Կվերանայվի հիփոթեքի ծրագիրը. պետնախարար Մարտիրոսյանն այցելել է Ներդրումային հիմնադրամ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հունիսի 25-ին այցելել է Արցախի Ներդրումային հիմնադրամ և տեղում աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ պետական նախարարը, ի պաշտոնե լինելով հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ողջունել է գերատեսչության աշխատակիցներին՝ բարձր գնահատելով հիմնադրամի գործունեությունն Արցախի տնտեսության զարգացման գործում։ Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ կառույցը կարևոր գործառույթ է իրականացնում ինչպես փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացման, այնպես էլ բնակչության բնակարանային խնդիրների լուծման հարցում: «Մեր երկրում առկա է փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությանը պետական աջակցության գործուն համակարգ, որը կոչված է նպաստելու ՓՄՁ սուբյեկտների գործունեությանը և զարգացմանը խոչընդոտող տարբեր բնույթի խնդիրների լուծմանը: Դրա շնորհիվ տարեցտարի աճում է հանրապետության համախառն ներքին արդյունքում ոլորտի մասնակցության ցուցանիշը: Այսուհետ ևս կառավարությունը շարունակելու է փոքր ու միջին բիզնեսի համար նպաստավոր գործարար միջավայրի ստեղծման և ուղղակի աջակցության քաղաքականությունը՝ կատարելագործելով առկա մեխանիզմները:
Ինչ վերաբերում է մեր հայրենակիցների բնակարանային ապահովման խնդրին, ապա պետք է վերանայել հիփոթեքային գործող ծրագրերը և ավելի մատչելի պայմաններ ստեղծել մեր քաղաքացիների համար»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը՝ ավելացնելով, որ կառավարությունը շահագրգռված է ընդլայնելու հիմնադրամի միջոցով իրականացվող աշխատանքները:
Պետնախարարը հիմնադրամի պատասխանատուներին հանձնարարել է նաև գործող բոլոր ծրագրերի վերանայման ու դրանց արդյունավետության բարձրացման նպատակով վերլուծել և առաջիկա օրերին առաջարկություններ ներկայացնել։ Նա հորդորել է մեծացնել տեղեկատվաապահովման աշխատանքները, որպեսզի իրականացվող ծրագրերի մասին հանրությունն առավելագույնս տեղեկացված լինի։
Շնորհակալություն հայտնելով պետնախարարին հանդիպման համար՝ Արցախի ներդրումային հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արտակ Միրզոյանը նշել է, որ իրենք հետամուտ կլինեն հանձնարականների կատարմանը:
Այնուհետև ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանի և ԱՆՀ գլխավոր տնօրեն Արտակ Միրզոյանի ուղեկցությամբ պետնախարար Մարտիրոսյանն այցելել է Արցախում բիզնես միջավայրի բարելավման համար պետական ներդրումներով ստեղծված և հիմնադրամի ենթակայության տակ գտնվող «Մետաքս կոմբինատ» ՍՊ ընկերություն: Պետնախարարը շրջայց է կատարել ընկերությանը պատկանող կենտրոնի տարածքում, որն ամբողջությամբ վարձակալված է գորգագործության, թեթև արդյունաբերության, սննդի ոլորտի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուղղությամբ գործունեություն ծավալող մի շարք ընկերությունների կողմից։ Ավելի քան 450 աշխատատեղ ապահովող ու դեռևս մի քանի տասնյակ աշխատատեղերի պահանջ ունեցող կենտրոնի ծրագիրը պետնախարարը հաջողված է համարել՝ ընդգծելով կառավարության կողմից նմանօրինակ նոր բիզնես-կենտրոնների ստեղծման անհրաժեշտությունը։
Պետնախարարի հաջորդ այցը եղել է հիմնադրամի ներքո գործող «Արցախֆրուտ» պահածոների գործարան: Ըստ ընկերության տնօրենի՝ հումքի շուրջ 70 տոկոսն ձեռք է բերվում տեղական հողօգտագործողներից, իսկ արտադրության գերակշիռ մասը՝ սպառում արտասահմանյան երկրներում։ Գ. Մարտիրոսյանը հետաքրքրվել է մթերման ծավալներով, արտադրական հնարավորություններով և իրացման շուկաներով: Պետնախարարը բարձր է գնահատել «Արցախֆրուտի» աշխատանքը և խոստացել, որ կառավարությունը հետայսու ևս ուշադրության կենտրոնում կպահի ընկերության գործունեությունը։

Ипотечная программа будет пересмотрена. Государственный министр Арцаха посетил Инвестиционный фонд
25 июня Государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян посетил Арцахский инвестиционный фонд и провел рабочее совещание на месте.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июня, АРЦАХПРЕСС – Как передает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Республики Арцах, Григорий Мартиросян, в качестве председателя Попечительского совета Фонда, поприветствовал сотрудников Управления, высоко оценивая деятельность Фонда в развитии экономики Арцаха. По словам Г. Мартиросяна, структура выполняет важную функцию как в развитии малого и среднего бизнеса, так и в решении жилищных проблем населения. «Наша страна имеет эффективную систему государственной поддержки малого и среднего бизнеса, которая направлена ​​на содействие деятельности МСБ и решение различных вопросов, которые препятствуют их развитию. Благодаря этому, доля сектора в валовом внутреннем продукте страны растет с каждым годом. С этого момента правительство будет продолжать проводить политику содействия развитию малого и среднего бизнеса путем совершенствования существующих механизмов.
«Что касается жилищной проблемы наших соотечественников, то мы должны пересмотреть существующие ипотечные программы и создать более благоприятные условия для наших граждан», - сказал Г. Мартиросян, добавив, что правительство заинтересовано в расширении деятельности фонда.
Государственный министр также поручил руководителям Фонда проанализировать и представить предложения с целью пересмотра всех существующих программ и повышения их эффективности. Он настоятельно призвал активизировать деятельность по информационной поддержке, с  тем, чтобы информировать общественность о реализованных программах.
Выражая благодарность государственному министру за встречу, генеральный директор Арцахского инвестиционного фонда Артак Мирзоян отметил, что они будут выполнять данные им поручения.
Затем в сопровождении министра экономики и промышленных инфраструктур Республики Арцах Левона Григоряна и генерального директора инвестиционного Фонда Арцаха Артака Мирзояна государственный министр Мартиросян посетил ООО «Метакс Цемент», созданное государственным фондом для улучшения деловой среды в Арцахе. Министр провел осмотр помещений, которые полностью арендованы рядом компаний, занимающихся ковроткачеством, легкой промышленностью, продовольствием и информационными технологиями. Г. Мартиросян считает успешным программу Центра, в котором работает более 450 людей, что подчеркивает необходимость создания таких новых бизнес-центров правительством.
Следующий визит государственного министра состоялся на фабрику «АрцахФрут». По словам директора компании, около 70% сырья получено от местных землевладельцев, а большая часть продукции экспортируется в зарубежные страны. Г. Мартиросян поинтересовался объемом продаж, производственных возможностей и рынков сбыта. Госминистр высоко оценил работу предприятия и пообещал, что правительство продолжит держать в центре внимания деятельность компании.