Բերքի անկորուստ կազմակերպման համար կառավարությունը անհրաժեշտ միջոցներ է ձեռնարկում. պետական նախարար
Ցանված 36.576 հա գարու դաշտերից հուլիսի 1-ի դրությամբ արդեն հնձվել են 27.732 հա ցանքատարածություններ, որոնց միջին բերքատվությունը կազմել է 17 ցենտներ: Իսկ ցանված 38.989 հա ցորենի դաշտերից հնձվել է 18.358 հա-ը, որի միջին բերքատվությունը կազմել է 22.5 ցենտներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ Արցախում ինտենսիվ կերպով ընթանում են հացահատիկային մշակաբույսերի բերքահավաքի աշխատանքներ։
«Սկսվել է նաև գարնանացան մշակաբույսերից հաճարի բերքահավաքը։ Ցանված 1.585 հա հաճարից հուլիսի 1-ի դրությամբ հնձվել է 49 հա-ը՝ 20 ցենտներ միջին բերքատվությամբ։ Դաշտերում գյուղտեխնիկայի խնդիր չկա, այս պահի դրությամբ աշխատում են 243 հացահատիկահավաք կոմբայններ, ինչը լիովին բավարարում է առկա պահանջակը։ «Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամ»-ի պահեստներում ամենօրյա ռեժիմով առանց խոչընդոտների իրականացվում է բերքի ընդունումը։ Հնարավոր հրդեհները կանխարգելելու նպատակով շուրջօրյա ռեժիմով աշխատում են արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության հրշեջ հենակետեր»,- գրել է պետական նախարարը՝ հավաստիացնելով, որ բերքահավաքի անկորուստ կազմակերպման համար կառավարության կողմից օպերատիվ կերպով կատարվում են անհրաժեշտ բոլոր աշխատանքները

Госминистр: Правительство принимает все необходимые меры для сбора урожая без потерь
По состоянию на 1 июля из 36.576 га посевных площадей уже собрано 27.732 га ячменя, средняя урожайность которого составила 17 центнеров. А из 38,989 га посевных полей пшеницы было собрано 18,358 га со средней урожайностью 22,5 центнера.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 июля, АРЦАХПРЕСС - Об этом на своей странице в Facebook написал государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян, отметив, что в Арцахе интенсивно проходит сбор зерновых культур.
«Что касается работы сельскохозяйственной техники, то тут проблем нет, в настоящее время работает 243 зерноуборочных комбайна, что полностью удовлетворяет существующий спрос. На складах «Фонда поддержки села и сельского хозяйства» ежедневное принятие урожая осуществляется без каких-либо препятствий. В целях предотвращения возможных пожаров, ведется круглосуточный режим наблюдения работниками Государственной службы МЧС», - написал государственный министр, заверив, что правительство сделало все необходимое для сбора урожая без потерь.