Թրամփը Թուրքիայի իշխանություններից պահանջել է ազատ արձակել ամերիկացի պաստորին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիայի իշխանություններից պահանջել է ազատ արձակել ամերիկյան պաստոր Էնդրյու Բրանսոնին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Կատարյալ խայտառակություն է, որ Թուրքիան բանտից ազատ չի արձակում հարգելի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնին։ Նա չափից դուրս երկար ժամանակ է պատանդ մնում։ Էրդողանը պետք է ինչ-որ բան անի, որ ազատի այդ հրաշալի քրիստոնյային ու հորը։ Նա ոչինչ չի արել, եւ նրա ընտանիքը ունի նրա կարիքը»,-գրել է Թրամփը իր թվիթերյան էջում, հայտնում է news.am-ը։
Նշենք, որ թուրքական դատարանը հրաժարվել է ազատ արձակել Բրանսոնին, որին մեղադրում են լրտեսության, քրդերի հետ համագործակցության եւ 2016 թվականի հեղաշրջման կազմակերպիչներին աջակցելու մեջ։ Բրանսոնը, որը վերջին 25 տարիները ապրել է Թուրքիայում, հերքում է իրեն առաջադրված մեղադրանքները։ Նրան սպառնում է 35 տարվա ազատազրկում։

Трамп потребовал у властей Турции освободить американского пастора
Президент США Дональд Трамп потребовал у властей Турции освободить американского пастора Эндрю Брансона.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июля, АРЦАХПРЕСС - «Полное позорище, что Турция не выпускает из тюрьмы уважаемого пастора Эндрю Брансона. Он слишком долго находился в заложниках. Эрдоган (президент Турции – ред.) должен что-то сделать, чтобы освободить этого замечательного христианского мужа и отца. Он ничего не сделал, и его семья нуждается в нем!», - написал Трамп в Twitter.
Отметим, что турецкий суд отказался освободить Брансона, которого обвиняют в шпионаже, сотрудничестве с курдами и оказании содействия организаторам путча в июле 2016 года. Брансон, который живет в Турции последние 25 лет, отрицает все обвинения. Ему грозит 35 лет тюрьмы.