Պետնախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Գորիսում մասնակցել է ՏԻՄ նոր մոդելի շնորհանդես-քննարկմանը
Այսօր` հուլիսի 27-ին, Սյունիքի մարզի Գորիսի համայնքապետարանում Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է «ՀՀ վարչատարածքային բարեփոխումներ․ ձեռքբերումներ և անելիքներ» թեմայով շնորհանդես-քննարկմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` շնորհանդես-քննարկումը կազմակերպվել է ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար (ՏԿԶ) Սուրեն Պապիկյանի նախաձեռնությամբ, ով եռօրյա այցով գտնվում է Սյունիքի մարզում:
Ողջունելով ներկաներին` ՀՀ ՏԿԶ նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասել է, որ վերջին շրջանում Արցախ կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ԱՀ պետական նախարարի և գյուղատնտեսության նախարարի հետ աշխատանքային քննարկում կազմակերպել ՀՀ խոշորացված համայնքներից որևէ մեկում:
«Ե’վ Հայաստանի, և’ Արցախի Հանրապետությունները գտնվում են վարչատարածքային բարեփոխումների կարևոր փուլում,  և այն կարծես թե համընկել է Սահմանադրությունների փոփոխությամբ ու նոր կառավարման համակարգի ներդրմամբ: Բարեփոխումները միտված են տարածքային կառավարման եռաստիճան համակարգից երկաստիճան համակարգի անցմանը: Արցախն այս փուլում հնարավորություն ունի Հայաստանի հաջող փորձը տեսնելուց հետո այն կիրառել նաև իր տարածքում: Այդ շրջափուլից առաջ մենք կարևորեցինք այսօրվա հանդիպումը: Խոշորացման գործընթացը Հայաստանում տեղի չի ունեցել սահուն ձևով: Կան իհարկե թերություններ, սակայն ունենք նաև կարևոր ձեռքբերումներ: Սա կօգնի ԱՀ գործընկերներին` բարեփոխումների փուլում զերծ մնալու այն սխալներից, որոնք եղել են ՀՀ-ում: Խոշորացումը պետք է լինի հանրության համաձայնության արդյունքում: Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ այն արդյունավետ գործընթաց է, քանի որ տնտեսվում են հսկայական ֆինանսական միջոցներ, որոնք հնարավոր են օգտագործել համայնքների տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացման համար»,- մանրամասնել է Ս. Պապիկյանը:
Իր հերթին ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել նախարար Սուրեն Պապիկյանին արցախյան կողմի խնդրանքին արձագանքելու և համայնքների խոշորացման հայաստանյան փորձի վերաբերյալ նմանօրինակ քննարկում կազմակերպելու համար:
«Արցախում վաղուց քննարկվում էր տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարեփոխումների անհրաժեշտության հարցը: Քննարկվող տարբերակներից մեկն էլ ավելի խոշոր համայնքների ձևավորումն է: Այդ տարբերակի բոլոր դրական  և բացասական կողմերը գնահատելու համար ՀՀ ՏԿԶ նախարարի վերջին այցին որոշեցինք տեղում ուսումնասիրել Գորիսի օրինակը: Այսօր մենք տեսանք տպավորիչ արդյունքներ, և այն կարող է որպես հիմք ծառայել մեր հետագա քննարկումների համար: Արցախում դեռևս մեծ աշխատանք ունենք կատարելու հանրային քննարկումներ կազմակերպելու ուղղությամբ: Կարծում եմ`խոշորացման գործընթացից առաջ պետք է հաշվի առնվի ամբողջ բնակչության կարծիքը»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Իսկ Սյունիքի մարզպետ Կարեն Համբարձումյանը նշել է, որ Սյունիքը  Հայաստանի միակ մարզն է, որ խոշորացվել է գրեթե ամբողջությամբ:
«Խոշորացման շնորհիվ հնարավորություն է ստեղծվել տնտեսվող գումարներն օգտագործել մարզում այլ ծրագրեր իրականացնելու նպատակով: Այսօր մեր հիմնական շեշտըր դրվում է, որպեսզի գյուղական համայնքները հավասարեցվեն քաղաքային համայնքներին: Արդյունքում կունենանք դրական պատկեր: Գորիս և Տեղ խոշորացված համայնքներում միջազգային կառույցների աջակցությամբ իրականացվել են տարաբնույթ ծրագրեր, որոնց արդյունքում ձևավորվել են տնտեսական և ենթակառուցվածքային զարգացման նախադրյալներ»,- ավելացրել է Կ. Համբարձումյանը:
Շնորհանդես-քննարկման ավարտից հետո ՀՀ ՏԿԶ նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Վերիշեն-Ակներ վերանորագված կամուրջի բացման հանդիսավոր արարողությանը։
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Արպատ Ավանեսյանը, գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը, պաշտոնատար այլ անձինք Հայաստանից և Արցախից:

Delegation led by Artsakh Minister of State participates in presentation-discussion in Goris
On July 27, a delegation headed by Artsakh Republic Minister of State, Grigory Martirosyan, participated in a presentation-discussion under the theme “Armenia’s Administrative and Territorial Reforms” in the administrative office of Goris, Syunik Province.
STEPANAKERT, JULY 27, ARTSAKHPRESS: As ArtsakhPress correspondent informed, the presentation-discussion was organized at the initiative of Armenia’s minister of territorial administration and development, Suren Papikyan, who is in the Province of Syunik on a three-day visit.
Greeting those present, the Armenian minister said that during his recent visit to Artsakh, an agreement was reached between him, Artsakh State Minister and agriculture minister to organize a working discussion in one of the enlarged communities of Armenia.
“Both Armenia and Artsakh are in an important phase of administrative and territorial reforms. It seems that it coincided with changes in the Constitutions and introduction of a new government system. Reforms are aimed at transition from a three-level system of territorial governance to a two-level one. The enlargement process was not carried out smoothly in Armenia. Of course, there are imperfections, but we also have important achievements. Armenia’s experience will help Artsakh colleagues to avoid the mistakes that Armenia had made. International experience shows that enlargement is an effective process, since substantial financial resources are saved, which can be used for development of economic infrastructures of communities,’’ Mr. Papikyan said.
In his turn, Artsakh State Minister, Grigory Martirosyan, thanked Suren Papikyan for organizing such a discussion around the experience of Armenia in enlargement of communities.
“The necessity of reforming the system of local self-government bodies has long been discussed in Artsakh. Formation of larger communities was one of the options discussed. I believe, we should take the population’s opinion into account before starting the enlargement process,’’ Grigory Martirosyan stressed.
Governor of Syunik Province, Karen Hambardzumyan noted that Syunik is the only province of Armenia that has been almost totally enlarged.
“As a result of enlargement we have an opportunity to use the province’s money for implementation of other projects,’’ the governor informed.
Following the presentation-discussion the opening ceremony of Verishen-Akner renovated bridge took place.
Present at the event were Artsakh MP, Arpat Avanesyan, Artsakh minister of agriculture, Zhirayr Mirzoyan and other officials from Armenia and Artsakh.