Օգտագործվում են բոլոր հնարավորությունները «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հեղինակությունը վերականգնելու համար. ԱՀ Նախագահ
Մենք այս պահին խնդիր ունենք վերականգնելու «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հեղինակությունը, և այդ ուղղությամբ իրականացվում են աշխատանքներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախօրեին Ազգային ժողովում կայացած օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը՝ ավելացնելով, որ, ինքն օգտագործելով յուրաքանչյուր առիթ, ՀՀ Նախագահի և վարչապետի հետ քննարկումներում անդրադառնում է հիմնադրամին առնչվող հարցերին:
«Հիմնադրամի ժամանակավոր տնօրինությունը ստանձնել էր Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ Պետրոս Թերզյանը, և այդ ընթացքում մենք ունեցել ենք մի քանի հանդիպումներ: Հեռախոսազրույց եմ ունեցել նաև հոգաբարձուների խորհրդի մի շարք անդամների հետ, բազմաթիվ քննարկումներ՝ տեղական մարմինների ղեկավարների հետ, և այդ քննարկումների արդյունքում որոշում է ընդունվել մրցույթ կազմակերպելու, ինչի արդյունքում հիմնադրամի տնօրեն է  ընտրվել Հայկակ Արշամյանը: Հիմնադրամի մյուս պատասխանատուների հետ նա պատրաստվում է գալ Արցախ, որից հետո մենք համատեղ նախանշելու ենք մեր հետագա քայլերը»,- մանրամասնել է Հանրապետության Նախագահը:

Используются все возможности для восстановления репутации Всеармянского фонда «Айастан». Бако Саакян
В настоящий момент существует проблема восстановления репутации Всеармянского фонда «Айастан», и мы проводим работу в этом направлении.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом сообщил Президент Республики Арцах Бако Саакян в ходе процедуры вопросов и ответов между законодательной и исполнительной властью, которая состоялась вчера в Национальном собрании Арцаха. Бако Саакян добавил, что он использовал все возможности для решения вопросов, связанных с фондом, во время обсуждений с президентом и премьер-министром Республики Армения.
«Временное правление фондом взял на себя председатель французского филиала Петрос Терзян, и за этот период мы провели несколько встреч. У меня также состоялись телефонные разговоры с рядом членов Попечительского совета, многочисленные беседы с представителями местных органов власти, и в результате этих обсуждений было принято решение о проведении конкурса, в результате которого директором фонда был избран Айкак Аршамян. Он собирается приехать в Арцах с другими представителями Фонда, после чего мы совместно обсудим дальнейшие шаги», - сказал президент Арцаха.