Քաշաթաղի շրջանի Գետամեջ համայնքի սիրիահայ ընտանիքը բնակարանամուտ է տոնել (լուսանկարներ)
«Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ Քաշաթաղի շրջանի Գետամեջ համայնքի սիրիահայ Արթին և Քրիստինե Ալմաջյանների ընտանիքը բնակարանամուտ է տոնել:
Քաշաթաղի շրջանի  Գետամեջ   համայնքի սիրիահայ  ընտանիքը  բնակարանամուտ  է   տոնել  (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի    հաղորդմամբ՝  բնակարանամուտին ներկա էին  «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր  տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը, Արցախի գրասենյակի տնօրեն Էդիկ Գրիգորյանը,        Լոս  Անջելեսից   Արցախ   ժամանած  բնակարանի  վերակառուցման   աշխատանքների   հովանավոր Լիզա  Գրիգորյանը, հիմնադրամի  այլ աջակիցներ  և  համագյուղացիներ:
Արթին   Ալմաջյանը,     մեզ   հետ  զրույցում,    պատմել  է,  որ  մինչ   Գետամեջ  գալն   ինքն  ապրում  էր   Սիրիայի  Դամասկոս  քաղաքում: Այնտեղ   ինքը    ավելի  քան   4  տարի   մասնակցել  է  սիրիական  պատերազմին    և       ոտքից  վիրավորվել:  2015  թվականին   է  իր  ընտանիքով      տեղափոխվել   և  բնակություն     հաստատել Գետամեջում:
«Այստեղ  էլ   ես    հանդիպել   եմ  Քրիստինեին   և ամուսնացել. առայժմ  ունենք   երկու   երեխա: Այսօր ապահովվել  ենք   նոր  և  հարմարավետ    բնակարանով, ինչի  մասին  շատ  էինք   երազում: Ես  այստեղ  զբաղվում  եմ   հողագործությամբ  և  անասնապահությամբ»,-ավելացրել  է  Ա.  Ալմաջյանը:
Քրիստինե  Ալմաջյանն   էլ  ասել է, որ   յուրաքանչյուր    նորաստեղծ  ընտանիքի, նամանավանդ  վերաբնակչի   համար,   շատ    կարևոր  է  սեփական  տուն  ունենալը:
ՀՀ  Եղեգնաձոր  քաղաքից      6  տարի  առաջ  էլ   Քրիստինեն  է տեղափոխվել    Գետամեջ.  գյուղի    դպրոցում  դասվանդում է   հայոց  լեզվի  և  գրականություն:
Նա  ևս  իր   շնորհակալությունն  է  հայտնել   «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի   բոլոր     աջակիցներին  և     խոստացել, որ  իրենց    և  իրենց  նման  մտածողմներն  են    շեն  պահելու   Արցախի    ազատագրված հայոց   պատմական   տարածքները:
«Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանի  խոսքով՝    2018  թվականի   ընթացքում իրենք  արդեն   3   բնակարանն  են   հանձնել  Արցախում   վերաբնակություն  հաստատած  ընտանիքներին, իսկ 2   բնակարան  էլ տրվել  է  «Բնակարանային օգնություն վիրավոր զինվորներին» ծրագրի շրջանակներում:
«Այս  տարի նախատեսված  է   Քաշաթաղի  շրջանի   Հերիք  և  Հակ  համայնքներում   ևս  երկու  վերաբնակիչ  ընտանիքների բնակարան  հանձնել: Հիմնադրամի   բարեգործական   նման  աշխատանքները   խթան են  հանդիսանում, որ   Արցախի  ազատագրված  պատմական  տարածքներում    վերաբնակվող   ընտանիքների թիվն  էլ  ավելանա: Ուրախ ենք, որ   բնակարանների   կարիք  ունեցող   ընտանիքների  թիվն  ավելանում  է. դա  նշանակում  է, որ   Քաշաթաղում   ապրել   ցանկացողների   թիվը  շատանում  է»,-ավելացրել  է   Ռ. Դուդակլյանը:

Семья сирийских армян празднует новоселье в общине Гетамеч Кашатагского района (фото)
При поддержке Благотворительного фонда «Туфенкян» семья сирийских армян Артин и Кристинэ Алмаджян отпраздновала новоселье в общине Гетамеч Кашатагского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 сентября, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», на мероприятии присутствовали исполнительный директор Фонда «Туфенкян» Раффи Дудаклян, директор Арцахского офиса фонда Эдик Григорян, и спонсор ремонтных работ в доме Лиза Григорян, приехавшая в Арцах из Лос-Анджелеса и прочие.
Артин Алмаджян, в беседе с нами, сказал, что, до приезда в Гетамеч, он жил в Дамаске, Сирия. Там он более 4 лет участвовал в сирийской войне и был ранен в ногу. В 2015 году он переехал со своей семьей в Гетамеч и поселился здесь.
«Здесь я познакомился с Кристинэ и женился. Сейчас у нас двое детей. Сегодня нам было предоставлено ​​новое и комфортное жилье, о котором мы давно мечтали. Здесь я занимаюсь фермерством и животноводством», - добавил А. Алмаджян.
Жена Артина, Кристинэ Алмаджян, поблагодарила всех участников благотворительного фонда «Туфенкян» и пообещала, что они и их единомышленники сохранят исторические освобожденные территории Арцаха.
По словам исполнительного директора фонда «Туфенкян» Раффи Дудакляна, в 2018 году они уже передали три дома семьям, переселившимся в Арцах, еще два дома были предоставлены в рамках программы «Жилищная помощь раненым солдатам».
«В этом году планируется передать дома в двух общинах Кашатагского района еще двум семьям переселенцев. Такая благотворительная деятельность Фонда является стимулом для увеличения числа семей, расселяющихся на освобожденных исторических территориях Арцаха. Мы рады, что число семей, нуждающихся в жилье, увеличивается. Это означает, что число тех, кто хочет жить в Кашатаге, также увеличивается», - добавил Р. Дудаклян.