Կայացել է Արթուր Մանուկյանի անհատական ցուցահանդեսի բացման արարողությունը
Ստեփանակերտի պատկերասրահում հուլիսի 3-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի նկարիչների միության և դիզայներների միջազգային ասոցիացիայի անդամ Արթուր Մանուկյանի անհատական ցուցահանդեսի բացման արարողությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Ստեփանակերտի պատկերասրահի տնօրեն Ելենա Դադայանը:Նա կարևորել է Արթուր Մանուկյանի կատարած աշխատանքները և նշել, որ դրանք պահանջված են հասարակության կողմից:
Ցուցահանդեսին ներկա ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության փոխնախարար Մելանյա Բալայանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել հեղինակին հետաքրքիր, բովանդակալից ու խոր իմաստ պարունակող ցուցահանդեսի համար:«Արթուր Մանուկյանի պլակատների մեջ կան գաղափարներ, զգուշացումներ և արտացոլված է նրբանկատություն՝ իր հայրենիքի ու ժողովրդի հանդեպ: Նա իր աշխատանքների միջոցով փորձում է իր մտահոգություններն արտահայտել և դրանք հասանելի դարձնել շահագրգիռ անձանց: Կարծում եմ՝ այս աշխատանքները հնարավորինս կընդունվեն ու կտարածվեն հանրության կողմից»,-մասնավորապես ասել է նա:
«Գյուրջյան» կիրառական արվեստի ինստիտուտի ռեկտոր, ԱՀ նկարիչների միության անդամ Յուրի Հովհաննիսյանն էլ ասել է, որ ցուցահանդեսը բավականին թարմ տպավորություն է թողնում, քանի որ պլակատային ոլորտը, չնայած երբեք չի կորցնում իր հրատապությունը, այնուամենայնիվ մոռացված է այսօրվա իրականության մեջ:
Նա նաև նշել է, որ հեղինակի աշխատանքներն աչքի են ընկնում իրենց կոլորիտով, ճաշակով ու էքսպերիմենտալ ուղղվածությամբ:
Միջոցառմանը ներկա արվեստաբան Տաթևիկ Համբարձումյանն էլ մասնավորապես ասել է, որ այսպիսի ցուցահանդեսները մեծ կարևորություն ունեն և դրանք այն թելն են, որ կապում են Հայաստանի ու Արցախի մշակույթները:
«Փոխադարձ այցելություններն ու նման եզակի ցուցադրությունները մեծ կարևորություն են ներկայացնում նմանատիպ աշխատանքների լուսաբանման, տարածման համար: 19-րդ դարի վերջին ծնունդ առած պլակատ արվեստի տեսակն անցնելով երկար ճանապարհ ամենևին էլ չի կորցրել իր պահանջարկն ու արդիականությունը և կարևոր առաքելություն է իրականացնում հասարակության լայն զանգվածների շրջանակներում: Արթուր Մանուկյանն այն եզակիներից է, ով զբաղվում է ուրույն լեզու և կոնկրետ հարցադրումներ ունեցող արվեստի այս տեսակով: Ցուցասրահում առկա նրա գրաֆիկական աշխատանքները բացահայտում են նրա գույնի, գծի ու ծավալի ընկալման առանձնահատկությունները: Կարծում եմ այցելուների մեծ հոսք կունենանք, և արցախցի հանդիսատեսը մեծ բավականություն կստանա աշխատանքներից»,- ասել է նա:
Արթուր Մանուկյանն էլ իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ աշխատանքներում ներկայացված է տարբեր իրադարձությունների նկատմամբ իր տեսլականն ու ընկալումը:
«Իմ ընկալմամբ պլակատը գեղարվեստական այն միջոցն է, որն իրեն հատուկ շատ լակոնիկ, բայց միևնույն ժամանակ դիպուկ արտահայտչամիջոցներով խոսում է տվյալ ժամանակահատվածում տեղի ունոեցող իրադարձությունների մասին, իսկ պլակատիստն այն արվեստագետն է, ով բոլորից շուտ արձագանքում է այդ երևույթներին, բարձրաձայնում և նույնիսկ շատ դեպքերում տալիս լուծումներ: Ցուցահանդեսը կտևի 2 շաբաթ և կարծում եմ կընկալվի ու կընդունվի հանրության կողմից»,- մասնավորապես ասել է նա:

Состоялось открытие персональной выставки Артура Манукяна
3 июля в Степанакертской галерее состоялось открытие персональной выставки члена Союза художников Армении и Международной ассоциации дизайнеров Артура Манукяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент "Арцахпресс", на мероприятии со вступительной речью выступила директор Степанакертской галереи Елена Дадаян.
Она особо подчеркнула работу, проделанную Артуром Манукяном, отметив, что они востребованы в обществе.
Присутствовавшая на выставке заместитель министра культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Мелания Балаян, поблагодарила автора за интересную, содержательную и значимую выставку: «На картинах Артура Манукяна есть идеи и предупреждения, отражена чуткость по отношению к родине и к народу. Посредством своих работ он пытается выразить свои переживания и сделать их доступными для заинтересованных людей. Я думаю, что эти работы будут приняты широкой публикой», - сказала она, в частности.
Юрий Ованнисян, ректор Института прикладного искусства "Гюрджян", член Союза художников Арцаха, сказал, что работы автора запоминаются своим цветом, изысканностью и экспериментальной направленностью.
Искусствовед Татевик Амбарцумян сказала, что подобные выставки имеют большое значение и являются связующим звеном между культурами Армении и Арцаха.
«Взаимные визиты и такие уникальные выставки имеют большое значение для освещения и распространения подобных работ. К концу 19-го века плакат как вид искусства никогда не терял своего спроса и актуальности, и всегда выполнял важную миссию в широких слоях населения. Артур Манукян - один из тех уникальных людей, которые имеют дело с этим видом искусства. Я думаю, что выставку посетит много людей, и арцахцы получат огромное удовольствие от работ автора», - сказала она.
В своем слове Артур Манукян поблагодарил аудиторию за теплую встречу и отметил, что в работах представлено его видение и восприятие различных событий.
«Согласно моему восприятию, плакат - это художественный инструмент, который очень лаконично, но в то же время убедительно повествует о событиях данного периода, а плакатист - это художник, который реагирует на все эти события быстрее всех, освещает их, и даже находит решения. Выставка продлится 2 недели, и я думаю, что мои работы будут восприняты общественностью», - сказал он, в частности.