Ընթացքի մեջ են Քարվաճառ-Նորաբակ շրջանցիկ ճանապարհի կառուցման աշխատանքները
Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհից բացի, Արցախը Հայաստանին կապող շուրջ 25,5 կմ երկարությամբ ևս մեկ այլընտրանքային ճանապարհ է կառուցվում՝ Քարվաճառ քաղաքից դեպի Գեղարքունիքի մարզի Նորաբակ-Շատվան գյուղերի ուղղությամբ, որը Քարվաճառի և հարակից համայնքների բնակիչների համար զգալիորեն կկրճատի դեպի ՀՀ տանող ճանապարհն ու ժամանակը:
Ընթացքի մեջ են  Քարվաճառ-Նորաբակ շրջանցիկ ճանապարհի կառուցման  աշխատանքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  ներկայումս կատարվում է ծրագրի առաջին փուլը: Ճանապարհն ավազակոպճային ծածկով է, հետագայում նախատեսվում է ասֆալտապատում:
Նախագիծը մշակել է «Այգ» ՍՊԸ-ն, աշխատանքները կյանքի է կոչում`«Հայկշին»  ընկերությունը:
ՀՀ հետ տնտեսական ու ռազմավարական նշանակության նոր ճանապարհ նախատեսվում է կառուցել նաև հարավային ուղղությամբ` Հադրութ շրջկենտրոնից դեպի Քաշաթաղի շրջանի Կովսական քաղաք` այնուհետև ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան  ուղղությամբ:
Նախատեսվող շուրջ 150 կմ ճանապարհի նախագիծը մշակելու և կառուցումն իրականացնելու  համար` այժմ քննարկումներ են ընթանում:

Ведется строительство объездной дороги Карвачар-Норабак
Помимо трассы Варденис-Мартакерт, из Карвачара в села Норабак-Шатван Гехаркуникской области строится еще одна дорога протяженностью 25,5 км, связывающая Арцах с Арменией, что значительно сократит дорогу и время в Армению для жителей Карвачара и его окрестностей.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июля, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента "Арцахпресс", в настоящее время реализуется первый этап программы. На данный момент дорога с песчаным покрытием, а в дальнейшем планируется ее асфальтирование.
Проект разработан ООО «Айг», который реализует компания «Айкшин».
Также планируется построить новую дорогу, имеющее стратегическое и экономическое значение для Армении и Арцаха, в южном направлении от районного центра Гадрута до города Ковсакан Кашатагского района, а затем - в направлении Горис-Капан Сюникской области Армении.