Կարեկին Օդաբաշյան. «Կենսունակ են այն ընկերությունները, որոնք մշտապես ինքնակատարելագործվում են և ձևավորում ինքնակատարելագործման սպասումներ»
«Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը 2002 թվականից զարգացնում է հեռահաղորդակցությունը Արցախի Հանրապետությունում՝ իրականացնելով բազմաբնույթ ծրագրեր ինչպես կապի և հաղորդակցության ոլորտում, այնպես էլ սոցիալական աջակցության շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Արցախպրես-ը զրուցել է «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեկին Օդաբաշյանի հետ ընկերության կատարած աշխատանքների, արձանագրած ձեռքբերումների և ապագա ծրագրերի շուրջ:
-Պարոն Օդաբաշյան, 2014թ.-ին «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը գլխավորել է Արցախի խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը, ինչը, կարծում եմ՝ մեծ պատիվ է ցանկացած ընկերության համար: Կարելի՞ է արդյոք  ենթադրել, որ հեռահաղորդակցության ոլորտը մեր հանրապետությունում իսկապես լուրջ զարգացում է ապրել:
-Գիտեք՝ կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտի առանձնահատկությունն այն է, որ անմիջականորեն և թերևս մշտապես առնչվում է բաժանորդին: Հետևաբար, ընկալումները և գնահատականները հիմնականում ձևավորում են հենց բաժանորդները:
Մենք միայն աշխատում ենք՝ մեր հիմնական առաքելությունը մեր առջևում պահած. այն է՝ զարգացնել, ընդլայնել և արդիականացնել հեռահաղորդակցության ոլորտը ԼՂՀ-ում:
Եվ հպարտությամբ կարող եմ փաստել, որ չնայած Լեռնային Ղարաբաղի բարդ աշխարհագրական դիրքին՝ մենք արդյունավետորեն ապահովում ենք բջջային և համացանցային ծածկույթը հանրապետության գրեթե ողջ տարածքում:
-Թույլ տվեք հարցնել՝ ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում ընկերության կողմից մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավման ուղղությամբ:
- Ծառայությունների ոլորտը բնույթով չափազանց շարժունակ է, ինչը պահանջում է անընդհատ մշտադիտարկում և վերանայում: Իսկ քանի որ, ինչպես նշեցի, այդ ծառայությունների իրական հասցեատերը բաժանորդն է, ուրեմն, գործը նաև պահանջում է անընդհատ կատարելագործում և որակի բարելավում:
Այս համատեքստում մեր աշխատանքները կարելի է բաժանել երկու հիմնական մակարդակների՝ ներքին և արտաքին, որոնք անհրաժեշտաբար փոխլրացված են: Դրանք ենթադրում են ինչպես ներկազմակերպական աշխատանքների, ծառայությունների մատուցման կատարողականի շարունակական բարելավում, այնպես էլ կառուցվածքային կոնսոլիդացման և ենթակառուցվածքային արդիականացման տարբեր միջոցառումներ:
Այս առումով, բարելավում ենք ծառայությունների որակը՝ ոչ միայն ըստ իրավիճակի, այսինքն բաժանորդի հարաճուն պահանջմունքների բավարարման տեսանկյունից, այլ նաև նախաձեռնողական կերպով ձևավորում ենք ավելի լավ ծառայությունների ստացման մշակույթը:
Կենսունակ են այն ընկերությունները, որոնք մշտապես ինքնակատարելագործվում են և ձևավորում են ինքնակատարելագործման սպասումներ:
-Իսկ ծառայությունների ապահովման ուղղությամբ «Ղարաբաղ Տելեկոմը»-ի կողմից ի՞նչ նոր քայլեր են ձեռնարկվում և ո՞ր ոլորտներում։
-Մենք մեծապես կարևորում ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում առկա զարգացումները՝ ապահովելով նորարարական և մշտապես թարմացվող ծառայություններ մեր բաժանորդների համար:
Ըստ այդմ՝ նոր ծառայություններ նախաձեռնվում են բոլոր՝ բջջային, թվային անշարժ և անլար անշարժ հեռախոսակապի, համացանցային ծառայության, այդ թվում՝ օպտիկամանրաթելային կապի և անլար համացանցային ծառայության (Wi-Fi), ինչպես նաև շարժական համացանցային ծառայության երրորդ սերնդի ցանցի (3G) արվեստագիտության ապահովման ուղղություններով:
Հատկապես ուշագրավ է առաջիկայում շարժական սպասարկման կենտրոնների գործարկումը, ինչն առավել դյուրին կդարձնի հեռավոր գյուղերի բնակիչների հասանելիությունը ընկերության կողմից մատուցվող ծառայություններին՝ էական ճկունություն հաղորդելով «Ղարաբաղ Տելեկոմ» - բաժանորդ փոխհարաբերություններին:
Այս և մյուս այլ նախաձեռնությունների կապակցությամբ լրացուցիչ հանրային հաղորդակցություն, անշուշտ, կապահովվի:
-Եթե ընդհանրացնելու լինենք, Արցախի տարածքի քանի՞ տոկոսն է ապահովված  համացացանցով և բջջային հեռախոսակապով: Եվ ապա՝  նախատեսվու՞մ է արդյոք ընդլայնել համապատասխան ծառայությունների ապահովումը:
-Հանրապետության տարածքի 95 տոկոսն ապահովված է նվազագույնը երկրորդ սերնդի (2G) բջջային ցանցով, ինչի արդյունքում բնակչությունը կարող է օգտվել որակյալ բջջային հեռախոսակապից և այլ շարժական համացանցի հնարավորություններից (skype, viber, email ևն): Ավելին, հանրապետության բոլոր քաղաքներն ապահովված են երրորդ սերնդի (3G) ավելի արագ շարժական համացանցի հնարավորությամբ:
Այսպիսով, հանրապետության 141 գյուղեր և քաղաքներ, այլ կերպ ասած՝ հանրապետության բնակչության շուրջ 98 տոկոսը, հնարավորություն ունի՝ օգտվելու «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ի կողմից տրամադրված համացանցային կապից:
Այս ուղղությամբ հատկանշական ձեռքբերում էր նախորդ տարի Շուշիում օպտիկամանրաթելային կապի ապահովումը, ըստ որի արդիականացվել և անհամեմատ ավելի արդյունավետ է դարձել համացանցային ծառայությունների ապահովումը:
Հարկ է նաև նշել, որ 2014 թվականին օպտիկամանրաթելային կապով ամրապնդվել է Արցախի հեռահաղորդակցային ցանցի «ողնաշարը»՝ կապելով Ստեփանակերտը Շուշիի, Ասկերանի, Հադրութի, Մարտակերտի և Մարտունու հետ:
Ինչպես ցանցային ապահովման աշխատանքները, այնպես էլ միջքաղաքային և միջգյուղային ճանապարհների բջջային ծածկույթի բարելավման աշխատանքները բնականոն կերպով շարունակվելու են ընթացիկ տարում:
Նախատեսում ենք հայկական մեր երկու հանրապետություններն իրար կապող երկրորդ մայրուղու՝ Մարտակերտ-Վարդենիս ավտոճանապարհի, բջջային կապի ապահովումն ամբողջացնել: Ըստ այդմ՝ կիրականացվեն ինչպես ծածկույթի ստեղծման, այնպես էլ առկա կայանների արդիականացման միջոցառումներ: Մենք մեծ պատասխանատվությամբ ենք պատրաստվում ռազմավարական նշանակության այս կարևորագույն ձեռնարկումին:Համոզված ենք, որ մեր կողմից հեռահաղորդակցային ցանցի ապահովումը կխթանի ճանապարհներին հարակից շրջանների բազմաբնույթ զարգացմանը՝ ապահովելով աճ սոցիալական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում:
-Պարոն Օդաբաշյան, հաճախ են քննադատում, որ Արցախը և Հայաստանը մեկ հայրենիք են, և ճիշտ չէ, որ ՀՀ բջջային կապի օպերատորների բաժանորդները Արցախում պետք է անպայման օգտվեն ռոումինգ ծառայությունից, և հակառակը: Հետաքրքիր է լսել Ձեր պարզաբանումը. Ինչու՞  ռոումինգ. չէ՞ որ Արցախը և Հայաստանը մեկ հայրենիք են:
-Անշուշտ, մեկ հայրենիք են, բայց երկու անկախ պետություններ են: Իմ կարծիքով՝ հայ ազգի նորագույն պատմության ամենակարևոր ձեռքբերումը հենց մեր երկրորդ անկախ հայկական պետության ստեղծումն է: Եվ մենք հպարտանում ենք այդ նվիրական ձեռքբերումով:
Քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը առանձին պետություններ են, ապա, ըստ միջազգային բջջային կապի ասոցիացիայի պահանջների և թույլտվության պայմանների, մի տարածքում գործող օպերատորներից օգտվող բաժանորդները մեկ այլ տարածքում շարունակում են կապի մեջ մնալ միայն միջազգային ռոումինգ կապի միջոցով: Սրանք հաստատուն կանոններ են միջազգային հեռահաղորդակցության համակարգում: Ուստի, ներկայումս ռոումինգը հնարավոր չէ վերացնել:
Այդուամենայնիվ, մենք մշտապես աշխատել ենք ռոումինգի սակագների նվազեցման ուղղությամբ: Շուրջ երկու տարի առաջ «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ի և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի միջև բանակցությունների արդյունքում հաստատվեց ռոումինգի 45 ՀՀ դրամ/րոպե սակագինը (ներառյալ ԱԱՀ):
Այդուհետև, «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ի նախաձեռնությամբ «ԱրմենՏել»-ի հետ բանակցություններ սկսվեցին՝ նպատակ ունենալով ապահովել ռոումինգի ծառայությունների նույն պայմանները, որ գործում են «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի ցանցում:
Երկու տարի տևած բանակցությունների արդյունքում, փաստորեն, այս տարվա հունվարի 1-ից «Ղարաբաղ Տելեկոմը»-ի բաժանորդները ՀՀ տարածքում (նախկին 232 (հետվճարային) և 235 (կանխավճարային) ՀՀ դրամ/րոպե սակագների փոխարեն), իսկ «ԱրմենՏել»-ի բաժանորդները ԼՂՀ տարածքում խոսում են 45 ՀՀ դրամ/րոպե սակագնով (ներառյալ ԱԱՀ):
Մենք, ՀՀ մեր գործընկերների հետ համատեղ, մշտապես դիտարկում ենք ռոումինգի սակագները վերանայման հնարավորությամբ:
- «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ն ամեն տարի իրականացնում է բարեգործական մեծ ծրագրեր: Հետաքրքիր է՝ այս տարի այդ ավանդույթը կշարունակվի՞, և ի՞նչ ծրագրեր ունեք այդ ուղղությամբ:
-Ինչպես գիտեք, «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ն իր ստեղծման օրվանից՝ արդեն 13 տարի շարունակ, բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր է իրականացրել:
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը մեր ընկերության գործունեության գերակա ուղղություններից է: Որոշ ծրագրեր իրականացվում են պետական-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում:
Միայն նախորդ տարվա ընթացքում «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը ավելի քան 1 միլիարդ ՀՀ դրամի չափով աջակցություն է ցուցաբերել տարբեր ոլորտներին, ներառյալ առողջապահությունը, կրթությունը, եկեղեցաշինությունը, ուժային կառույցների համակարգը, ինչպես նաև «Արցախի ազգային վիճակախաղին» և այլ նախաձեռնություններին՝ նպատակ ունենալով խթանել Արցախի վերաբնակեցումը:
Մենք պարբերաբար թիրախավորում ենք այն ոլորտները, որոնք առավել կարիք ունեն աջակցության և համապատասխանաբար արձագանքում ենք: Ուստի, նման նախաձեռնությունները, անկասկած, շարունակվելու են նաև այսուհետ՝ նոր թափով և առավել ընդգրկուն կերպով:

Карекин Одабашян: Жизнеспособны те компании, которые постоянно самосовершенствуются и формируют ожидания от самосовершенствования
«Карабах Телеком» с 2002 года развивает телекоммуникацию в Республике Арцах, реализуя различные программы как в сфере связи и коммуникации, так и в рамках социального содействия.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС-Корреспондент «Арцахпресс» провел беседу с генеральным директором компании «Карабах Телеком» Карекином Одабашяном касательно проделанной компанией работы, достижений и дальнейших планов.
–Г-н Одабашян, в 2014 году компания «Карабах Телеком» возглавила список крупных налогоплательщиков Арцаха, что, на мой взгляд, большая честь для любой компании. Можно ли предположить, что сфера телекоммуникации в нашей республике действительно пережила серьезный расцвет?
–Вы знаете, особенностью сферы связи и телекоммуникации является то, что она непосредственно и почти всегда касается абонентов. Следовательно, восприятия и оценки в основном формируются именно у абонентов.
Мы лишь работаем, и наша основная миссия – развивать, расширять и совершенствовать сферу телекоммуникации в НКР.
Я с гордостью могу констатировать, что несмотря на сложное географическое положение Нагорного Карабаха, мы эффективно обеспечиваем мобильное и интернет-покрытие почти на всей территории республики.
– Какие работы в направлении улучшения качества предоставляемых компанией услуг ведутся?
– Сфера услуг по своему характеру довольно мобильна, а это требует постоянного мониторинга и пересмотра. И поскольку, как я отметил, реальными адресатами услуг являются абоненты, дело требует также постоянного совершенствования и улучшения качества. В этом контексте наши работы можно разделить на два основных уровня – внутренний и внешний, которые по необходимости взаимодополняются
Они предполагают как систематическое улучшение внутриорганизационных работ, качества предоставления услуг, так и разные мероприятия, направленные на структурную консолидацию и совершенствование инфраструктуры.
В этом плане мы улучшаем качество услуг не только в соответствии с ситуацией, то есть с точки зрения удовлетворения прогрессивных потребностей абонентов, но и инициативным образом формируем культуру получения более качественных услуг. Жизнеспособны те компании, которые постоянно самосовершенствуются и формируют ожидания от самосовершенствования.
–Какие новые меры предпринимает компания «Карабах Телеком» для обеспечения услуг и в каких именно сферах?
–Мы придаем важность развитиям в сфере информационных технологий, обеспечивая для наших абонентов инновационные и постоянно обновляемые услуги. В соответствии с этим, новые услуги создаются в направлении обеспечения мобильной, цифровой фиксированной и беспроводной фиксированной телефонной связи, интернет-услуг, в том числе и оптико-волоконной сети, беспроводных интернет-услуг(Wi-Fi), а также сети мобильных интернет-услуг третьего поколения(3G).
Особенно примечательно задействование центров мобильного обслуживания, что повысит доступность предоставляемых компанией услуг для жителей отдаленных сел и придаст гибкость взаимоотношениям между компанией и абонентами. Дополнительная общественная коммуникация в связи с этими инициативами, несомненно, будет обеспечена.
– Если обобщить, какой процент территории Арцаха обеспечен интернет-связью и мобильной связью. Планируется ли расширить обеспечение соответствующих услуг?
–95 процентов республики обеспечено мобильной связью второго поколения (2G), в результате чего население может воспользоваться возможностями качественной телефонной связи и других видов мобильного интернета (skype, viber, email). Более того, все города республики обеспечены возможностью более быстрого мобильного интернета (3G). Таким образом 141 село и город республики, иными словами около 98 процентов республики имеют возможность воспользоваться услугами предоставленной компанией интернет-связи.
Серьезным достижением в этом направлении в минувшем году можно назвать обеспечение города Шуши оптико-волоконной связью, в соответствии с этим усовершенствовалось и обеспечение интернет-услуг.
Следует отметить, что в 2014 году оптико-волоконной связью укрепился и «хребет» телекоммуникационной сети Арцаха, что позволило связать Степанакерт с Шуши, Аскераном, Гадрутом, Мартакертом и Мартуни.
В текущем году продолжатся работы по сетевому обеспечению, улучшению мобильного покрытия межгородских и межсельских дорог.
Мы планируем работы по целостному обеспечению мобильной связью автодороги Мартакерт-Варденис – второй автомагистрали, связывающей две армянские республики друг с другом.
Будут осуществляться мероприятия по созданию покрытия и модернизации существующих станций. Мы с большой ответственностью готовимся к этому важному событию стратегического значения. Мы уверены, что обеспечение телекоммуникационной сетью будет способствовать разностороннему развитию прилегающих к дорогам районов, обеспечив рост в социальной, экономической, культурной и других сферах.
–Г-н Одабашян, часто мы слышим критику, что Арцах и Армения – это одна родина, и то, что абоненты операторов мобильной связи Армении в Арцахе обязательно должны воспользоваться услугами роуминга, неправильно. Интересно услышать Ваше пояснение.
- Несомненно, Армения и Арцах – это одна родина, но два независимых государства. На мой взгляд, важнейшим достижением в новейшей истории армянской нации является создание второго независимого армянского государства. И мы гордимся этим достижением.
Поскольку Армения и Арцах – отдельные государства, то согласно требованиям Международной ассоциации мобильной связи и условиям разрешения, абоненты, пользующиеся услугами действующих на одной территории операторов, на другой территории продолжают оставаться на связи лишь посредством международного роуминга. Это стабильные правила в системе международной телекоммуникации. Следовательно, в настоящее время роуминг невозможно искоренить.
Тем не менее, мы постоянно работали в направлении снижения тарифов роуминга. Около двух лет назад в результате переговоров между компаниями «Карабах Телеком» и «Вива Селл МТС» на роуминг был установлен тариф в размере 45 драмов за минуту (включая НДС).
Затем по инициативе «Карабах Телеком» начались переговоры с компанией «АрменТел», целью которых было обеспечение тех же условий на услуги роуминга, что и в сети «Вива Селл МТС».
По итогам продлившихся около 2 лет переговоров фактически с 1 января 2015 года для абонентов компании «Карабах Телеком» на территории Армении (вместо прежних 232 постоплатных и 235 предоплатных), а абонентов «АрменТел» – на территории НКР установлен тариф на роуминг в размере 45 драмов за минуту.
Вместе с нашими партнерами в Армении мы постоянно следим за тарифами на роуминг с целью пересмотреть их.
–Компания «Карабах Телеком» ежегодно осуществляет масштабные благотворительные программы. Продолжится ли эта традиция и в этом году и какие планы в этом направлении имеются?
-Как известно, со дня своего создания компания «Карабах Телеком» на протяжении 13 лет осуществляла множество благотворительных программ.
Корпоративная социальная ответственность является одним из приоритетных направлений нашей компании. Некоторые программы осуществляются в рамках сотрудничества государственного и частного секторов.
Лишь за минувший год компания «Карабах Телеком» оказала содействие в размере 1 млрд драмов разным сферам, в том числе и сфере здравоохранения, образования, строительству церквей, силовым структурам, а также Национальной лотерее Арцаха и другим инициативам, направленным на стимулирование процесса заселения Арцаха.
Мы периодически выбираем те сферы, которые больше всех нуждаются в содействии. Следовательно, подобные инициативы, безусловно, продолжатся и в дальнейшем – с новым размахом и более объемлющим образом.