Կարեկին Օդաբաշյան. «Կենսունակ են այն ընկերությունները, որոնք մշտապես ինքնակատարելագործվում են և ձևավորում ինքնակատարելագործման սպասումներ»
«Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը 2002 թվականից զարգացնում է հեռահաղորդակցությունը Արցախի Հանրապետությունում՝ իրականացնելով բազմաբնույթ ծրագրեր ինչպես կապի և հաղորդակցության ոլորտում, այնպես էլ սոցիալական աջակցության շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Արցախպրես-ը զրուցել է «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեկին Օդաբաշյանի հետ ընկերության կատարած աշխատանքների, արձանագրած ձեռքբերումների և ապագա ծրագրերի շուրջ:
-Պարոն Օդաբաշյան, 2014թ.-ին «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը գլխավորել է Արցախի խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը, ինչը, կարծում եմ՝ մեծ պատիվ է ցանկացած ընկերության համար: Կարելի՞ է արդյոք  ենթադրել, որ հեռահաղորդակցության ոլորտը մեր հանրապետությունում իսկապես լուրջ զարգացում է ապրել:
-Գիտեք՝ կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտի առանձնահատկությունն այն է, որ անմիջականորեն և թերևս մշտապես առնչվում է բաժանորդին: Հետևաբար, ընկալումները և գնահատականները հիմնականում ձևավորում են հենց բաժանորդները:
Մենք միայն աշխատում ենք՝ մեր հիմնական առաքելությունը մեր առջևում պահած. այն է՝ զարգացնել, ընդլայնել և արդիականացնել հեռահաղորդակցության ոլորտը ԼՂՀ-ում:
Եվ հպարտությամբ կարող եմ փաստել, որ չնայած Լեռնային Ղարաբաղի բարդ աշխարհագրական դիրքին՝ մենք արդյունավետորեն ապահովում ենք բջջային և համացանցային ծածկույթը հանրապետության գրեթե ողջ տարածքում:
-Թույլ տվեք հարցնել՝ ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում ընկերության կողմից մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավման ուղղությամբ:
- Ծառայությունների ոլորտը բնույթով չափազանց շարժունակ է, ինչը պահանջում է անընդհատ մշտադիտարկում և վերանայում: Իսկ քանի որ, ինչպես նշեցի, այդ ծառայությունների իրական հասցեատերը բաժանորդն է, ուրեմն, գործը նաև պահանջում է անընդհատ կատարելագործում և որակի բարելավում:
Այս համատեքստում մեր աշխատանքները կարելի է բաժանել երկու հիմնական մակարդակների՝ ներքին և արտաքին, որոնք անհրաժեշտաբար փոխլրացված են: Դրանք ենթադրում են ինչպես ներկազմակերպական աշխատանքների, ծառայությունների մատուցման կատարողականի շարունակական բարելավում, այնպես էլ կառուցվածքային կոնսոլիդացման և ենթակառուցվածքային արդիականացման տարբեր միջոցառումներ:
Այս առումով, բարելավում ենք ծառայությունների որակը՝ ոչ միայն ըստ իրավիճակի, այսինքն բաժանորդի հարաճուն պահանջմունքների բավարարման տեսանկյունից, այլ նաև նախաձեռնողական կերպով ձևավորում ենք ավելի լավ ծառայությունների ստացման մշակույթը:
Կենսունակ են այն ընկերությունները, որոնք մշտապես ինքնակատարելագործվում են և ձևավորում են ինքնակատարելագործման սպասումներ:
-Իսկ ծառայությունների ապահովման ուղղությամբ «Ղարաբաղ Տելեկոմը»-ի կողմից ի՞նչ նոր քայլեր են ձեռնարկվում և ո՞ր ոլորտներում։
-Մենք մեծապես կարևորում ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում առկա զարգացումները՝ ապահովելով նորարարական և մշտապես թարմացվող ծառայություններ մեր բաժանորդների համար:
Ըստ այդմ՝ նոր ծառայություններ նախաձեռնվում են բոլոր՝ բջջային, թվային անշարժ և անլար անշարժ հեռախոսակապի, համացանցային ծառայության, այդ թվում՝ օպտիկամանրաթելային կապի և անլար համացանցային ծառայության (Wi-Fi), ինչպես նաև շարժական համացանցային ծառայության երրորդ սերնդի ցանցի (3G) արվեստագիտության ապահովման ուղղություններով:
Հատկապես ուշագրավ է առաջիկայում շարժական սպասարկման կենտրոնների գործարկումը, ինչն առավել դյուրին կդարձնի հեռավոր գյուղերի բնակիչների հասանելիությունը ընկերության կողմից մատուցվող ծառայություններին՝ էական ճկունություն հաղորդելով «Ղարաբաղ Տելեկոմ» - բաժանորդ փոխհարաբերություններին:
Այս և մյուս այլ նախաձեռնությունների կապակցությամբ լրացուցիչ հանրային հաղորդակցություն, անշուշտ, կապահովվի:
-Եթե ընդհանրացնելու լինենք, Արցախի տարածքի քանի՞ տոկոսն է ապահովված  համացացանցով և բջջային հեռախոսակապով: Եվ ապա՝  նախատեսվու՞մ է արդյոք ընդլայնել համապատասխան ծառայությունների ապահովումը:
-Հանրապետության տարածքի 95 տոկոսն ապահովված է նվազագույնը երկրորդ սերնդի (2G) բջջային ցանցով, ինչի արդյունքում բնակչությունը կարող է օգտվել որակյալ բջջային հեռախոսակապից և այլ շարժական համացանցի հնարավորություններից (skype, viber, email ևն): Ավելին, հանրապետության բոլոր քաղաքներն ապահովված են երրորդ սերնդի (3G) ավելի արագ շարժական համացանցի հնարավորությամբ:
Այսպիսով, հանրապետության 141 գյուղեր և քաղաքներ, այլ կերպ ասած՝ հանրապետության բնակչության շուրջ 98 տոկոսը, հնարավորություն ունի՝ օգտվելու «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ի կողմից տրամադրված համացանցային կապից:
Այս ուղղությամբ հատկանշական ձեռքբերում էր նախորդ տարի Շուշիում օպտիկամանրաթելային կապի ապահովումը, ըստ որի արդիականացվել և անհամեմատ ավելի արդյունավետ է դարձել համացանցային ծառայությունների ապահովումը:
Հարկ է նաև նշել, որ 2014 թվականին օպտիկամանրաթելային կապով ամրապնդվել է Արցախի հեռահաղորդակցային ցանցի «ողնաշարը»՝ կապելով Ստեփանակերտը Շուշիի, Ասկերանի, Հադրութի, Մարտակերտի և Մարտունու հետ:
Ինչպես ցանցային ապահովման աշխատանքները, այնպես էլ միջքաղաքային և միջգյուղային ճանապարհների բջջային ծածկույթի բարելավման աշխատանքները բնականոն կերպով շարունակվելու են ընթացիկ տարում:
Նախատեսում ենք հայկական մեր երկու հանրապետություններն իրար կապող երկրորդ մայրուղու՝ Մարտակերտ-Վարդենիս ավտոճանապարհի, բջջային կապի ապահովումն ամբողջացնել: Ըստ այդմ՝ կիրականացվեն ինչպես ծածկույթի ստեղծման, այնպես էլ առկա կայանների արդիականացման միջոցառումներ: Մենք մեծ պատասխանատվությամբ ենք պատրաստվում ռազմավարական նշանակության այս կարևորագույն ձեռնարկումին:Համոզված ենք, որ մեր կողմից հեռահաղորդակցային ցանցի ապահովումը կխթանի ճանապարհներին հարակից շրջանների բազմաբնույթ զարգացմանը՝ ապահովելով աճ սոցիալական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում:
-Պարոն Օդաբաշյան, հաճախ են քննադատում, որ Արցախը և Հայաստանը մեկ հայրենիք են, և ճիշտ չէ, որ ՀՀ բջջային կապի օպերատորների բաժանորդները Արցախում պետք է անպայման օգտվեն ռոումինգ ծառայությունից, և հակառակը: Հետաքրքիր է լսել Ձեր պարզաբանումը. Ինչու՞  ռոումինգ. չէ՞ որ Արցախը և Հայաստանը մեկ հայրենիք են:
-Անշուշտ, մեկ հայրենիք են, բայց երկու անկախ պետություններ են: Իմ կարծիքով՝ հայ ազգի նորագույն պատմության ամենակարևոր ձեռքբերումը հենց մեր երկրորդ անկախ հայկական պետության ստեղծումն է: Եվ մենք հպարտանում ենք այդ նվիրական ձեռքբերումով:
Քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը առանձին պետություններ են, ապա, ըստ միջազգային բջջային կապի ասոցիացիայի պահանջների և թույլտվության պայմանների, մի տարածքում գործող օպերատորներից օգտվող բաժանորդները մեկ այլ տարածքում շարունակում են կապի մեջ մնալ միայն միջազգային ռոումինգ կապի միջոցով: Սրանք հաստատուն կանոններ են միջազգային հեռահաղորդակցության համակարգում: Ուստի, ներկայումս ռոումինգը հնարավոր չէ վերացնել:
Այդուամենայնիվ, մենք մշտապես աշխատել ենք ռոումինգի սակագների նվազեցման ուղղությամբ: Շուրջ երկու տարի առաջ «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ի և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի միջև բանակցությունների արդյունքում հաստատվեց ռոումինգի 45 ՀՀ դրամ/րոպե սակագինը (ներառյալ ԱԱՀ):
Այդուհետև, «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ի նախաձեռնությամբ «ԱրմենՏել»-ի հետ բանակցություններ սկսվեցին՝ նպատակ ունենալով ապահովել ռոումինգի ծառայությունների նույն պայմանները, որ գործում են «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի ցանցում:
Երկու տարի տևած բանակցությունների արդյունքում, փաստորեն, այս տարվա հունվարի 1-ից «Ղարաբաղ Տելեկոմը»-ի բաժանորդները ՀՀ տարածքում (նախկին 232 (հետվճարային) և 235 (կանխավճարային) ՀՀ դրամ/րոպե սակագների փոխարեն), իսկ «ԱրմենՏել»-ի բաժանորդները ԼՂՀ տարածքում խոսում են 45 ՀՀ դրամ/րոպե սակագնով (ներառյալ ԱԱՀ):
Մենք, ՀՀ մեր գործընկերների հետ համատեղ, մշտապես դիտարկում ենք ռոումինգի սակագները վերանայման հնարավորությամբ:
- «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ն ամեն տարի իրականացնում է բարեգործական մեծ ծրագրեր: Հետաքրքիր է՝ այս տարի այդ ավանդույթը կշարունակվի՞, և ի՞նչ ծրագրեր ունեք այդ ուղղությամբ:
-Ինչպես գիտեք, «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ն իր ստեղծման օրվանից՝ արդեն 13 տարի շարունակ, բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր է իրականացրել:
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը մեր ընկերության գործունեության գերակա ուղղություններից է: Որոշ ծրագրեր իրականացվում են պետական-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում:
Միայն նախորդ տարվա ընթացքում «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը ավելի քան 1 միլիարդ ՀՀ դրամի չափով աջակցություն է ցուցաբերել տարբեր ոլորտներին, ներառյալ առողջապահությունը, կրթությունը, եկեղեցաշինությունը, ուժային կառույցների համակարգը, ինչպես նաև «Արցախի ազգային վիճակախաղին» և այլ նախաձեռնություններին՝ նպատակ ունենալով խթանել Արցախի վերաբնակեցումը:
Մենք պարբերաբար թիրախավորում ենք այն ոլորտները, որոնք առավել կարիք ունեն աջակցության և համապատասխանաբար արձագանքում ենք: Ուստի, նման նախաձեռնությունները, անկասկած, շարունակվելու են նաև այսուհետ՝ նոր թափով և առավել ընդգրկուն կերպով:

Karekin Odabashian: "Viable are those enterprises, which constantly improve themselves and form expectations of self-improvement"
Starting from 2002, "Karabakh Telecom" has been developing telecommunications in Artsakh Republic by implementing various programs both in communication sphere and within the framework of social support.
Karekin Odabashian:
STEPANAKERT, JANUARY 28, ARTSAKHPRESS: “Artsakhpress” had an interview with the Director-General of "Karabakh Telecom" Karekin Odabashian about company's activities, achievements and future projects:
- Mr. Odabashian, in 2014 "Karabakh Telecom" headed a list of Artsakh top taxpayers, which is a great honor for any company. Can we assume that the field of telecommunications in our country has really experienced a serious flourishing?
-You know, the specific feature of the sphere of communication is that it directly and almost always refers to subscribers. Consequently, the perception and assessment are mainly formed in subscribers. We just work, and our main mission is to develop, expand and improve the field of telecommunications in NKR. I am proud to state that despite the difficult geographical situation of Nagorno-Karabakh, we effectively provide mobile and Internet covering almost on the entire territory of the republic.
- What works are being done to improve the quality of services provided by the company?
- The nature of service sector is quite mobile, and it requires constant monitoring and review. Since, as I said, the real recipients of services are subscribers, the matter also requires permanent enhancement and quality improvement. In this context, our work can be divided into two basic levels - internal and external, which are complementary if neccessary. They involve the systematic improvement of internal works, quality of service and various activities aimed at structural consolidation and infrastructure improvement. In this regard, we improve the quality of service not only in accordance with the situation, that is, in terms of meeting the needs of advanced users, but also forming a culture of getting better service. Viable are those enterprises which are constantly improving themselves and form expectations of self-improvement.
-What measures are being taken by "Karabakh Telecom" to provide services and in which particular spheres?
-We stress the importance of the development of information technology, by providing our customers with innovative and frequently updated services. In line with this, new services are created in the direction of providing a mobile, digital fixed and fixed-line wireless telephone system, Internet services, including fiber-optic network, wireless Internet service (Wi-Fi), as well as a network of mobile Internet services of third generation (3G). Particularly, the involvement of mobile service centers is more remarkable, which will increase the availability of the company's services to people in remote villages and give flexibility to the relationship between the company and the subscribers. Additional public communication in connection with these initiatives, no doubt, will be provided.
- If summing up, what percentage of the territory of Artsakh is provided with Internet connection and mobile communication? Do you plan to expand the provision of appropriate services?
-95% of the republic is covered with mobile communication of second generation (2G), with the result that the population can take advantage of high-quality telephone service and other options of mobile internet (skype, viber, email). Moreover, all the cities of the country are provided with the possibility of faster mobile internet (3G). Thus, 141 villages and towns in the republic that is about 98% of the country have the opportunity to use internet service provided by the company. The major achievement in this direction in the past year was connection of the city of Shushi to fiber-optic network, in accordance with the improved software and Internet services. It should be noted that in 2014 fiber-optic communication strengthened the "principal artery" of the telecommunications network of Artsakh, which made possible to link Stepanakert with Shushi, Askeran, Hadrut, Martakert and Martuni. In the current year the works on network security, intercity roads' mobile coverage improvement will be continuing. We plan to organize a holistic mobile communication works to connect the second highway- Martakert-Vardenis road, which serves as a link between two armenian republics, to mobile communication. Activities will be undertaken to create a cover and modernization of existing stations. We are preparing for this important event of strategic importance with high responsibility. We believe that the provision of a telecommunications network will contribute to the comprehensive development of areas adjacent to regions' roads, to ensure growth in the social, economic, cultural and other fields.
-Mr. Odabashian, we often hear criticism that Artsakh and Armenia - is one homeland, and the fact that subscribers of mobile operators in Armenia and Artsakh must use roaming services, is wrong. We would like to hear your explanation.
- Undoubtedly, Armenia and Artsakh - is one homeland, but also- two independent states. In my opinion, the most important achievement in the modern history of the armenian nation is the creation of the second independent armenian state. And we are proud of this achievement. Since Armenia and Artsakh are individual states, according to the requirements of the International Association of Mobile Communication and conditions of permition, the subscribers who use the services of existing operators in the same area, continue to stay in touch on the other territories only through international roaming. These are stable rules in the international telecommunications. Therefore, currently roaming can not be eradicated. However, we have been constantly working towards reducing roaming tariffs. About two years ago in the result of negotiations between the companies "Karabakh Telecom" and "Viva Cell MTS", roaming tariff was set at 45 drams per minute (including VAT). Then, on the initiative of "Karabakh Telecom", negotiations were started with the company "ArmenTel", the purpose of which was to ensure the same conditions for roaming services, as those for "Viva Cell MTS".
According to the results of negotiations that lasted about two years, factually, from January 1, 2015 for the subscribers of "Karabakh Telecom" in Armenia (instead of the previous 232 AMD for postpaid and 235 AMD for prepaid), and those of "ArmenTel" on the territory of Nagorno-Karabakh, the tariff for roaming has been set at the amount of 45 AMD per minute.Together with our partners in Armenia, we constantly monitor the roaming rates for updating them if possible.
- "Karabakh Telecom" company annually carries out large-scale charitable programs. Will the tradition continue this year and what are your plans in this direction?
It is known, that since its inception, the company "Karabakh Telecom" has conducted numerous charitable programs for 13 years.
Corporate social responsibility is one of the priorities of our company. Some programs are carried out within the framework of cooperation between the public and private sectors. Only during the past year "Karabakh Telecom" assisted in the amount of 1 billion drams to various fields, including health, education, construction of churches, security forces, as well as the National Lottery of Artsakh and other initiatives aimed at promoting the process of settlement of Artsakh.
We periodically select those areas that mostly need assistance. Therefore, these initiatives will certainly continue in the future with a new and more comprehensive scale manner.