Մեկնարկել է Արցախի կրթական ֆորում 2019-ը
Ստեփանակերտի Խաչատուր Աբովյանի անվան համար 1 դպրոցում այսօր մեկնարկել է «Սահմանելով կրթության նոր տեսլականը» կարգախոսով Արցախի կրթական ֆորում 2019-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ֆորումի մասնակիցներին ուղերձ է հղել ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը: Ուղերձը մասնակիցներին է ներկայացրել ԱՀ Նախագահի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Ուղերձում Բակո Սահակյանը նշել է, որ կրթության ոլորտը, իր առջև դրված խնդիրների յուրահատկությունից ելնելով` կապված մատաղ սերնդի կրթության և դաստիարակության հետ, լուծում է ոչ միայն այսօրվա խնդիրները, այլ նաև մեծապես կանխորոշում է երկրի ապագան:
Հանրապետության Նախագահը կարևոր և պահանջված է համարել գիտական համաժողովների, սեմինարների և քննարկումների կազմակերպումը, ինչը հնարավորություն է տալիս ավելի խորը և համապարփակ ձևով դիտարկել ոլորտում առկա խնդիրները, մշակել դրանց լուծման արդյունավետ տարբերակներ, մշտական կապ պահպանել ինստիտուցիոնալ և անհատական հարթություններում:
Ֆորումի մասնակիցներին ողջունել է ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Նախարարի խոսքով՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ նախաձեռնված ֆորումին մասնակցում են կրթության կազմակերպիչներ, կրթության շահառուներ, ոլորտի փորձագետներ և շահագրգիռ անձինք: Ընդհանուր առմամբ, ֆորումի մասնակիցների թիվը հասնում է 150-ի:
«Նման ձևաչափով մեր աշխատանքները կազմակերպում ենք առաջին անգամ, և հուսով եմ, որ այս միջոցառումը հնարավորություն կտա նոր տեսանկյունից դիտարկել կրթության խնդիրները, և այն կանցնի բովանդակային ու կառուցողական քննարկումներով ու հնարավորություն կտա սահմանելու Արցախի նոր տեսլականը: Կրթական ֆորումի անցկացման անհրաժեշտությունը պայմանավորված էր կրթության դերի կարևորմամբ և արդի մարտահրավերներով»,- նշել է Ն. Աղաբալյանը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի խորհրդական Գոհար Մամիկոնյանն էլ նշել է, որ յուրաքանչյուր ոք կարող է սկսել հանրային վերափոխման գործընթաց՝ սեփական անձի վերափոխումը համարելով իր առաջնային անելիքներից մեկը:
«Մենք համոզված ենք, որ անհատի վերափոխման ճանապարհը հանրային վերափոխման կարևորագույն գործոն է: Հստակ է, որ հաջողության հասնելու բանաձևը կրթությունն է, աշխատասիրությունը, կրթական մակարդակի և մասնագիտական հմտությունների շարունակական զարգացումը: Այս և այլ հարցեր կքննարկվեն ֆորումի ընթացքում»,- ավելացրել է Գ. Մամիկոնյանը:
Իսկ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի տարածաշրջանային համագործակցության տնօրեն Գրիգոր Հովհաննիսյանը նշել է, որ կրթությունը բազմաբովանդակ և բազմաշերտ մի գործընթաց է, որտեղ կան շատ շահառուներ:
«Մենք կարևորում ենք կրթությունը և անհրաժեշտ է, որպեսզի կարողանանք ստեղծել կրթական այնպիսի միջավայր, որտեղ երեխաները պատրաստ կլինեն դիմակայելու այսօրվա և վաղվա մարտահրավերներին, ինչպես նաև իրենց տեղը կգտնեն հասարակության մեջ: Շատ կարևոր է, որ համատեղ քննարկումների արդյունքում մենք մոտեցնենք մեր պատկերացումները և տեսլականը որակյալ կրթության մասին: Ֆորումի հիմնական նպատակն է ստեղծել մի հարթակ, որտեղ կրթությամբ հետաքրքրվող մարդիկ համատեղ ուժերով միասնական քննարկումների և կարծիքների փոխանակման միջոցով կհասնեն այն ոսկե միջինին, որը կոչվում է կրթության տեսլական»,- ասել է Գ. Հովհաննիսյանը:
Ֆորումի բացմանը հաջորդել է պլենար ընդլայնված նիստը, որի ընթացքում բանախոսներն անդրադարձել են հանրակրթության ոլորտում առկա հիմնախնդիրներին: Հաջորդիվ ֆորումի աշխատանքները ՀՀ-ից հրավիրված փորձագետների մասնակցությամբ շարունակվել են հինգ ենթախմբերում: Արցախի կրթական ֆորումն իր աշխատանքները կշարունակի մինչև նոյեմբերի 1-ը ներառյալ:

В Арцахе стартовал образовательный форум 2019
Сегодня в Степанакертской школе № 1 им. Хачатура Абовяна стартовал образовательный форум 2019 под лозунгом «Новый взгляд на образование».
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", президент Республики Арцах Бако Саакян направил послание участникам форума. Послание представил руководитель главного информационного управления аппарата Президента Давид Бабаян.
В своем послании Бако Саакян отметил, что сектор образования, исходя из особенностей своих задач, связанных с обучением и воспитанием подрастающего поколения, не только решает актуальные проблемы, но и во многом определяет будущее страны.
Президент Республики считает важной и необходимой организацию научных конференций, семинаров и дискуссий, что позволяет глубоко и всесторонне взглянуть на существующие проблемы в данной области, вырабатывать эффективные способы их решения, поддерживать постоянные контакты в институциональном и индивидуальном измерениях.
Министр образования, науки и спорта Арцаха Нарине Агабалян приветствовала участников форума. По словам министра, в форуме, организованном в сотрудничестве с образовательным фондом "Преподавай, Армения", принимают участие организаторы сферы образования, бенефициары образования, эксперты в этой области и заинтересованные стороны. Общее количество участников форума – 150 человек.
«Мы впервые организуем подобный форум в таком формате, и я надеюсь, что это мероприятие даст новый взгляд на проблемы образования. Я полагаю, что форум пройдет в духе содержательных и конструктивных дискуссий и даст возможность определить новое видение Арцаха. Необходимость проведения образовательного форума была обусловлена ​​важностью роли образования и текущими проблемами», - сказала Н. Агабалян.
Советник министра образования, науки, культуры и спорта Армении Гоар Мамиконян отметила, что каждый может начать процесс общественных преобразований, считая собственные преобразования одной из своих приоритетных задач.
Директор по региональному сотрудничеству Фонда "Преподавай, Армения" Григор Ованнисян отметил, что образование - это многогранный и многоуровневый процесс, в котором много заинтересованных сторон.
Основная цель форума - создать платформу, где заинтересованные в сфере образования люди смогут посредством дискуссий и обменов мнениями достичь той золотой середины, которая называется взгляд на образование», - отметил Г. Ованнисян.
После открытия форума состоялось пленарное заседание, на котором докладчики коснулись вопросов сферы общего образования. Затем работа форума продолжилась в пяти подгруппах с участием экспертов, приглашенных из Армении. Арцахский образовательный форум продолжит свою работу до 1 ноября.