ԼՂ հակամարտության կարգավորման ցանկացած քաղաքական որոշում պետք է ամրապնդված լինի ռազմական ոլորտի եզրակացություններով. Սեյրան Օհանյան
ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մայիսի 16-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին և Ժակ Ֆորին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մայիսի 16-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին և Ժակ Ֆորին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը:
Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԼՂ հակամարտության կողմերի շփման գծում տիրող իրավիճակը, համանախագահների հետ նույն ձևաչափով փետրվարի 5-ի հանդիպումից ի վեր տեղի ունեցած զարգացումները: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է շփման գծում տեղի ունեցած հիմնական պատահարները, ինչպես նաև լարվածության թուլացման և փոխվստահության հաստատման հեռանկարների մասին իր նկատառումները:
Կարևորելով Մինսկի խմբի համանախագահների հետ արդեն ավանդույթ դարձած հանդիպումները` Սեյրան Օհանյանն հավելել է, որ հակամարտության կարգավորման շուրջ ցանկացած քաղաքական որոշում պետք է ամրապնդված լինի ռազմական ոլորտի հիմնավորված մասնագիտական ու փորձագիտական եզրակացություններով:
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Ժակ Ֆորը, որպես իրեն փոխարինող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ, ներկայացրել է Պիեռ Անդիոյին:

Любое политическое решение по урегулированию карабахского конфликта должно быть закреплено профессиональными и экспертными заключениями военной сферы – министр обороны Армении
Министр обороны Армении Сейран Оганян 16 мая принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта Игоря Попова (Россия), Джеймса Уорлика (США) и Жака Фора (Франция), а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Как сообщили Арцахпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, в ходе встречи была обсуждена ситуация на линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта, развития после последней встречи в том же формате 5 февраля текущего года.
Министр обороны Армении представил основные инциденты на линии соприкосновения, а также свои замечания о перспективах ослабления напряженности и утверждения взаимодоверия.
Отметив важность уже ставших традиционными встреч с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, Оганян добавил, что любое политическое решение по урегулированию конфликта должно быть закреплено профессиональными и экспертными заключениями военной сферы.
В ходе встречи посол Жак Фор представил министру своего преемника на должности сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Пьера Андрио.