Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 16-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Եվրոպական միությունը եղել եւ մնում է Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը: Բազմիցս ընդգծել ենք, որ ԵՄ-ի հետ մեր համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա: Մենք հաստատակամ ենք Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում»: Անդրադառնալով Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝  ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական իրողություններով եւ բխում է մեր երկրի շահերից:
Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ նախօրեին Եվրամիության խորհուրդը հաստատել է Հայաստանի հետ նոր, իրավաբանորեն պարտավորեցնող եւ լայնածավալ շրջանակային համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունների մանդատը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման մասին՝ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ այն ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է, եւ Հայաստանը հակամարտության լուծումը տեսնում է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների հովանու ներքո: Սակայն մտահոգիչ է Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումը, որը հանգեցնում է լարվածության աճի եւ շփման գծում նոր զոհերի:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելել է. «Չլուծված հակամարտությունները չեն կարող արդարացնել մարդու հիմնարար ազատությունների եւ արժանապատվության ոչնչացումը: Խավիարային դիվանագիտությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը. այդ երկրի իշխանությունները փորձում են քաղաքակիրթ աշխարհում վերականգնել իրենց վարկաբեկված հեղինակությունը զարտուղի ճանապարհներով»:
Այդ համատեքստում Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է, որ զարմանալի չէ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովին Ադրբեջանի անդամակցության դադարեցման մասին որոշումը. դա վկայում է երկրում տիրող ավտորիտար ռեժիմի մասին:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողով-Եվրախորհրդարան համագործակցությունը, քաղաքական երկխոսությունն ու փոխայցելությունները, ինչպես նաեւ բարձր է գնահատել պարոն Չարնեցկու մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումներին այս տարվա ապրիլին:
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ չորրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, սակայն որպես քրիստոնյա, որպես մարդ՝ չի կարող մոռանալ իր այցելությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին: Նա նշել է, ուրախ էր այդ օրերին Հայաստանում ներկայացնելու Եվրոպական միությունը եւ 2015 թվականի ապրիլի 24-ը համարում է բեկումնային պահ հայ ժողովրդի համար. շատերն առաջին անգամ լսեցին Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ռիշարդ Չարնեցկին կարեւորել է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների եւ փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնումը:
Հանդիպման ավարտին Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման բնագավառում ներդրած ավանդի համար Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով:

Галуст Саакян принял вице-спикера Европарламента Ришарда Чарнецки
СТЕПАНАКЕРТ, октября 16 АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщили  в пресс-службе Национального собрания Армении.
Галуст Саакян приветствовал гостя и отметил: «Европейский союз был и остается одним из важнейший партнеров Армении. Многократно отмечали, что наше сотрудничество основано на общих ценностях. Мы готовы к продолжительному укреплению сотрудничества с ЕС». На вопрос о вступлении в Евразийский экономический союз спикер НС отметил, что оно вытекает из геополитических условий и выгодно для нашей страны.
Галуст Саакян подчеркнул, что недавно бык предоставлен мандат на начало переговоров вокруг подписания нового соглашения о сотрудничестве между ЕС и Арменией.
Говоря о мирном урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта, спикер НС отметил, что оно является одним из приоритетов для нашей страны, и Армения видит решение проблемы лишь под эгидой Минской группы ОБСЕ. Однако озадачивает неконструктивный подход Азербайджана, который провоцирует напряженность на линии соприкосновения двух стран и приводит к новым жертвам.
Спикер НС сказал: «Неразрешенные конфликты не должны позволять уничтожить фундаментальную свободу и достоинство человека. Икорная дипломатия стала для Азербайджана ключевой. Правительство этой страны пытается восстановить свой имидж на глазах у международной общественности хитрыми путями».
Галуст Саакян подчеркнул важность сотрудничества между Европарламентом и Национальным собранием РА, а также высоко оценил участие Г-на Чарнецки в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Вице-спикер Европарламента Чарнецки поблагодарил за прием и отметил, что это его 4-ый визит в Армению, но, как человек и христианин, не может забыть свой визит в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. Он сообщил, что был рад представлять Евросоюз в эти дни и считает 24 апреля 2015 года переломным моментом для армянского народа, многие впервые услышали про Геноцид армян.
В конце встречи Галуст Саакян наградил вице-спикера Европарламента, заместителя председателя Парламентской ассамблеи «Евронест» Ришарда Чарнецки Почетной медалью НС РА за вклад в развитие межпарламентских взаимоотношений.