Ո՛չ ատելությամբ լի պատերազմական հռետորաբանությանը. Եվրոպայի հայկական կազմակերպությունը ԼՂ հարցով խնդրագիր է ուղղել ԵԽԽՎ-ին
Բրյուսելում գտնվող Արդարության և ժողովրդավարության Եվրոպայի հայկական ֆեդերացիան (The European Armenian Federation for Justice and Democracy, EAFJD) change.org կայքում խնդրագիր է ուղղել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին (ԵԽԽՎ)՝ «Ո՛չ ատելությամբ լի պատերազմական հռետորաբանությանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում և կողմնակալությանը» վերնագրով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Խնդրագիրն արդեն ստորագրել է 2.165 մարդ՝ պահանջվող 2.500-ից:
Ինչպես նշվում է խնդրագրի տեքստում՝ ԵԽԽՎ-ն պետք է 2016 թվականի հունվարի 26-ին քվեարկի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ երկու որոշման նախագծերի շուրջ՝ «Բռնության սրումը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» և «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» նախագծերի։
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բարդ հակամարտություն է, որի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Դժբախտաբար այս որոշումների նախագծերը նպաստում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Ադրբեջանի ներկայիս իշխանությունների ատելությամբ լի պատերազմական հռետորանաբանությանը և խթանում են կողմնակալությունը: Երկու որոշումների նախագծերն ակնհայտորեն զուրկ են ամբողջական, անկողմնակալ հետազոտությունից և ընտրողաբար բաց են թողնում կարևոր փաստերը և վնասում են բանակցային գործընթացին»,- ասված է հայտարարությունում:
Ֆեդերացիան բողոքում է այս երկու որոշումների նախագծերի դեմ, որոնք կապ չունեն «հակամարտության իրական կարգավորման և խաղաղության հաստատման գործընթացի հետ և խթանում են ԵԽԽՎ-ի անդամների թաքնված անձնական և ֆինանսական շահերը»։
Եվրոպայի հայկական ֆեդերացիան (The European Armenian Federation for Justice and Democracy, EAFJD) եվրոպական ինստիտուտներում հայկական ծագմամբ եվրոպական երկրների քաղաքացիներին ներկայացնող ոչ կառավարական կազմակերպություն է։

Нет исполненной ненависти военной риторике - Армянская федерация Европы направила ПАСЕ письмо-просьбу по Карабахскому конфликту
Армянская федерация Европы во имя справедливости и демократии (The European Armenian Federation for Justice and Democracy, EAFJD) на сайте change.org направила Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) письмо-просьбу под названием «Нет исполненной ненависти военной риторике и пристрастию в Нагорно-Карабахском конфликте».
СТЕПАНАКЕРТ, января 13 АРЦАХПРЕСС - Петицию подписали уже 2165 человек, из необходимого числа 2500.
Как отмечается в тексте письма-просьбы, 26 января 2016 года ПАСЕ должна проголосовать вокруг двух проектов решений относительно Нагорного Карабаха - «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана» и «Пограничные регионы Азербайджана намеренно лишают воды».
«Конфликт Нагорного Карабаха является сложным конфликтом, мирное урегулирование которого не имеет альтернативы. К сожалению, проекты этих решений способствуют исполненной ненависти военной риторике нынешних властей Азербайджана относительно Нагорно-Карабахского конфликта и стимулируют предвзятость. Проекты обоих решений явно лишены целостного, беспристрасного анализа и выборочно пропускают важные факты и вредят переговороному процессу», - сказано в заявлении.
Федерация протестует против этих проектов решений, которые не связаны с «процессом действительного урегулирования конфликта и установления мира, и стимулируют скрытые личные и финансовые интересы членов ПАСЕ».
Армянская федерация Европы во имя справедливости и демократии (The European Armenian Federation for Justice and Democracy, EAFJD) - неправительственная организация, представляющая граждан европейских стран армянского происхождения в европейских институтах.