Մակեդոնիայի խորհրդարանը քվեարկել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների օգտին
Մակեդոնիայի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է երկրի վարչապետ Նիկոլա Գրուեւսկիի հրաժարականը եւ խորհրդարանը ցրելու որոշում կայացրել, որն ուժի մեջ կմտնի փետրվարի 24-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս որոշման մասին հայտարարվել է հունվարի 18-ի երեկոյան Սկոպյեում խորհրդարանի նիստից հետո:
«Իշխող կուսակցությունը եւ էթնիկ ալբանացիների կուսակցությունը գրավոր հայտարարություն են ներկայացրել՝ պահանջելով ցրել խորհրդարանը: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի փետրվարի 24-ին: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան 60 օր անց՝ ապրիլի 24-ին»,-հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»՝ վկայակոչելով a1on.mk հեռուստաալիքը:
Խորհրդարանի նիստին ներկա 109 պատգամավորներից այդ որոշման օգտին քվեարկել են 72-ը, դեմ է եղել մեկ պատգամավոր, եւս 6-ը ձեռնպահ են մնացել: Ընդդիմադիր Մակեդոնիայի սոցիալ-դեմոկրատական միություն կուսակցության 30 պատգամավորները քվեարկության ժամանակ լքել են դահլիճը:

Парламент Македонии проголосовал за самороспуск и досрочные выборы
Парламент Македонии большинством голосов принял отставку премьера страны Николы Груевского и решение о самороспуске, которое вступит в силу 24 февраля. О решении было объявлено по итогам парламентского заседания в Скопье вечером в понедельник.
СТЕПАНАКЕРТ, января 19 АРЦАХПРЕСС - « (Правящая партия) ВМРО-ДПМНЕ и (партия этнических албанцев) ДУИ подали письменное заявление с требованием о самороспуске Собрания,… решение вступит в силу 24 февраля. Досрочные парламентские выборы пройдут через 60 дней – 24 апреля», — сообщает  РИА Новости со ссылкой на телеканал a1on.mk.
Из 109 присутствовавших на заседании парламента депутатов «за» соответствующее решение проголосовали 72, один — «против», еще шесть воздержались. Тридцать депутатов от оппозиционного Социал-демократического союза Македонии (СДСМ) покинули зал во время голосования.
Ранее лидер СДСМ и главный оппонент бывшего премьера Груевского — Зоран Заев выступил противником апрельского голосования. По его мнению, за оставшееся время невозможно подготовить парламентские выборы в Македонии с точки зрения непредвзятого освещения кампании в СМИ и проверки избирательных списков. Ранее он неоднократно указывал на тысячи фиктивных зарегистрированных избирателей.