ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակությունը երախտապարտ է սկզբունքային դիրքորոշմամբ եվրոպացի պատգամավորներին
Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակությունը երախտապարտ է ԵԽԽՎ այն պատվիրակներին, ովքեր ցուցաբերեցին սկզբունքային դիրքորոշում և իրենց վճռական դիրքորոշմամբ մերժեցին ԼՂ կարգավորման համար վտանգավոր Ուոլթերի զեկույցը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ընդգծվում է պատվիրակության տարածած հաղորդագրության մեջ:  Հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հունվարի 26-ի լիագումար նիստում տեղի է ունեցել խնդրահարույց բանաձեւերի քվեարկությունը:
Հարցի առնչությամբ հայկական կողմը նախապես իրականացրել էր համապատասխան աշխատանք, այդ թվում՝ հանդիպումներ էր ունեցել ԵԽԽՎ պատվիրակների հետ ու ներկայացրել իր դիրքորոշումներն ու մտահոգությունները բանաձեւերում տեղ գտած ձեւակերպումների առնչությամբ, որոնք համահունչ չէին միջազգային հանրության ու, առաջին հերթին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ Ֆրանսիայի, ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի կողմից արտահայտած դիրքորոշումներին ու հայտարարություններին:
Բանաձեւերը մեծապես խեղաթյուրում էին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի պատմությունն ու էությունը եւ անթույլատրելիորեն միջամտում խաղաղ կարգավորման գործընթացին, ինչի մասին են վկայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ս.թ. հունվարի 22-ի ու ավելի վաղ արված մյուս հայտարարությունները, ինչպես նաեւ լիագումար նիստում բազմաթիվ պատվիրակների ելույթները:
Խորհրդարանական վեհաժողովի անդամները, ըմբռնելով պահի պատասխանատվությունը, քվեարկության արդյունքում մերժեցին Ռոբերտ Ուոլթերի «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» տխրահռչակ բանաձեւը:
Ինչ վերաբերում է Սարսանգի վերաբերյալ բանաձեւին. ԵԽԽՎ մի շարք պատգամավորներ, անտեսելով միջազգային հանրության կարծիքը, դրսեւորելով միակողմանի մոտեցում, քվեարկեցին դրա ընդունման օգտին՝ այդպիսով հումանիտար-տեխնիկական բնույթի զեկույցին տալով քաղաքական բովանդակություն:
Մենք երախտագիտություն ենք հայտնում ԵԽԽՎ այն պատվիրակներին, ովքեր ցուցաբերեցին սկզբունքային դիրքորոշում ու ԼՂ հիմնահարցի քաղաքական կարգավորման գործընթացի լիակատար ըմբռնում երկու բանաձեւերի քվեարկության ժամանակ եւ իրենց վճռական դիրքորոշմամբ մերժեցին Ռոբերտ Ուոլթերի՝ ԼՂ կարգավորման համար վտանգավոր զեկույցը»։

ПАСЕ придает докладу гуманитарно-технического порядка политическое содержание- заявление
Армянская делегация выступила с заявлением, касательно двух антиармянских резолюций, которые были обсуждены сегодня в ПАСЕ.
СТЕПАНАКЕРТ, января 26 АРЦАХПРЕСС - В сообщении сказано: «На пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Совета Европы 26-ого января прошло голосование по двум спорным резолюциям.
Армянская сторона в связи с этим вопросом проделала предварительную соответствующую работу, в том числе провела встречи с делегатами ПАСЕ и представила свои позиции и опасения относительно включенных в резолюцию формулировок, которые не созвучны заявлениям международного сообщества и, в первую очередь, заявлениям и позициям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Франции, России и США.
Резолюции существенно искажали историю и сущность карабахского вопроса, а также непозволительно вмешивались в процесс мирного урегулирования, о чем свидетельствуют сделанные 22 января текущего года и до этого заявления МГ, а также выступления многочисленных делегатов на пленарном заседании.
Члены Парламентской комиссии, понимая всю ответственность этого момента, отклонили в ходе голосования пресловутый доклад британского делегата Роберта Уолтера под названием «Рост насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана».
Что касается доклада Милицы Маркович: Ряд депутатов ПАСЕ, не принимая во внимание мнения международного сообщества, демонстрируя предвзятое отношение, проголосовали за принятие, придав, тем самым, докладу гуманитарно-технического порядка политическое содержание».