ԵԽԽՎ-ում քննարկված հակահայկական զեկույցների նպատակը ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության ստվերումն էր. Գալուստ Սահակյան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանում քննարկված երկու հակահայկական բանաձևերը յուրատեսակ փորձաքար դարձան եվրոպական այդ հեղինակավոր կառույցի համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի նիստի մեկնարկին իր ելույթում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ բանակցային գործընթացն արգելակող այդ զեկույցները դրանց հեղինակների կողմից փորձ էին՝ վարկաբեկելու եվրոպական այդ բարձր հարթակը եւ միտումնավոր կերպով թյուրիմացության մեջ գցելու միջազգային հանրությանը: Դրանք նաեւ ուղղակի ու անուղղակի փորձ էին ստվերելու, թերագնահատելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորմանը մասնակից դարձնելու մի կառույց, որը նման գործառույթ ու լիազորություն չունի»,- ընդգծեց Սահակյանը:
Գալուստ Սահակյանը հիշեցրեց, որ բանաձևերի քննարկումից առաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարություն էր տարածել, որում ևս մեկ անգամ հիշեցրել էր, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման միակ ձևաչափը հենց Մինսկի խումբն էր: «Նրանք կոչ էին արել չձեռնարկել քայլեր, որոնք վտանգել բանակցային գործընթացը»,- հավելեց Սահակյանը՝ հիշեցնելով, որ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության նիստի ընթացքում էլ ընդունվել է հայտարարություն, որում հստակ սահմանված է, որ Եվրախորհրդարանն աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը, որը հակամարտության կարգավորման միջազգայնորեն ճանաչված միակ ձևաչափն է:
Գալուստ Սահակյանը նկատեց, որ ԵԽԽՎ-ում հակահայկական բանաձևերի քննարկումներից առաջ և դրանց ընթացքում ծավալվող իրադարձությունները ցույց են տվել, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը շատ կարևոր զենք է, որից կարելի է օգտվել: «Եվ տվյալ դեպքում խոսքը վերաբերում է ոչ միայն մեր պատվիրակության անդամներին, այլ այն պատգամավորներին, ովքեր պատվիրակության անդամ չեն, սակայն մեծ աշխատանք են կատարել, որպեսզի այդ բանաձևերի ընդունումը ձախողվի»,- ասաց Սահակյանը:
Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը հունվարի 26-ին  մերժել է  բրիտանացի խորհրդարանական Ռոբերտ Ուոլթերի (ի դեպ, նա արդեն ԵԽԽՎ անդամ չէ- հեղ.) «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս օկուպացված տարածքներում» զեկույցը: Զեկույցին կողմ քեվարկեց 66, դեմ 70 պատգամավոր:
Միևնույն ժամանակ, ԵԽԽՎ-ն ընդունել է Բոսնիայի ու Հերցեգովինայի ներկայացուցիչ Միլիցա Մարկովիչի «Ադրբեջանի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչները կանխամտածված կերպով զրկվում են ջրից» թեմայով զեկույցը, որն ընդունվել է որոշակի լրամշակումներով: Զեկույցին կողմ է քվեարկել 98, դեմ՝ 71 պատգամավոր:

Galust Sahakyan: Aim of anti-Armenian reports discussed at PACE was to cast a shadow on OSCE Minsk Group’s activities
The two anti-Armenian reports discussed at the winter session of the Parliamentary Assembly of CoE turned into a unique touchstone for that prestigious European institution.
STEPANAKERT, FEBRUARY 1, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: President of the National Assembly (NA) Galust Sahakyan expressed such an opinion in his speech at the beginning of the NA session. “In fact, those resolutions distorting the reality, impeding the peaceful negotiation process on the Karabakh conflict were an attempt by their authors to discredit that European high platform and deliberately mislead the international community. They were also direct and indirect attempts to cast a shadow, to underestimate the OSCE Minsk Group activities and to make an institution, which has no such function and authority, as a participant of the settlement of the Nagorno Karabakh issue”, Sahakyan stated.
Galust Sahakyan reminded that prior to the discussions of the resolutions the OSCE Minsk Group had issued a statement once again reminding that the OSCE Minsk Group is the only format for the solution and negotiations on the problem. “They had urged not to take steps which will harm the OSCE Minsk Group mandate or complicate the continuing negotiation process”, Galust Sahakyan said, adding that  in the statement adopted at the regular sitting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC) it was noted the European Parliament fully supports the negotiation process going on under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which is the only internationally recognized format of the Nagorno Karabakh conflict settlement.
Galust Sahakyan noted that the developments preceding the discussions of those resolutions and the results of the discussions showed that the parliamentary diplomacy is a genuinely strong weapon, which never loses its significance, and which we can reasonably use. “Moreover, it refers to both the members of our delegation and our colleagues not involved in it, who made great efforts to wreck those resolutions”, NA President said.
On January 26, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) rejected the report prepared by British parliamentarian Robert Walter (he is no longer PACE member-edit.)  “Escalation of violence in Nagorno-Karabakh and the other occupied territories of Azerbaijan". 66 MPs voted in favor and 70 MPs against the report.
At the same time, the PACE adopted rapporteur Milica Marković’s (Bosnia and Herzegovina) draft resolution on “Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water” after making some changes and revisions to the draft. 98 MPs voted for, 71 – against. 40 MPs abstained.