Սլովակ խորհրդարանականը Հայաստանի կողքին է հանուն ճշմարտության
Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում Սլովակիայի պատվիրակության անդամ Լյուբոշ Բլահան հայտնել է, որ Հայաստանի` Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ վեճում շարունակելու է աջակցել հայերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Բլահան գրառումն է թողել ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ստացել մի շատ ջերմ նամակ Հայաստանի դեսպանից։ Այն պետական ​​գաղտնիք չի պարունակում, ուստի մի քանի նախադասություն թարգմանել եմ դրանից.
«Հարգելի պարոն Բլահա, ի շնորհիվ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում Սլովակիայի պատվիրակության վճռական աջակցության «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» հակասական բանաձևը մերժվեց։ Ես կցանկանայի իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել Ձեզ և սլովակյան պատվիրակության մյուս անդամներին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և Հայաստանի պատվիրակության դիրքորոշումը պաշտպանելու ուղղությամբ Ստրասբուրգում չափազանց գործուն քայլեր ձեռնարկելու համար։ Ձեր քվեները մեծ ներդրում էին Մադրիդյան սկզբունքների (2007թ.) հիման վրա խաղաղ կարգավորման գործընթացը շարունակելու գործում։ Տեղյակ եմ Ձեր՝ Ստրասբուրգ ուղևորվելու հանգամանքներից և թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել նաև այս ջանքերի համար։»
Շատ զգացված եմ այս հարգալից խոսքերի համար, խորին հարգանքով եմ վերաբերվում պարոն դեսպանին և վստահեցնում եմ Հայաստանին, որ ես միշտ կանգնած եմ այն կողմում, ուր ճշմարտությունն է և խաղաղությունը։ Հայաստանի՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ վեճում շարունակելու եմ աջակցել հայերին, քանի որ դուք արժանի եք»:

Slovak Parliament is with Armenia on Nagorno-Karabakh conflict for the sake of truth
Ľuboš Blaha, a Member of Parliament in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), announced he will continue to support Armenians in Armenia's conflict with Azerbaijan and Turkey.
STEPANAKERT, FEBRUARY 4, ARTSAKHPRESS: Blaha left a note about this on his Facebook page.
“I got a warm letter from the Armenian ambassador. It does not contain a state secret so I translated a few sentences from it.
“Dear Mr. Blaha, thanks to the Slovak delegation’s strongly support in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, anti-Armenian report “Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan” was rejected. I would like to express my deepest gratitude to you and the other members of the Slovak delegation on protecting the position of Minsk Group co-chairs and Armenia for taking too active steps in Strasbourg. Your votes have made great contributions to the continuation of the peace process based on Madrid principles (2007). I am aware of the circumstances on your travel to Strasbourg and let me express my gratitude also for these efforts.
I am very grateful for the respectful words; I treat Mr. Ambassador with respect and I assure Armenia that I always stand on the side, where truth and peace exist. I will continue to support Armenians in Armenia's conflict with Azerbaijan and Turkey, as you deserve it.”