2015 թվականին Լեռնային Ղարաբաղ է այցելել 16.5 հազար օտարերկրյա զբոսաշրջիկ. Սերգեյ Շահվերդյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին մարտի 21-ին Երեւանում լրագրողներին ասել է ԼՂՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Սերգեյ Շահվերդյանը։
Նրա խոսքով՝ մի քանի տարի շարունակ այդ այցելությունների թիվը տարեկան 30-40 տոկոսով աճում էր։ 2014 թվականին այդ աճը դանդաղել էր մինչեւ 13 տոկոս, սակայն 2015-ին ցուցանիշը նորից աճել է։ «Իսկ եթե խոսենք Հայաստանի Հանրապետությունից եւ Սփյուռքից ժամանող զբոսաշրջիկների մասին, ապա այդ թիվը շատ ավելի մեծ է»,- ասել է Շահվերդյանը։
Արտասահմանյան երկրներից ԼՂՀ են ժամանում հիմնականում Ռուսաստանից, այցելուների մեծ մասը ծագումով հայեր են։ Երկրորդ տեղում է ԱՄՆ-ը, հետո՝ եվրոպական երկրները։

A total of 16,500 foreign tourists visited the Nagorno-Karabakh Republic in 2015, NKR Deputy Minister of Economy Sergey Shahverdyan on Monday told reporters in Armenia’s capital city of Yerevan, NEWS.am reports.
Economy Ministry:16,500 foreign tourists visited Karabakh in 2015
STEPANAKERT, MARCH  21, ARTSAKHPRESS: In his words, the number of these visits was increasing by 30 to 40 percent per year, for several years. Even though this growth rate slowed down all the way to 13 percent in 2014, this indicator increased again in the year past.
“And if we speak about the tourists arriving from the Republic of Armenia and the Armenian diaspora, this number is much larger,” Shahverdyan added.
As per the Artsakh official, tourists from foreign countries visit the NKR primarily from Russia, and most of these visitors are of Armenian origin. Second and third are US and the European countries, respectively.