Սեյրան Օհանյան. Ադրբեջանի կողմից ահաբեկիչներ եւ վարձկաններ էին կռվում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այդ մասին խորհրդարանում հայտնել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Օհանյանի խոսքով, Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողություններ է կատարել նոր սպառազինության կիրառությամբ, ինչպես նաեւ ահաբեկիչների եւ վարձկանների մասնակցությամբ:  «Չնայած դրան, ԼՂՀ-ի Պաշտպանության բանակը կարողացել է հաջողության հասնել առկա սպառազինությամբ եւ տեխնիկայով, որոնք ճիշտ կիրառվել են»,- NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնել է նախարարը` նշելով, որ այնուամենայնիվ, հայկական կողմը թվաքանակով զիջում է հակառակորդին:
Միաժամանակ Օհանյանը հայտնել է, որ ԶՈՒ-ի արդիականացման երկրորդ ծրագիրն է իրականացվում, որը նախատեսված է 2016- 2020  թթ-ի համար:

Armenia MOD: Terrorists and contractors fought on Azerbaijani side
The Azerbaijani aggression manifested during the recent days was unprecedented, Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said in the parliament today, News.am reports.
STEPANAKERT, APRIL 6, ARTSAKHPRESS: In Ohanyan’s words, Azerbaijan carried out large-scale military actions, using modern weaponry, as well as terrorists and contractors.
“Despite this, the Nagorno-Karabakh Republic Defense Army was able to achieve success by means of the armaments and equipment available, which were correctly used,” the Minister said, noting that the Armenian side is nevertheless inferior to the adversary’s army by its number.
At the same time, Ohanyan noted that the second program on modernization of the Armed Forces for 2016-2020 is underway.