Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով. Իվան Վոլինկին
Այսօր Հաղթանակի զբոսայգում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այսպիսի տեսակետ հայտնեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը՝ անդրադառնառով Արցախում ապրիլի սկզբին տեղի ունեցած ռազմական գործողություններին վերաբերող հարցին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Դիտարկմանը, թե Ռուսաստանը զենք է վաճառում Ադրբեջանին, ՌԴ դեսապանն արձագանքեց. «Այս հարցում իմ կարծիքն այն է, որ այս հակամարտությունը պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով: Ոչ մի զենքով երբեք պետք չէ լուծել այս հակամարտությունը: Այս հակամարտությունը պետք է լուծել բանակցությունների սեղանի շուրջ: Այլ ճանապարհ չկա»:
«Այլ ձև, ճիշտ է, հնարավոր չէ, բայց միևնույն է, Ռուսաստանը շարունակում է զենք վաճառել Ադրբեջանին»,- ԹԵՐԹ.ամ-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողի այս պնդմանն Իվան Վոլինկինն այսպես պատասխանեց. «Ցույց տվեք փաստաթղթեր, ցույց տվեք տվյալներ, որ Ռուսաստանը շարունակում է զենք վաճառել Ադրբեջանին»:
Լրագրողը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանին զենք վաճառելու մասին հայտարարություններ բազմիցս արել են ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, մասնավորապես, ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը, որին դեսպանն ի պատասխան արձագանքեց. «Ռուսաստանը Հայաստանին ևս զենք է վաճառում»:

The conflict over Nagorno-Karabakh can be resolved only through peaceful efforts, the Russian ambassador to Armenia said today, reaffirming his support to the existing negotiation format.
Russian ambassador reiterates support to Karabakh peace
STEPANAKERT, MAY 9, ARTSAKHPRESS: My opinion is that the conflict should be resolved only in a peaceful way. No weapons can ever resolve this conflict. This is a conflict to be settled only around a negotiating table,” as Tert.am reports Ivan Volynkin told reporters in Yerevan’s Victory Park.
Asked to comment on the Russian-Azerbaijani weapons sale, the ambassador replied, “Show me documents, any specific data, that Russia sells weapons to Azerbaijan.”
When reminded of Russian high-ranking officials’ repeated statements admitting the fact, Volynkin said, “Russia sells weapons also to Armenia."