Ապրիլին ադրբեջանցիների կողմից հայ զինծառայողների խոշտանգումների փաստահավաք գործունեությունը շարունակվում է. ՄԻՊ
Արցախում շարունակում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացրած խոշտանգումների վերաբերյալ փաստահավաք գործունեությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Դա բավականին  ժամանակատար աշխատանք է: Մենք այժմ կապի մեջ ենք նաեւ համապատասխան կառույցների հետ,  առանձին վարույթ ենք հարուցել»,-նշեց նա:
Ապրիլի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում իրականացրել է զոհվածների մարմինների փոխանակում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև։ Ղարաբաղյան կողմին է հանձնվել ապրիլի 2-5 Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում առաջնագծում զոհված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 18 զինծառայողի մարմին: Ադրբեջանական կողմից հանձնված զոհվածների բոլոր մարմինները ենթարկված են եղել խոշտանգման ու անարգանքի։
Ապրիլի 22-ին ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացրած դաժանությունների մասին զեկույցը ներկայացրել է միջազգային կառույցներին՝ մասնավորապես, ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցերով հատուկ զեկուցողին, ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտին, Օմբուդսմենների միջազգային ինստիտուտին, ինչպես նաեւ Human Rights Watch, Amnesty International, Association for the Prevention of Torture  եւ մի շարք այլ իրավապաշտպան միջազգային կազմակերպություններին:
«Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե ինչ արդյունք է ունեցել տվյալ հարցում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը, Ռուբեն Մելիքյանը պատասխանեց.
«Տեսանելի արդյունքներից մեկը թերեւս Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնության (FIDH) զեկույցն է, որտեղ  բավականին շատ հղումներ են կատարվել հենց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցին, արցախյան դիրքորոշմանը, չնայած այնտեղ ներկայացված է նաեւ ադրբեջանական դիրքորոշումը: Փորձ է արվել օբյեկտիվորեն անդրադարձ կատարել, քանի որ պետք է հասկանալ՝ որքան էլ մեր գնահատականներն անկախ լինեն, միեւնույնն է, այն դիտվելու է որպես արցախյան կողմի փաստաթուղթ»,- ասաց ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Նա հստակեցրեց, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի խնդիրն այս հարցում գործընկեր կազմակերպություններին իրավիճակը հստակ եւ հասկանալի լեզվով ներկայացնելն է:
«Տվյալ զեկույցն ուղարկվել է միջազգային կառույցներին ավելի շատ տեղեկատվություն տարածելու, ուշադրություն հրավիրելու համար, որպեսզի մարդիկ ավելի ուշադիր լինեն արցախյան իրադարձություններին, հետեւեն դրանց զարգացմանը:  Այսինքն ՝ սա այս դեպքում ֆորմալ իրավիճակ չէ, ֆորմալ կլինի, օրինակ՝ միջազգային դատական ատյանների կապակցությամբ»,- եզրափակեց Ռուբեն Մելիքյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցում վերլուծված են Ադրբեջանի հայատյաց՝ միջազգային իրավապաշտպան բոլոր պահանջները խախտող քաղաքականությունը, ինչպես նաև դրա սարսափեցնող հետևանքները՝ դաժանությունների կոնկրետ օրինակներով: Զեկույցում քննարկված են Ադրբեջանի կողմից հայկական ծագում ունեցող մարդկանց նկատմամբ ատելության և բռնության դրդելու մասին վկայող՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների օբյեկտիվ գնահատականները, ինչպես նաև ներկայացված է ատելության քարոզը զանգվածային լրատվության միջոցներում և սոցիալական ցանցերում:
Ընդ որում, առանձին ներկայացված է Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնատար, ինչպես նաև հանրային այլ անձանց՝ ատելություն և բռնություն քարոզող հետևողական գործունեությունը:

Продолжается сбор фактов о применении пыток в отношении армянских военнослужащих со стороны азербайджанцев в апреле
В НКР продолжается сбор фактов о применении пыток в отношении армянских военнослужащих и мирного населения со стороны азербайджанских ВС в апреле этого года.
СТЕПАНАКЕРТ, августa 5 АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Об этом сказал Защитник прав человека НКР Рубен Меликян.
«Это довольно трудоемкий процесс. Мы сейчас находимся на связи с соответствующими структурами, и мы возбудили отдельный процесс»,- сказал он.
10-го апреля Госкомиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших, при содействии Международного Красного Креста, а также офиса Личного представителя действующего председателя ОБСЕ, рядом с населенным пунктом Баш-Карвенд осуществила обмен телами павших военнослужащих между НКР и Азербайджаном. НКР были переданы тела 18 павших военнослужащих АО НКР. Все тела были подвергнуты пыткам и издевательствам.
22-го апреля Защитник прав человека НКР представил доклад о применении пыток в отношении армянских военнослужащих и мирного населения со стороны азербайджанских ВС в международные организации – в ООН, ОБСЕ, Международный институт омбудсмена, Европейский институт омбудсмена, докладчику по правам человека ОБСЕ, Human Rights Watch, Amnesty International, Association for the Prevention of Torture и пр.
В ответ на вопрос, какой послдовал на это отклик, Рубен Меликян сказал:
«Один из видимых результатов – доклад Международной федерации по правам человека (FIDH), в котором есть много ссылок на доклад Защитника прав человека НКР, хотя там представлены также позиции азербайджанской стороны. Была попытка объективной оценки, поскольку мы пытались понять, что как бы независимы ни были наши оценки, все равно, это будет рассматриваться, как документа со стороны НКР»,- сказал Защитник прав человека НКР Рубен Меликян.
«Данный доклад был направлен в международные инстанции больше для распространения информации, привлечения внимания, чтобы люди были внимательнее к арцахским событиям. Пока это носит неформальный характер, формальным процесс станет, если обратиться, например в судебные инстанции»,- сказал Защитник прав человека НКР Рубен Меликян.
Кроме того, в докладе Защитника прав человека НКР представлена армянофобская политика Азербайджана, противоречащая всем международным нормам, подтверждаемая ужасающими последствиями и конкретными случаями жестокостей. Представлена также армянофобская пропаганда в СМИ и соцсетях, а также высказывания общественных лиц, содержащие пропаганду насилия.