Եվրախորհրդի ղեկավար Տուսկը Բրիտանիային կոչ է արել հնարավորինս արագ դուրս գալ ԵՄ-ից
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ զրույցի ընթացքում Բրիտանիային դարձյալ կոչ է արել «հնարավորինս արագ դուրս գալ ԵՄ-ից», հայտնել է Sky News հեռուստաալիքը` վկայակոչելով Տուսկին մոտ աղբյուրին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Լոնդոնում Տուսկի եւ Մեյի հանդիպումը սկսվել է կես ժամ առաջ: Հունիսին տեղի ունեցած հանրաքվեին բրիտանացիների մեծամասնությունը քվեարկել էր ԵՄ-ից դուրս գալու օգտին:
Մեյը, իր հերթին, ընդգծել է, որ Բրիտանիային ժամանակ է պետք բանակցություններին պատրաստվելու համար, այդ պատճառով ինքը մինչեւ այս տարվա վերջ չի կիրառի Լիսաբոնյան համաձայնագրի 50-րդ հոդվածը, այն է` ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ պաշտոնական ծանուցումը Եվրամիության ղեկավարությանը կուղարկվի  2017 թվականից ոչ շուտ:

Tusk urges UK to start Brexit process as soon as possible
President of the European Council Donald Tusk again urged Theresa May to start the Brexit process “as soon as possible”, The Independent reported.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 8, ARTSAKHPRESS: In turn, May emphasized that the UK needs time to prepare for the negotiations and due to it she will not trigger Article 50 of the Lisbon Treaty until the end of 2016. This means the formal notice on Brexit will be sent to the leadership of the European Union not earlier than the beginning of 2017.
PM also stressed that the UK will fully perform functions of the EU Member State until its withdrawal.