Եվրախորհրդի ղեկավար Տուսկը Բրիտանիային կոչ է արել հնարավորինս արագ դուրս գալ ԵՄ-ից
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ զրույցի ընթացքում Բրիտանիային դարձյալ կոչ է արել «հնարավորինս արագ դուրս գալ ԵՄ-ից», հայտնել է Sky News հեռուստաալիքը` վկայակոչելով Տուսկին մոտ աղբյուրին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Լոնդոնում Տուսկի եւ Մեյի հանդիպումը սկսվել է կես ժամ առաջ: Հունիսին տեղի ունեցած հանրաքվեին բրիտանացիների մեծամասնությունը քվեարկել էր ԵՄ-ից դուրս գալու օգտին:
Մեյը, իր հերթին, ընդգծել է, որ Բրիտանիային ժամանակ է պետք բանակցություններին պատրաստվելու համար, այդ պատճառով ինքը մինչեւ այս տարվա վերջ չի կիրառի Լիսաբոնյան համաձայնագրի 50-րդ հոդվածը, այն է` ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ պաշտոնական ծանուցումը Եվրամիության ղեկավարությանը կուղարկվի  2017 թվականից ոչ շուտ:

Глава Евросовета Туск призвал Британию как можно скорей выйти из ЕС
Председатель Евросовета Дональд Туск во время беседы с британским премьер-министром Терезой Мэй вновь призвал Великобританию «выйти из ЕС как можно скорей», сообщил телеканал Sky News со ссылкой на источник, близкий к Туску.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 сентября  АРЦАХПРЕСС - Встреча Туска и Мэй в Лондоне началась полчаса назад. На референдуме в июне большинство британцев проголосовали за выход из ЕС.
Мэй, в свою очередь, подчеркнула, что Британии нужно время на подготовку к переговорам, а потому она не задействует 50-ю статью Лиссабонского договора до конца нынешнего года, то есть официальное уведомление о выходе Великобритании из ЕС будет направлено руководству Евросоюза не раньше начала 2017 года.
Премьер также подчеркнула, что вплоть до выхода из объединения Британия продолжит в полной мере выполнять функции страны-члена ЕС, передает РИА Новости.