Լիբանանում նոր կառավարության կազմում երկու հայ նախարար կա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստիՆ»՝ վկայակոչելով լիբանանյան NNA գործակալությունը:
Գործակալության փոխանցմամբ, հաստատվել է կառավարությա ն 30 հոգանոց կազմը, որտեղ ներգրավված են տարբեր կրոնների ներկայացուցիչներ: Լիբանանի ԱԳ նախարարի պաշտոնը պահպանել է երկրի նախագահի փեսան՝ Ջեբրան Բասիլը:
«Հայ Ձայն» կայքի փոխանցմամբ, 30 նախարարներից երկուսը հայեր են՝ Ավետիս Կիտանյանը եւ Ժան Օղասաբյանը։ Նշենք, որ Ժան Օղասաբյանը համարվում է վարչապետ Հարիրիի շատ մոտ անձնավորություն, իսկ Ավետիս Կիտանյանը ՀՅԴ-ից է։
Նշենք, որ քաղաքական վակուումը Լիբանանում շարունակվում էր շուրջ 2,5 տարի: Երկրի նախկին նախագահ Միշել Սուլեյմանի ժամկետի ավարտից հետո խորհրդարանը չէր կարողանում երկրի նախագահ ընտրել՝ քվեարկությունը տասնյակ անգամ հետաձգելով: Երկրի նախագահ հաջողվել է ընտրել հոկտեմբերի 31-ին, նոր նախագահ է դարձել գեներալ Միշել Աունը:

Lebanon new government has 2 Armenian ministers
President of Lebanon, Michel Aoun, has approved the country’s new government, led by Prime Minister Saad Hariri, RIA Novosti news agency of Russia reported citing the National News Agency (NNA) of Lebanon.
STEPANAKERT, DECEMBER 19, ARTSAKHPRESS: The 30-member Lebanese cabinet comprises representatives of different religions.
Two of these 30 members are Armenian: Avedis Kitanian and Jean Oghassabian, according to Hay Dzayn (Armenian Voice) news agency.
Oghassabian is considered to be a very close associate of PM Hariri while Kitanian is a member of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party.