Ստեփանակերտում կայացել է «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի առաջնախաղը
Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն Սինեմա» կինոդահլիճում երեկ՝ փետրվարի 2-ին, տեղի է ունեցել արցախցի կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի առաջնախաղը, որին հաջորդել է մամլո ասուլիս՝ ֆիլմի ստեղծագործական խմբի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, անդրադառնալով ֆիլմի ստեղծման պատմությանը, Ջիվան Ավետիսյանը նշել է, որ այն ևս մեկ փորձ է՝ ցույց տալու Արցախյան ազատամարտի տարիների իրադարձությունների հետևանքները:
«Գաղափարական առումով «Վերջին բնակիչը»-ը «Թեւանիկ»-ի շարունակությունը չէ: Այն պատմություն է մարդկային հարաբերությունների մասին, որը տեղի է ունենում Արցախում՝ ադրբեջանցիների կողմից հայաթափված գյուղում: Ֆիլմը պատմում է 70-ամյա քարտաշի՝ Աբգարի մասին, ով ազգամիջյան հակամարտության արդյունքում գյուղում միայնակ է մնացել և որոնում է իր աղջկան, ով, ինչպես պարզվում է հետագայում, հոգեկան խնդիրներ ունի, քանի որ տեսել է, թե ինչպես է վայրենացած ամբոխը Սումգայիթում կրակների մեջ այրում իր ամուսնուն»,- ասել է կինոռեժիսորը և հավելել, որ ֆիլմի նկարահանումները կատարվել են իր ծննդավայրում՝ Ասկերանի շրջանի Խաչմաչ գյուղում:
Ջիվան Ավետիսյանի տեղեկացմամբ, «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ստեղծվել է գրող Ծովինար Խաչատրյանի «Գյուրջևանի վերջին բնակիչը» պատմվածքի հիման վրա:
Ֆիլմը ստեղծվել է 5 երկրների համատեղ արտադրությամբ՝ Հայաստան, Լիտվա, Շվեդիա, Լիբանան և ԱՄՆ, որտեղ մասնակցություն են ունեցել դերասաններ՝ Իրանից, Լիտվայից, Հունաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից և Հայաստանից։
Ֆիլմի գլխավոր դերակատար Ալեքսանդր Խաչատրյանը նշել է, որ նկարահանվելու համար նա սկզբում սովորել է Ղարաբաղի բարբառը և թուրքերենը, քանի որ գլխավոր հերոսը ղարաբացի հայ է, ով ապրում է ազերիների կողմից բռնազավթված գյուղում:
«Երբ մարմնավորում էի գլխավոր հերոսին, չէի մտածում հայրենասիրության մասին, մտածում էի մարդկային ու իմ՝ հայի իրավունքների մասին, որ ես սխալ արարք չեմ անում: Ես իմ ծննդավայրն եմ պահում, ու գիտակցում էի, որ սա իմ տունն է, հողն է ու այստեղ են իմ արմատները»,- ասել է Ա. Խաչատրյանը:
Սոս Ջանիբեկյանը, ֆիլմում հանդես գալով թուրքի դերում, նշել է, որ այդ կերպարը մարմնավորելը հոգեբանական առումով իր համար շատ դժվար է եղել:
«Դաստիարակությանս, մտածողությանս և արյանս մեջ ատելություն ունենալով թուրքի հանդեպ՝ պետք է վերամարմնավորեի ու ստեղծեի մի կերպար, որը լինի շնչող մարդ: Դրա համար առաջին հերթին պետք էր հասկանալ իրեն, արդարացնել ու կարողանալ հասկանալ ինչո՞ւ է նա դարձել այդպիսին: Իրականում բարի կամ չար լինելը մեր որոշումներն են, որոնք հարաբերական են, և, իհարկե, մենք էլ թշնամու համար ենք չար»,- ասել է Ս. Ջանիբեկյանը:
Ֆիլմից ստացած տպավորությունների մասին ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության նախարար Նարինե Աղաբալյանն ասել է, որ Ջիվան Ավետիսյանն ունի ուրույն ռեժիսորական ձեռագիր և նրա ֆիլմերը առանձնանում են բարդ սյուժետային կառուցվածքով և կարողանում են հանդիսատեսին լարված պահել մինչև ֆիլմի ավարտը:
«Ջիվան Ավետիսյանը տաղանդավոր կինոռեժիսոր է, ով անցյալի պատմությունները կարողանում է շատ լավ ներկայացնել ներկայի մեջ՝ կարևոր ուղերձներ տալով նաև ապագայի համար: Խիստ կասկածում եմ, որ Ադրբեջանում նման ֆիլմի արտադրությունը և ցուցադրությունը հնարավոր է, քանի որ այն մեկ անգամ ևս փաստում է մեր հանդուրժողականության, մարդասիրության և մարդկային շատ այլ բարձր արժեքների մասին, որոնց մենք ենք դավանում»,- ավելացրել է Ն. Աղաբալյանը:
Նշենք, որ  «Վերջին բնակիչը»  ֆիլմի   ցուցադրությունը  Ստեփանակերտի    «Վալլեքս Գարդեն Սինեմա» կինոդահլիճում, կշարունակվի   մինչև  փետրվարի  վերջ:

В Степанакерте состоялась премьера фильма "Последний житель"
2 февраля в степанакертском кинотеатре "Vallex Garden Hotel " состоялась премьера фильма арцахского кинорежиссера Дживана Аветисяна "Последний житель", после чего последовала пресс-конференция творческой группы фильма.
В Степанакерте состоялась премьера фильма
СТЕПАНАКЕРТ, 3 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент "Aрцахпресс", касаясь истории фильма, Дживан Аветисян отметил , что это еще одна попытка показать события Арцахской освободительной борьбы.
"С точки зрения идеологии "Последний житель" не является продолжением "Теваник". Это история о человеческих отношениях, которая происходит в Арцахе, в деревне, опустошённой  азербайджанцами.
В фильме рассказывается о  70-летнем каменщике Абгаре, который в результате этнического конфликта остался в селе совсем один и ищет свою дочь, которая, как выясняется
позже, имеет психологические проблемы, так как стала свидетелем тому, как дикая
толпа в Сумгаите сожгла на костре её мужа", – сказал кинорежиссёр, добавив, что фильм был снят на его родине, в селе Хачмач Аскеранского района.
Как пояснил Дживан Аветисян, фильм "Последний житель" был снят по мотивам одноименной повести Цовинар Хачатрян.
Фильм представляет собой совместное производство 5-ти стран  – Армении, Литвы, Швеции, Ливана и Соединенных Штатов, с участием актёров из Ирана, Литвы, Греции, США, России и Армении.
Исполняющий главную роль в фильме Александр Хачатрян отметил, что перед
съёмками он выучил карабахский диалект и азербайджанский язык, так как его героем является  карабахский армянин, живущий в деревне, захваченной азербайджанцами.
"Перевоплощаясь в главного героя, я не думал о патриотизме, а думал о человеческих и моих армянских правах, о том, что я не поступаю неправильно. Я защищаю свою родину, я понимаю, что это мой дом, моя земля, и здесь мои корни",  – сказал А. Хачатрян.
Сос Джанибекян, сыгравший в фильме роль азербайджанца, рассказывает, что для него психологически было очень сложно  воплотить этот образ.
"Имея  от воспитания, в сознании и крови ненависть к турку, я должен был создать такой образ, который представлял бы из себя живого человека. Для этого, в первую очередь, я должен был постигнуть его, оправдать, суметь понять, почему он стал
таким.
На самом деле быть злым или добрым – наш выбор. Это относительные понятия, и, естественно, для врага мы тоже злые», – сказал С.Джанибекян.
Своими впечатлениями о фильме поделилась министр культуры и по делам молодёжи НКР Нарине Агабалян, которая отметила, что  Дживан Аветисян имеет самобытный режиссерский стиль, его фильмы характеризуются сложной структурой повествования и способны держать аудиторию в напряжении до конца.
"Дживан Аветисян – талантливый режиссер, который умеет хорошо представлять истории прошлого в настоящем, давая важные посылы и для будущего. Я очень сомневаюсь, что производство и демонстрация таких фильмов  в Азербайджане возможны, потому что они в очередной раз подтверждают нашу толерантность, гуманизм и многие другие человеческие ценности, которые мы исповедуем, " – сказала Н.Агабалян.
Отметим, что показ фильма "Последний житель" в кинотеатре "Vallex Garden Hotel" Степанакерта будет продолжаться до конца февраля.