Հանրաքվեն համապատասխանում էր միջազգային չափանիշներին. Գասպար Կարապետյան
Արցախում Սահմանադրության հանրաքվեին մասնակցելով, որպես դիտորդներ, կարող ենք ասել, որ ամեն ինչ կազմակերպված էր բարձր մակարդակով:
Հանրաքվեն    համապատասխանում  էր  միջազգային     չափանիշներին. Գասպար  Կարապետյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին քիչ առաջ տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայ Դատի հանձնախմբի արհեստավարժ միջազգային պատվիրակության ղեկավար Գասպար Կարապետյանը և նշել, որ հանրաքվեն օրինական, թափանցիկ, պրոֆեսիոնալ ձևով է իրականացվել:
«Մենք այցելել ենք 48 ընտրատարածքներ: Ամեն տեղ հանրաքվեն ընթանում էր հանգիստ ու առանց բողոքների: Կային փոքր-ինչ բացթողումներ, որոնք, սակայն, էական կերպով չեն ազդել հանրաքվեի արդյունքների վրա: Հանրաքվեն համապատասխանում էր միջազգային չափանիշներին»,- ասել է Գ. Կարապետյանը և ավելացրել, որ իրենց հետ Արցախ են ժամանել նաև Բելգիայի խորհրդարանականներ, ովքեր ևս շատ տպավորված էին նման հաջողված հանրաքվեի արդյունքներից:

Конституционный референдум в Арцахе соответствует международным стандартам, - Гаспар Карапетян
Наблюдательская миссия комитета Айдата Европы оценивает референдум в Арцахе как примерный и соответствующий международным стандартам.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с журналистами 21- го февраля в Арцахе сказал руководитель наблюдательской миссии комитета Айдата Европы Гаспар Карапетян.
Наблюдательская миссия комитета Айдата Европы посетила 11 районных округов НКР, побывала на 48 избирательных участках и увидела, что голосование прроходило спокойно, по закону, в соответствии со всеми выборными процедурами.
«Наблюдатели отметили высокую явку избирателей, подметили мелкие упущения, которые никак не сказались на результатах референдума. Наблюдательская миссия комитета Айдата Европы оценивает референдум в Арцахе как примерный»,- сказал руководитель наблюдательской миссии комитета Айдата Европы Гаспар Карапетян.