Ապրիլյան պատերազմից հետո բացված հաշվեհամարին ուղղված միջոցները լիովին ծառայել են իրենց նպատակին
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից բացվեց հատուկ հաշվեհամար, որի միջոցով բոլոր ցանկացողները ֆինանսապես աջակցում էին պաշտպանության բանակի մարտունակության հետագա ամրապնդմանը: Պատերազմից մեկ տարի անց, հաշվեհամարին ուղղված միջոցներն արդեն իսկ ծառայել են նպատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլ1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պատերազմից մեկ տարի անց, հաշվեհամարին ուղղված միջոցներն արդեն իսկ ծառայել են նպատակին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի վարչապետի մամուլի խոսնակ Արտակ Բեգլարյանը նշեց, որ Ապրիլյան պատերազմի ուղղակի վնասը 20 միլիոն դոլար է կազմելˋ ընդգրկելով ենթակառուցվածքներ, տնտեսական նշանակության օբյեկտներ, տներ եւ քաղաքացիների մասնավոր գույք:
«Որոշակի գումար ծախսվել է նաեւ կամավորների ընտանիքներին փոխհատուցումների տրամադրման ուղղությամբ: Պետք է նշել, որ այս աշխատանքներում ծախսվել են ոչ միայն հատուկ հաշվեհամարին ստացված գումարները, այլեւ կառավարութան եւ ռազմական բյուջեի հաշվին բավական մեծ ծախսեր են կատարվել պաշտպանական համակարգերի բարեավման ուղղությամբ»,-ասաց նա:
Բեգլարյանի խոսքով` հատուկ հաշվեհամարին ուղղված գումարը հիմնականում ավարտվել է, սակայն այն դեռ շարունակում է գործել եւ բոլոր ցանկացողները կարող են նույնիսկ առցանց փոխանցում կատարել: «Եթե գումար հավաքվի, այն եւս կուղղվի պաշտպանության համակարգին: Այն լրացուցիչ հնարավորութուն է տալիս ավելի մեծ ծավալի եւ ավելի արագ աշխատանքներ կատարելու համար»,-հավելեց Արտակ Բեգլարյանը:
Ապրիլի 2-ին ընդառաջ Արտակ Բեգլարյանը հրապարակել է հատուկ հաշվեհամարում հավաքագրված գումարների և դրանց նվիրատուների վերաբերյալ որոշ տեղեկություններ: 2017թ. մարտի 28-ի դրությամբ՝ հատուկ հաշվեհամարում հավաքագրվել է, ընդհանուր առմամբ, 5,537,648,714 դրամին համարժեք դրամ, դոլար, եվրո և ռուբլի: Նա անկախ փոխանցած գումարի չափից, շնորհակալություն է հայտնել, ներկայացնելով ամենախոշոր նվիրատուների անունները, ովքեր փոխանցել են ոչ պակաս, քան 100,000 դոլար կամ դրան համարժեք դրամ:
Գազպրոմ Արմենիա ՓԲԸ՝ 550,000,000 դրամ, 2. ՀՀ Ոստիկանության աշխատակիցներ՝ 102,100,000 դրամ, 3. Զանգեզուրի ՊՄԿ ՓԲԸ՝ 100,000,000 դրամ, 4. Գազպրոմ Արմենիա ՓԲԸ “Տրանսգազ” ՍՊԸ՝ 57,500,000 դրամ, 5. ՔԱՐԱՎԱՆ ՍՊԸ՝ 50,000,000 դրամ, 6. ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԲՀ՝ 48,050,000 դրամ:
Դոլարով ամենախոշոր նվիրատուները եղել են հետևյալները՝ 1. «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» ԲՀ՝ $1,000,000, 2. «Տաշիր» ԲՀ՝ $500,000, 3. Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ $500,000, 4. Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին կաթողիկոս ամենայն հայոց՝ $500,000, 5. Թեհրանի հայ համայնք՝ $303,500, 6. Ալբերտ Ավդոլյան՝ $300,000, 7. Ադիբեկյան Գագիկ Վլադիմիրի, Մոսկվա)՝ $250,000, 8. Սերգեյ Համբարձումյան՝ $250,000, 9. Տոնոյան Գ.Ս., Ստեփանյան Ս.Ֆ., Գևորգյան Ա.Ռ., Միրիբյան Ս.Մ., Մուսայելյան Է.Վ., Կետցյան Գ.Վ., Ջավադյան Ա.Ա., Ծատուրյան Գ.Գ.՝ $102,900, 10. Պետրոսյան Նորիկ Թորգոմի՝ $100,000, 11. Կարապետյան Կարեն Վիլհելմի՝ $100,000, 12. Գրիգորյան Ռուբեն Ցոլակի՝ $100,000, 13. «Հով-Խաչ» ՍՊԸ՝ $100,000, Եվրոյով և ռուբլիով նվիրատվությունների չափը ավելի քիչ է:
Sputnik Արմենիայի եթերում Արտակ Բեգլարյանն ասել է, որ կառավարության հաշվեհամարին փոխանցված միջոցները ուղղվում է պաշտպանության ոլորտին, բայց սա գլխավոր ռազմական բյուջեն չէ:

Средства, направленные на открытые после Апрельской войны счета, полностью послужили своей цели
После апрельской войны правительство Арцаха открыло специальный счет, посредством которого все желающие могли оказать финансовую помощь с целью дальнейшего усиления боеспособности Армии обороны.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 апреля АРЦАХПРЕСС - В беседе с Арменпресс пресс-спикер премьер-министра Арцаха Артак Бегларян отметил, что нанесенный Апрельской войной составил 20 млн драмов: это инфраструктуры, объекты экономического значения, дома и частное имущество граждан.
“Определенные суммы выделены семьям в качестве  компенсации. Следует отметить, что потрачены  не только поступившие  на  счета  суммы: достаточно большие  средства выделены и из военного и правительственного бюджета – на усовершенствование  оборонительных систем”, - сказал он.
По его словам, направленные на спецсчета средства в основном закончились, но система действует, и желающие могут перевести средства даже через интернет. “Собранные средства вновь будут направлены в  систему  обороны. Они дают возможность проводить работы  в более широком масштабе  и намного быстрее”, - сказал Бегларян.
Артак Бегларян опубликовал некоторые данные относительно собранных сумм и пожертвований. На 28 марта-2017 на специальном счету имелась сумма в долларах, евро и рублях, эквивалентная 5,537,648,714 драмам. Независимо от размера суммы, он поблагодарил всех, назвав имена наиболее крупных жертвователей, выделивших суммы не менее 100,000 долларов.
ЗАО “Газпром Армения” - 550,000,000 драмов, сотрудники Полиции РА - 102,100,000 др., Зангезурский ММК - 100,000,000 др., ООО “Трансгаз” ЗАО “Газпром Армения” - 57,500,000 др., ООО “Караван” - 50,000,000 др., БС Инициативы РАЗВИТИЯ АРМЕНИИ - 48,050,000 др.
Долларовые вклады. 1. БС Инициативы РАЗВИТИЯ АРМЕНИИ - $1,000,000. 2. БС “Ташир” - $500,000. 3. Св. Эчмиадзин - $500,000. 4. Католикос Всех Армян - $500,000. 5. Армянская община Тегерана - $303,500. 6. Альберт Авдолян - $300,000. 7. Адибекян Гагк Владимирович /Москва/ - $250,000. 8. Сергей Амбарцумян - $250,000. 9. Тоноян Г.С., Степанян С. Ф., Геворкян А.Р., Мирибян С.М., Мусаелян Э. В., Кетцян Г.В, Джавадян А.А., Цатурян Г.Г. - $102,900. 10. Петросян Норик Торгомович - $100,000. 11. Карапетян Карен Вильгельмович - $100,000. 12. Григорян Рубен Цолакович - $100,000. 13. ООО “ОВ ХАЧ” - $100,000. Сумм в рублях и евро меньше.