ԼՂՀ կառավարությունում կայացել է գարնանացանի աշխատանքներին նվիրված խորհրդակցություն
ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանն ապրիլի 1-ին հրավիրել է աղբահանության և գարնանացանի աշխատանքներին նվիրված խորհրդակցություն:
Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է ապրիլի 7-ից մայիսի 9-ը շաբաթօրյակների շարք սկսել ողջ հանրապետությունում՝ մաքրելու և բարեկարգելու թե՛ հանրապետական ու միջհամայնքային նշանակության ճանապարհները, թե՛ քաղաքների փողոցները և թե՛ զբոսաշրջային այցելությունների վայրերը: Նա հորդորել է շրջանների վարչակազմերի ղեկավարներին և խորհրդակցության մյուս ներկաներին անձամբ մասնակցել շաբաթօրյակներին և օրինակ ծառայել քաղաքացիներին:
Արա Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունն առավելագույն աջակցություն է ցուցաբերելու նյութատեխնիկական միջոցների տրամադրմամբ, իսկ պատասխանատու մարմինները պետք է այդ աշխատանքներում հնարավորինս ընդգրկեն երիտասարդությանը, դպրոցականներին և աշխատանքային կոլեկտիվներին: Վարչապետը նաև հանձնարարել է շաբաթօրյակները դարձնել պարբերական՝ չսահմանափակվելով միայն նշյալ մեկամսյակով: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է մաքրման միջոցառումներին զուգահեռ անցկացնել նաև բացատրական աշխատանքներ՝ կանխարգելելու համար միջավայրի հետագա աղտոտումը:
Խորհրդակցության ժամանակ գյուղատնտեսության նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ մարտի 30-31-ին գրանցված օդի ջերմաստիճանի կտրուկ անկումը նշանակալի վնաս չի հասցրել հանրապետության գյուղատնտեսությանը: Հիմնականում տուժել են դեղձի և ծիրանի ծառերը, իսկ հացահատիկային մշակաբույսերի համար տեղումները բարենպաստ են եղել: Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աշոտ Բախշիյանը զեկուցել է, որ գարնանացան սերմացուների, պարարտանյութերի ու թունաքիմիկատների պահանջվող ծավալները առկա են, և դրանց բաշխման գործընթացն ընթանում է իր հունով: Անդրադառնալով մեքենատրակտորային պարկի՝ գյուղատնտեսական աշխատանքներին պատրաստվածությանը՝ նա նշել է, որ վերջերս ներկրված 40 բելառուսական տրակտորներն արդեն իրացվել են, և շուրջ 40 հատի պահանջարկ ևս կա:
Վարչապետ Հարությունյանի հանձնարարությամբ՝ հիմնադրամը կսկսի գյուղտեխնիկայի սարքավորումների ձեռքբերման համար տրվող արտոնյալ վարկերի տրամադրման ծրագիր՝ խուսափելու համար աշխատանքների տեխնիկական խափանումներից:

В правительстве НКР состоялось совещание, посвященное весенним полевым работам
Cегодня премьер-министр Арцаха Ара Арутюнян созвал совещание, посвященное ассенизации и весенним полевым работам.
Cегодня премьер-министр Арцаха Ара Арутюнян созвал совещание, посвященное ассенизации и весенним полевым работам.Как сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью аппарата правительства НКР, глава правительства распорядился с 7 апреля по 9 мая начать ряд субботников по всей республике. Он призвал глав районных администраций и других присутствующих на совещании лично принимать участие в субботнике и послужить примером для граждан. А.Арутюнян сообщил, что правительство окажет максимальное содействие в предоставлении материально-технических средств, а ответственные органы должны по возможности привлечь молодежь, школьников и рабочие коллективы. Премьер также поручил сделать субботники периодическими, не ограничиваясь указанным месячником. По его словам, необходимо параллельно с вышеуказанными мероприятиями проводить разъяснительную работу для предупреждения последующего загрязнения среды.
В ходе совещания министр сельского хозяйства Андраник Хачатрян сообщил, что спад температуры 30-31 марта не нанес значительный ущерб сельскому хозяйству республики. В основном пострадали персиковые и абрикосовые деревья, для зерновых культур осадки были благоприятны. Исполнительный директор фонда содействия селу и сельскому хозяйству Ашот Бахшиян сообщил, что имеются семена, удобрения и ядохимикаты и процесс распределения идет своим ходом. Касаясь готовности сельхозтехники к сельскохозяйственным работам, он отметил, что 40 белорусских тракторов уже предоставлены, есть спрос еще на 40 машин. По распоряжению премьер-министра Арутюняна фонд начнет программу предоставления льготного кредита для приобретения сельскохозяйственного оборудования.