Ցեղասպանության հիշողությունը եւ նրա դասերի նշանակությունը վերաբերում է մեզնից յուրաքանչյուրին. Մակրոնի ուղերձը ՀՀ նախագահին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ապրիլի 24-ին ուղերձով դիմել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Ուղերձում ասվում է.
«Պարոն Նախագահ,
Ձեր կողքին մենք հիշում ենք 1915 թապրիլի 24-ը Կոնստանդնուպոլիսում եւ 600 հայ մտավորականների սպանդըորը վկայում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության սկիզբըՄենք երբեք չենք մոռանա սպանված այն տղամարդկանցկանանց եւ երեխաներինորոնք իրենց վախճանը գտան աքսորի ճանապարհներին՝ սովիցցրտից եւ հյուծվածությունից:
Ֆրանսիանորը Ժորժ ԿլեմանսոյիԱնատոլ Ֆրանսի եւ Ժան Ժորեսի ձայնով դատապարտել էր Օսմանյան կայսրությունում հայկական ջարդերըընդունեց բազմաթիվ վերապրողներիՄեծ Բրիտանիայի եւ Ռուսաստանի հետ միասին Ֆրանսիան դեռեւս 1915թմայիսի 25-ին այդ ջարդերը որակել էր որպես մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ ոճիր: 1915թսեպտեմբերին ֆրանսիական նավատորմըկրակի տակկարողացավ փրկել Մուսա լեռան 4000 փախստականի:
Ցեղասպանության հիշողությունը եւ նրա դասերի նշանակությունը վերաբերում է մեզնից յուրաքանչյուրինՀայոց ցեղասպանության հիշատակի 103-րդ տարեդարձի այս օրը Ձեզ եւ Ձեր ժողովրդին եմ հղում իմ ամենաջերմ եւ բարեկամական մտածումները:

‘Memory of Genocide and meaning of its lessons refer to each of us’ – French President’s message to Armenian counterpart
President of France Emmanuel Macron addressed a message to President of Armenia Armen Sarkissian on April 24, the Armenian presidential Office said.
STEPANAKERT, APRIL 24, ARTSAKHPRESS:The message says:
“Mr. President,
We remember with you the April 24 of 1915 in Constantinople and the massacre of 600 Armenian intellectuals which indicates the beginning of the first genocide of the 20th century. We will never forget the murdered men, women and children who died on the way of exile from starvation, cold and agony.
France, which condemned the Armenian massacres in the Ottoman Empire by the voices of Georges Clemenceau, Anatole France and Jean Jaurès, hosted numerous survivors. Together with the Great Britain and Russia, France called that massacres on May 25, 1915 as a crime against humanity and civilization. In September 1915 the French navy, under fire, managed to save 4000 refugees of the Mount Musa.
The memory of the Genocide and the meaning of its lessons refer to each of us. On the occasion of the 103rd anniversary of the Armenian Genocide, I address my warmest and friendly thoughts to you and your people.