Մարտունու շրջանում այս տարվա գարնանացանը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը
Մարտունու շրջանում գարնանացան մշակաբույսերի հերկի տակ 2414,4 հա ցանքս է կատարվել, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 2095 հա-ի փոխարեն. գարնանացան աշխատանքները դեռևս շարունակվում են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մարտունու շրջանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության, հողաշինարարության և հողօգտագործման բաժնի վարիչ Ռոբերտ Վանյանը:
Նա նշել է, որ կատարված ցանքսից, մասնավորապես հասկավոր հացահատիկների 31 հա-ը կազմում են ցորենի, 53,9  հա-ը՝ գարու, 52,5-ը՝ հաճարի, 235-ը՝ եգիպտացորենի, 224-ը՝ հնդկացորենի, 53,2-ը՝ արևածաղկի, 170-ը՝ հլածուկի, 22,4-ը՝ սոյայի, 1261,3-ը՝ կտավատի ցանքսերը:
Խոսելով ընդեղեն մշակաբույսերի ցանքսի ցուցանիշների մասին՝ Ռ. Վանյանն  նաև   ասել է, որ սիսեռը կազմում է 24,1 հա, ոլոռը՝ 45, լոբին՝ 10,8:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ընթացքի մեջ են նաև բանջարաբոստանային մշակաբույսերի և ծխախոտի ցանքսի աշխատանքները: Արդեն իսկ, տնկվել են 18 հա ծխախոտի սածիլներ. նախատեսվում է այդ ցուցանիշը հասցնել 106,28 հա-ի. դրանցից  50 հա-ը ոռոգվելու է կաթիլային համակարգով: Բանջարաբոսատանային մշակաբույսերի ցանքատարածությունը ներկայումս կազմում է 15,7 հա, որից՝ 49,6 հա սոխ, 27,7 հա սխտոր, 86,2 հա կարտոֆիլ և 2 հա   էլ ձմերուկ:

В Мартунинском районе показатели весеннего посева выше, чем в прошлом году
В Мартунинском районе было посеяно 2414,4 га сельскохозяйственных культур, по сравнению с 2095 га за тот же период в прошлом году. Работы по весеннему посеву все еще продолжаются.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 мая, АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил заведующий отделом сельского хозяйства аппарата Мартунинской райадминистрации Роберт Ванян.
Он отметил, что из всего посева, в частности из зерновых культур, было посеяно: пшеницы - 31 га, ячменя - 53,9, пшеницы двузернянки - 52,5, кукурузы – 235 га, гречихи - 224 га, подсолнуха – 53,2 га, рапса – 170 га,  сои - 22,4 га, и льна - 1261,3 га.
Говоря о посеве сельскохозяйственных культур, Р. Ванян также сказал, что посев нута составляет 24,1 га, гороха - 45, фасоли - 10,8.
По словам нашего собеседника, в процессе также работы по посеву овощных культур и табака. Уже посажено 18 га саженцев табака. Планируется увеличить этот показатель до 106,28 га. 50 гектаров из них будут орошаться капельной системой. Площадь овощных культур в настоящее время составляет 15,7 га, из которых 49,6 гектаров лука, 27,7 га чеснока, 86,2 га картофеля и 2 га арбузов.