ԼՂՀ վարչապետն աշխատավարձի բարձրացում է խոստացել ծխախոտագործության ոլորտում
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արա Հարությունյանն ապրիլի 11-ին այցելել է Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն, Նոր շեն և Բերդաշեն գյուղեր՝ համայնքապետերի տարեկան հաշվետվություններին ներկա գտնվելու և տեղերի բնակչությանը հանդիպելու նպատակով:
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արա Հարությունյանն ապրիլի 11-ին այցելել է Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն, Նոր շեն և Բերդաշեն գյուղեր՝ համայնքապետերի տարեկան հաշվետվություններին ներկա գտնվելու և տեղերի բնակչությանը հանդիպելու նպատակով: Վազգենաշենի համայնքապետը ներկայացրել է, որ նախորդ տարի բարեկարգվել և լուսավորվել են գյուղի փողոցները, վերանորոգվել են գյուղապետարանի և բուժկետի շենքերը: Խնդիրներից նա առանձնացրել է խմելու և ոռոգման ջրի սղությունը: Վարչապետն առաջարկել է կառավարության աջակցությամբ և տեղի ուժերով խմելու ջրի նոր ցանց կառուցել: Ոռոգման ջրի խնդրի լուծման համար նա խոստացել է աջակցել արտեզյան հորեր փորել դաշտերում, իսկ ավելի երկարաժամկետ կտրվածքում՝ նաև պոմպակայաններ տեղադրել: Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ծխախոտագործության դերը նոր աշխատատեղեր ստեղծելու գործում և կոչ արել ներկաներին օգտվել այդ տարածքում «Մասիս տոբակո» ընկերության ընձեռած հնարավորություններից և զբաղվել ծխախոտագործությամբ:
Նոր շենի համայնքապետը, ի թիվս այլ աշխատանքների, առանձնացրել է հանդիսությունների սրահի, ակումբի և եկեղեցու նորոգման, ինչպես նաև ճանապարհների խճապատման աշխատանքները: Նրա տեղեկացմամբ՝ դպրոցի նոր շենքի կառուցումն ընթացքում է: Գյուղատնտեսական աշխատանքների վարման կոլեկտիվ մեթոդի կիրառման առաջարկին ի պատասխան՝ Հարությունյանը ողջունել է այն՝ նշելով, որ կառավարությունը պատրաստ է հնարավորինս աջակցել այն համայնքներին, որտեղ կոլեկտիվ կերպով են լուծում գյուղատնտեսական և այլ խնդիրները: Վարչապետի խոսքով՝ եթե տարիներ առաջ մեր խնդիրները կենցաղային ու սոցիալական բնույթի էին, այժմ համարյա բոլոր համայնքներն ունեն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, իսկ հիմնական խնդիրը դարձել է տնտեսական զարգացման ու ակտիվության ապահովումը: Կառավարության ղեկավարը շեշտադրել է, որ գյուղացին սոցիալական լավ պայմաններ է ունենալու, եթե ունենա եկամտի երաշխավորված աղբյուր: Իսկ վերջինս հնարավոր է գրագետ և սրտացավ կերպով գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու դեպքում:
Բերդաշենի համայնքապետը ներկայացրել է կատարված աշխատանքները՝ մատնանշելով բարերարների միջոցներով կառուցված հանդիսությունների սրահը և համայնքի կողմից ճանապարհների բարեկարգումը: Վարչապետը ողջունել է այն հանգամանքը, որ Բերդաշենը պետական դոտացիա չստացող եզակի համայնքներից է: Ոռոգման ջրի խնդիրը, ըստ Հարությունյանի, պետք է լուծել արտեզյան ջրհորների փորման և ինքնահոս աղբյուրների վերականգնման միջոցով, որոնց իրագործման ուղղությամբ կառավարությունը պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել: Գործադիրի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը պլանավորում է այդ տարածքում զարկ տալ ծխախոտագործությանը, ինչը ստեղծելու է զգալի քանակի նոր աշխատատեղեր: Հանդիպումից հետո ծխախոտագործների և «Մասիս տոբակո» ընկերության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ վարչապետ Հարությունյանը հանձնարարել է համապատասխան պաշտոնյաներին լուծել ծխախոտի դաշտերի ոռոգման խնդիրը: Նա տեղեկացրել է, որ գործարանի ներկայացուցիչների հետ կառավարությունը համաձայնության է եկել ողջ հանրապետությունում բարձրացնել այդ ոլորտում աշխատողների աշխատավարձերը, ինչը սոցիալական շոշափելի նշանակություն կունենա: «Մասիս տոբակո»-ի ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ Արցախում ծխախոտի մշակման ամենամեծ ծավալը Բերդաշենում է՝ հավելելով, որ այս տարի այն կհասնի շուրջ 150 հեկտարի:

11 апреля премьер-министр Республики Арцах Ара Арутюнян посетил села Вазгенашен, Нор шен и Бердашен Мартунинского района с целью встречи с жителями сел и присутствия на годовых отчетных собраниях глав общин.
В сфере производства табака будут повышены зарплаты:премьер-министр НКР
Глава общины Вазгенашен говорил о том, что в прошлом году были благоустроены и освещены улицы села, отремонтированы здания сельской мэрии и медпункта. Выделил проблемы с питьевой и оросительной водой, относительно которых глава правительства обещал скорое решение. Как сообщают “Арцахпресс” в Управлении информации и по связям с общественностью правительства НКР,глава правительства выделил роль табачного производства в деле создания новых рабочих мест и призвал присутствующих пользоваться возможностями, предоставленными на данной территории компанией “Масис Тобако” и заниматься выращиванием табака.
Глава сельской общины Нор шен в ряду других работ выделил ремонтные работы зала торжеств, клуба и церкви, а также межобщинных дорог. По его данным, строительство нового здания школы сейчас в процессе. На предложение о применении коллективного метода ведения сельскохозяйственных работ А. Арутюнян приветствовал его, отметив, что правительство готово по возможности содействовать тем общинам, где проблемы решаются коллективным методом.
Глава сельской общины Бердашен представил проделанные работы, отметив содействие благотворителей в строительстве зала торжеств и благоустройстве дорог. Премьер-министр приветствовал то обстоятельство, что Бердашен является единственным из общин, не получающих государственной дотации. Глава правительства сообщил, что правительство планирует развивать табачное производство на этой территории, что приведет к созданию рабочих мест. В ходе совещания, созванном с производителями табака и представителями компании” Масис Тобако”, премьер -министр поручил ответственным лицам решить вопрос орошения табачных полей. Он также сообщил, что правительство имеет договоренность с представителями завода повысить по всей республике заработную плату работников этой сферы, что будет иметь значительную социальную значимость. Представитель компании “Масис Тобако” сообщил, что в Арцахе самый большой объем производства табака в Бердашене, добавив, что в этом году объем составит порядка 150 гектаров.