Նախագահ Բակո Սահակյանը ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատվիրակությանը
Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատվիրակությանը՝ պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակացմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, քննարկվել են Եվրախորհրդարանի հետ փոխգործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը շեշտել է, որ Եվրոպայի եւ նրա տարբեր կառույցների հետ հարաբերությունների հաստատումն ու խորացումը եղել եւ մնում է Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից մեկը՝ բարձր գնահատելով Էլենի Թեոխարուսի եւ Արցախի մյուս բարեկամների անձնվեր աշխատանքն այս ուղղությամբ:
Արցախյան գոյամարտի տարիներին ԼՂՀ-ում իրականացրած բարեգործական առաքելությունների, արտերկրում Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքները եւ օրինական շահերը պաշտպանելու համար Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանն Էլենի Թեոխարուսին է հանձնել Ստեփանակերտի պատվավոր քաղաքացու կոչման վկայականը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը, ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Бако Саакян принял делегацию Европарламента
27 сентября Президент Бако Саакян принял делегацию Европарламента во главе с депутатом Элени Теохарус.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕСС - Как передает главное информационное управление аппарата Президента Республики Арцах, были обсуждены вопросы, касающиеся дальнейшего развития сотрудничества с Европарламентом.
Президент Саакян отметил, что установление и углубление отношений с Европой и ее структурами было и остается одним из основных направлений внешней политики Республики Арцах, высоко оценив самоотверженную деятельность Элен Теохарус и других друзей Арцаха в данном контексте.
Мэр г. Степанакерта Сурен Григорян вручил Элени Теохарус свидетельство Почетного гражданина Степанакерта за благотворительную миссию, осуществленную в НКР в годы Арцахской освободительной борьбы, защиту прав и законных интересов Республики Арцах за рубежом.
Во встрече приняли участие вице-спикер Национального собрания Республики Арцах Ваграм Балаян, министр иностранных дел Масис Маилян, руководитель европейской комиссии Ай дата Гаспар Карапетян, другие должностные лица.