Ստեփանակերտ, Արմավիր և Սանկտ-Պետերբուրգ քաղաքների դպրոցականների միջև տեսակապ է հաստատվել
Այսօր՝ նոյեմբերի 15-ին, Ստեփանակերտ, Արմավիր և Սանկտ-Պետերբուրգ քաղաքների դպրոցականների միջև հաստատվել է հեռուստակամուրջ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ծրագրի շրջանակներում երեք դպրոցների երեխաները տեսակապի միջոցով ծանոթացել են միմյանց հետ, պատմել իրենց դպրոցական կյանքի, առօրյայի մասին:
Իր խոսքում Արցախում ծրագրի համակարգող, Ստեփանակերտի Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի անվան թիվ 3 ռուսական թեքումով միջնակարգ դպրոցի ռուսաց լեզվի ուսուցչուհի Ստելլա Պողոսյանն ասել է, որ այս օրերին Ռուսաստանի Դաշնությունում անց են կացվում հայկական մշակույթի օրեր, և այդ ծրագրի շրջանակներում էլ այսօր Արցախի, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կայացել է տեսակապ:
«Հեռուստակամուրջին մասնակցում են մեր դպրոցի 8-րդ, 9-րդ և 10-րդ դասարանների աշակերտները: Նման միջոցառում կազմակերպվում է առաջին անգամ: Արդյունքում ծրագրի շրջանակներում ստեղծվել է կայք, և մեր դպրոցականները պատրաստել են երկու հոլովակ դպրոցի առօրյայի և Արցախի մասին, որոնք տեղադրված են այնտեղ: Հուսով ենք, որ այսօրվա ծանոթությունը հիմք կդնի ապագա մեծ ընկերության»,- նշել է Ս. Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ դպրոցականները հնարավորություն ունեն ծանոթանալու իրենց տարեկիցների հետ, պատմելու իրենց մասին, ապա նաև հարցեր ուղղելու նրանց:
«Այս ամենը նպատակ ունի նաև հաղորդակից լինելու ռուսաստանյան դպրոցներում սովորող աշակերտների առօրյային: Սա շատ հետաքրքիր գաղափար է և կարող է արդյունավետ հարթակ դառնալ բազմաթիվ աշակերտների համար: Տեսակապի ընթացքում մեր աշակերտները հանդես եկան հայկական երգերի կատարումներով՝ դրանով մեր մշակույթը ներկայացնելով իրենց ռուսաստանաբնակ ընկերներին: Ուշագրավ է նաև, որ մեր աշակերտներն իրենց հասակակիցներին արդեն հրավիրել են Արցախ»,- ավելացրել է Ս. Պողոսյանը:

Между школьниками Степанакерта, Армавира и Санкт-Петербурга состоялся телемост
Сегодня, 15 ноября, между школьниками из Степанакерта, Армавира и Санкт-Петербурга состоялась видеоконференция.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 ноября, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», в рамках программы ученики трех школ познакомились друг с другом посредством видеосвязи, рассказали о своей школьной и повседневной жизни.
В своем слове координатор программы в Арцахе, учитель русского языка Степанакертской школы №3 им. Александра Грибоедова Стелла Погосян сказала, что в эти дни в Российской Федерации проходят Дни армянской культуры, и в рамках этой программы сегодня между Арцахом, Арменией и Россией состоялся телемост.
«В телемосте принимают участие ученики 8-го, 9-го и 10-го классов нашей школы. Подобное мероприятие организовывается впервые. В результате, в рамках программы был создан веб-сайт, и наши школьники подготовили два видеоролика о повседневной жизни школы и об Арцахе, которые размещены на этом сайте. Мы надеемся, что сегодняшнее знакомство заложит основу для крепкой дружбы в будущем», - сказала С. Погосян.
По ее словам, школьники имеют возможность познакомиться со своими сверстниками, рассказать о себе, а также задать им вопросы.
«Программа также имеет цель узнать о повседневной жизни учеников в российских школах. Это очень интересная идея и это может стать эффективной платформой для многих учеников. В ходе телемоста наши ученики исполнили армянские песни, представляя нашу культуру своим российским друзьям. Примечательно, что наши ученики уже пригласили своих сверстников в Арцах», - отметила С. Погосян.