ԱՀ Զինված ուժերը կհամալրվեն ժամանակակից զինտեխնիկայով. Բակո Սահակյան
Գալիք տարում տնտեսական աճի ցուցանիշը կանխատեսվում է առնվազն 8 տոկոս, ինչի շնորհիվ համախառն ներքին արդյունքի ծավալը կկազմի 333 միլիարդ դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, Խորհրդարանում կայացած լիագումար նիստին ասել է Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը՝ մանրամասնելով, որ դա կապահովվի հիմնականում արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և քաղաքաշինության զարգացումը խթանող մի շարք ծրագրերի և միջոցառումների շնորհիվ:
«Բյուջեում արտացոլված են մեր երկրի տնտեսական զարգացման հիմնարար սկզբունքները, որոնց բաղադրիչներն են դինամիկ եւ համաչափ զարգացող տնտեսությունը, ներհայկական տնտեսական ինտեգրացիայի բարձր աստիճանի ապահովումը եւ սոցիալական պետության կարևորագույն ատրիբուտների պահպանումը: Առանձին ուշադրության կենտրոնում եղել եւ մնում են բանակաշինության, անվտանգության, ինչպես նաև քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտները: Այսուհետ էլ արվելու է հնարավոր ամեն ինչ բանակի մարտունակության հետևողական բարձրացման, զինված ուժերը ժամանակակից զինտեխնիկայով համալրման, քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի ամրապնդման ու արդիականացման, զինծառայողների, վետերանների եւ հաշմանդամների սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ: Ուզում եմ ընդգծել, որ բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում ԱԺ խմբակցությունների և առանձին պատգամավորների կողմից ներկայացվել են 100-ից ավելի գրավոր առաջարկություններ, որոնք քննարկվել են կառավարության կողմից: Դրանց մի մասը ընդունվել և ներառվել է բյուջեի նախագծի վերջնական տարբերակում: Կան առաջարկներ, որոնք թեև չեն ընդգրկվել պետական բյուջեի նախագծի մեջ, սակայն արժանի են հատուկ ուշադրության, և մի շարք գաղափարներ հաշվի կառնվեն ֆինանսատնտեսական քաղաքականության և տարբեր ծրագրերի իրականացման ընթացքում: Մի շարք այլ առաջարկներ հնարավոր չէր ընդգրկել բյուջեի նախագծում՝ հաշվի առնելով առկա հնարավորությունների աստիճանը: Դրանք պարտադիր կերպով կուսումնասիրվեն, և հնարավորությունների սահմաններում անդրադարձ կկատարվի այդ խնդիրների լուծման տարբերակներին»,- նշել է Բակո Սահակյանը:
Հանրապետության Նախագահի խոսքով՝ 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվել է տնտեսության ճյուղերի զարգացմանն ուղղված բյուջետային հատկացումների զգալի ավելացում 6.5 տոկոսով՝ ապահովելով առաջանցիկ աճ ընդհանուր ծախսերի աճի նկատմամբ:
«Գյուղատնտեսության ոլորտում բյուջեի նախագծի ձևավորման ընթացքում հիմնական շեշտը դրվել է ինտենսիվ զարգացման, հայեցակարգային մոտեցումների վրա, մասնավորապես՝ ոռոգման ոլորտում, որտեղ ջրախնայողական տեխնոլոգիաների ներդրման համար նախատեսված է 600 միլիոն դրամ, արտեզյան ջրհորների կառուցման և վերանորոգման ծրագրի համար՝ 400 միլիոն դրամ: Պետության տնտեսական քաղաքականության իրականացման գործում մեծ սպասելիքներ ունենք էներգետիկայի ոլորտից, որի շարունակական զարգացումը խթան կհանդիսանա տնտեսության այլ ոլորտների առաջընթացի ապահովման համար: Հանրապետության տնտեսական առաջընթացի ապահովման համար կարևոր ուղղություններից է մնում ենթակառուցվածքների զարգացումը, որտեղ հատուկ տեղ է հատկացվում ճանապարհատրանսպորտային ցանցի կառուցմանն ու արդիականացմանը: Ավելի քան 9 տոկոսով ավելացել է կապիտալ ներդրումների ծրագիրը: 2019 թվականի բյուջեով զգալի միջոցներ է նախատեսվել բնակչության համար կենսական պահանջ հանդիսացող բնակարանային ապահովվածության խնդիրները լուծելու համար: Պետությունը կշարունակի հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահել սոցիալական ոլորտը»,- նշել է Բակո Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ ԱՀ Ազգային ժողովի ութերորդ նստաշրջանի այսօր կայացած վերջին լիագումար նիստում 26 կողմ, 5 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է «Արցախի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը:

Вооруженные силы Республики Арцах пополнятся современной военной техникой. Бако Саакян
По прогнозам, в следующем году индекс экономического роста составит не менее 8%, благодаря чему ВВП достигнет 333 млрд. драм.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом 20 декабря заявил президент Арцаха Бако Саакян, выступая на пленарном заседании парламента, добавив, что это будет обеспечено главным образом благодаря ряду программ и мероприятий, способствующих развитию промышленности, сельского хозяйства, энергетики и градостроительства.
«Бюджет отражает основополагающие принципы экономического развития нашей страны, составляющими которого являются динамично и пропорционально развивающаяся экономика, обеспечивающая высокий уровень межгосударственной экономической интеграции и сохраняющая важнейшие атрибуты социального государства. Особое внимание было уделено укреплению армии, безопасности и гражданской обороне. Отныне будет сделано все, чтобы последовательно повышать боеготовность армии, модернизировать вооруженные силы, укреплять и модернизировать систему гражданской обороны, решать социальные проблемы военнослужащих, ветеранов и инвалидов. Хочу подчеркнуть, что в ходе обсуждения законопроекта бюджета фракциями НС и отдельными депутатами парламента было представлено более 100 письменных предложений, которые были обсуждены правительством. Некоторые из них были приняты и включены в окончательный вариант проекта бюджета. Были предложения, которые не вошли проект государственного бюджета, но заслуживают особого внимания, и при реализации финансово-экономической политики и программ будет учтен ряд идей. Ряд прочих предложений не был включен в проект бюджета, учитывая уровень имеющихся возможностей. Они будут в обязательном порядке изучены и по мере возможности будут рассмотрены варианты решения данных вопросов», - отметил Бако Саакян.
По словам Президента республики, проект государственного бюджета на 2019 год предусматривает значительное увеличение бюджетных ассигнований на развитие отраслей экономики на 6,5%, обеспечивая, при этом, прогрессивный рост общих расходов.
«В сельскохозяйственном секторе основной упор был сделан на интенсивное развитие, концептуальные подходы, особенно в ирригации, где 600 миллионов драм предназначено для внедрения водосберегающих технологий и 400 миллионов драм для проекта строительства и реконструкции артезианских скважин. Мы возлагаем большие надежды на реализацию экономической политики государства, и ее дальнейшее развитие станет стимулом для прогресса в других секторах экономики. Одним из важных направлений обеспечения экономического прогресса страны остается развитие инфраструктур, где особое место отводится строительству и модернизации транспортной сети. Программа капитальных вложений увеличилась более чем на 9%. Бюджет 2019 года предусматривает значительные ресурсы для решения жилищных проблем, которые жизненно важны для населения. Государство будет продолжать ориентироваться на социальную сферу», - сказал Бако Саакян.