ԱՀ Զինված ուժերը կհամալրվեն ժամանակակից զինտեխնիկայով. Բակո Սահակյան
Գալիք տարում տնտեսական աճի ցուցանիշը կանխատեսվում է առնվազն 8 տոկոս, ինչի շնորհիվ համախառն ներքին արդյունքի ծավալը կկազմի 333 միլիարդ դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, Խորհրդարանում կայացած լիագումար նիստին ասել է Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը՝ մանրամասնելով, որ դա կապահովվի հիմնականում արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և քաղաքաշինության զարգացումը խթանող մի շարք ծրագրերի և միջոցառումների շնորհիվ:
«Բյուջեում արտացոլված են մեր երկրի տնտեսական զարգացման հիմնարար սկզբունքները, որոնց բաղադրիչներն են դինամիկ եւ համաչափ զարգացող տնտեսությունը, ներհայկական տնտեսական ինտեգրացիայի բարձր աստիճանի ապահովումը եւ սոցիալական պետության կարևորագույն ատրիբուտների պահպանումը: Առանձին ուշադրության կենտրոնում եղել եւ մնում են բանակաշինության, անվտանգության, ինչպես նաև քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտները: Այսուհետ էլ արվելու է հնարավոր ամեն ինչ բանակի մարտունակության հետևողական բարձրացման, զինված ուժերը ժամանակակից զինտեխնիկայով համալրման, քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի ամրապնդման ու արդիականացման, զինծառայողների, վետերանների եւ հաշմանդամների սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ: Ուզում եմ ընդգծել, որ բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում ԱԺ խմբակցությունների և առանձին պատգամավորների կողմից ներկայացվել են 100-ից ավելի գրավոր առաջարկություններ, որոնք քննարկվել են կառավարության կողմից: Դրանց մի մասը ընդունվել և ներառվել է բյուջեի նախագծի վերջնական տարբերակում: Կան առաջարկներ, որոնք թեև չեն ընդգրկվել պետական բյուջեի նախագծի մեջ, սակայն արժանի են հատուկ ուշադրության, և մի շարք գաղափարներ հաշվի կառնվեն ֆինանսատնտեսական քաղաքականության և տարբեր ծրագրերի իրականացման ընթացքում: Մի շարք այլ առաջարկներ հնարավոր չէր ընդգրկել բյուջեի նախագծում՝ հաշվի առնելով առկա հնարավորությունների աստիճանը: Դրանք պարտադիր կերպով կուսումնասիրվեն, և հնարավորությունների սահմաններում անդրադարձ կկատարվի այդ խնդիրների լուծման տարբերակներին»,- նշել է Բակո Սահակյանը:
Հանրապետության Նախագահի խոսքով՝ 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվել է տնտեսության ճյուղերի զարգացմանն ուղղված բյուջետային հատկացումների զգալի ավելացում 6.5 տոկոսով՝ ապահովելով առաջանցիկ աճ ընդհանուր ծախսերի աճի նկատմամբ:
«Գյուղատնտեսության ոլորտում բյուջեի նախագծի ձևավորման ընթացքում հիմնական շեշտը դրվել է ինտենսիվ զարգացման, հայեցակարգային մոտեցումների վրա, մասնավորապես՝ ոռոգման ոլորտում, որտեղ ջրախնայողական տեխնոլոգիաների ներդրման համար նախատեսված է 600 միլիոն դրամ, արտեզյան ջրհորների կառուցման և վերանորոգման ծրագրի համար՝ 400 միլիոն դրամ: Պետության տնտեսական քաղաքականության իրականացման գործում մեծ սպասելիքներ ունենք էներգետիկայի ոլորտից, որի շարունակական զարգացումը խթան կհանդիսանա տնտեսության այլ ոլորտների առաջընթացի ապահովման համար: Հանրապետության տնտեսական առաջընթացի ապահովման համար կարևոր ուղղություններից է մնում ենթակառուցվածքների զարգացումը, որտեղ հատուկ տեղ է հատկացվում ճանապարհատրանսպորտային ցանցի կառուցմանն ու արդիականացմանը: Ավելի քան 9 տոկոսով ավելացել է կապիտալ ներդրումների ծրագիրը: 2019 թվականի բյուջեով զգալի միջոցներ է նախատեսվել բնակչության համար կենսական պահանջ հանդիսացող բնակարանային ապահովվածության խնդիրները լուծելու համար: Պետությունը կշարունակի հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահել սոցիալական ոլորտը»,- նշել է Բակո Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ ԱՀ Ազգային ժողովի ութերորդ նստաշրջանի այսօր կայացած վերջին լիագումար նիստում 26 կողմ, 5 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է «Արցախի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը:

The Armed Forces will be equipped with contemporary weaponry. Bako Sahakyan
On 20 December President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan partook at the plenary meeting of the National Assembly dedicated to the approval of the 2019 draft state budget.
The Armed Forces  will be equipped with contemporary weaponry. Bako Sahakyan
STEPANAKERT,  DECEMBER 20, ARTSAKHPRESS: In his speech Bako Sahakyan touched upon certain aspects of the draft budget.
"The budget reflects the fundamental principles of our country's economic development based on such components as dynamically and proportionally developing economy, ensuring high level of inter-Armenian economic integration and preserving the most important attributes of the social state. Army building, security, and civil defense spheres have always been in the spotlight of special attention. From now on, everything possible will be done to consistently increase the combat readiness of the army, equip the armed forces with contemporary weaponry, strengthen and modernize the civil defense system, solve social problems of servicemen, veterans and the disabled," highlighted President Sahakyan.
I want to underline that during the discussion of the draft budget more than 100 written proposals have been submitted by the NA factions and individual MPs, which were discussed by the government. Some of them were adopted and included in the final version of the draft budget. There are proposals that are not included in the state budget but are worth the special attention and a number of ideas will be taken into account during the implementation of financial and economic policies and programs. A number of other proposals have not been included in the draft budget, taking into account the level of available opportunities. They will be studied and will be discussed, "Bako Sahakyan noted.
According to the Head of the State, 2019 draft state budget envisages a significant increase in budget allocations by 6.5% for the development of branches of the economy.
"In agricultural sector the main emphasis has been placed on intensive development, conceptual approaches, particularly in irrigation sector, where AMD 600 million is envisaged for the introduction of water saving technologies and 400 million drams for the artesian well construction and renovation project.
We have great expectations from the energy sector, it’s continuous development will give impetus to the progress of other sectors of the economy . One of the important directions for the country's economic progress remains the development of infrastructures where a special emphasize is put to the construction and modernization of the transport network. Capital investment program has increased by more than 9%.
The budget of 2019 provides considerable resources for solving housing problems. The social sphere will be in the focus of our attention, "said Bako Sahakyan.