ՄԱԿ-ում տարածվել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հուշագիրը
Դեկտեմբերի 11-ին Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ) տարածվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության կողմից պատրաստված հուշագիրը՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում անհայտ կորածների հարցի շուրջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Փաստաթուղթը հրապարակվել է ՄԱԿ պաշտոնական կայքէջում:
Հուշագրում, մասնավորապես նշվում է, որ Ադրբեջանի և Արցախի միջև հակամարտության համատեքստում անհայտ կորածների հարցը ծագել է 1991 թ. Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմից շատ ավելի վաղ. դեռևս 1988-1989 թթ. տեղի էին ունեցել պատանդառության և առևանգման առանձին դեպքեր, և հետագայում, հակամարտության լարման հետ պայմանավորված, պատանդների և անհայտ կորածների խնդիրն ավելի սրվեց։ Ազգությամբ հայերին պատանդ վերցնելու պրակտիկան լայն տարածում է գտել հատկապես 1991 թ. Արցախի հայկական բնակավայրերի տեղահանման «Օղակ» գործողության ժամանակ:
«Մարդկանց առևանգումները տեղի էին ունենում Արցախի ամբողջ տարածքում, որից հետո նրանք հայտնվում էին ադրբեջանական բանտերում և կալանավայրերում, որտեղ ենթարկվում էին դաժան խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի:
Միայն 1991 թ. ութ ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի տարբեր գյուղերից 640 խաղաղ բնակիչներ անօրինական կերպով ձերբակալեցին կամ գերեվարվեցին: 127 հայեր կեղծ մեղադրանքներով դատապարտվեցին տարբեր ժամկետներով ազատազրկման, որոնցից 31-ը մահացել են կանոնավոր բնույթ կրող խոշտանգումների հետևանքով»,- նշված է փաստաթղթում:
Հուշագրում նաև բազմաթիվ փաստեր են բերվում՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում և 1994 թ. հրադադարի մասին համաձայնագիր ստորագրվելուց հետո ադրբեջանական կողմից հայ պատանդների և ռազմագերիների նկատմամբ խոշտանգումների իրականացման վերաբերյալ։
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ բարձրացնելով անհայտ կորածների հարցը և, միևնույն ժամանակ, հրաժարվելով դրա լուծման համար որևէ համագործակցությունից, Ադրբեջանն ակնհայտորեն քողարկված նպատակներ է հետապնդում:
Մասնավորապես, ադրբեջանական կողմը փորձում է շահարկել ռազմագերիների և անհայտ կորածների հարցերը՝ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքում կատարված հանցագործություններն արդարացնելու նպատակով:
Այս արշավը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտները ներառող պետական քաղաքականության մի մասն է, որն ուղղված է հայատյացության հրահրմանն ու հայերի դեմ հանցագործությունների խրախուսմանը: Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ռասիզմն ու այլատյացությունը հաստատված է նաև մի շարք միջազգային կազմակերպությունների փաստաթղթերում:

В ООН распространен Меморандум МИД Республики Арцах
11 декабря в Организации Объединенных Наций распространен подготовленный Министерством иностранных дел Республики Арцах Меморандум по вопросу о пропавших без вести лицах в контексте азербайджано-карабахского конфликта. Документ опубликован на официальном сайте ООН.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает пресс-служба МИД Арцаха, в Меморандуме, в частности, отмечается, что вопрос о пропавших без вести лицах в контексте азербайджано-карабахского конфликта возник задолго до начала полномасштабной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) в 1991 году.  Отдельные случаи захвата заложников и похищения армянских граждан имели место в Арцахе уже в 1988–1989 годах и по мере эскалации конфликта проблема заложников и пропавших без вести лиц обострялась. Практика захвата в заложники лиц армянской национальности получила широкое распространение в ходе проводившейся в 1991году операции «Кольцо» по депортации жителей армянских сел на территории Арцаха.
«Похищения людей происходили по всей территории Арцаха, после чего эти люди оказывались в азербайджанских тюрьмах и других местах содержания под стражей, где   подвергались пыткам и другим видам жестокого и бесчеловечного обращения.
Только за восемь месяцев 1991 года властями Азербайджана были незаконно арестованы или захвачены 640 мирных жителей из различных сел на территории Арцаха, 127 захваченных армян на основании ложных обвинений были приговорены к различным срокам тюремного заключения, причем 31 из них скончался в результате широко практиковавшихся регулярных пыток», - отмечено в документе.
В Меморандуме представлены также многочисленные факты, касающиеся применения азербайджанской стороной пыток в отношении армянских заложников и военнопленных во время азербайджано-карабахского конфликта и после подписания в 1994 году соглашения о прекращении огня.
В документе также отмечено, что поднимая вопрос о пропавших без вести лицах и в то же время отказываясь от какого-либо сотрудничества для его решения, Азербайджан преследует скрытые цели.
В частности, азербайджанская сторона пытается манипулировать вопросом о военнопленных и пропавших без вести лицах, чтобы оправдать преступления, совершенные на территории Республики Арцах гражданами Азербайджана Дильгамом Аскеровым и Шахбазом Гулиевым.
Эта кампания является частью охватившей все сферы общественной жизни государственной политики, направленной на разжигание в Азербайджане армянофобии и поощрение в отношении армян преступлений на почве ненависти. Существование в Азербайджане расизма и ксенофобии по отношению к армянам подтверждено также в документах ряда международных организаций.