Մինչեւ ապրիլի 24-ը հետ կանչել հայ-թուրքական արձանագրությունները. Թուրքագետ
Մինչեւ ապրիլի 24-ը հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է իրենց ավարտին մոտենան նաեւ դե յուրե, այսինքն՝ հետ կանչվեն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին փետրվարի 3-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԵՊՀ Արեւելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան  թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
Նա վստահություն հայտնեց, որ մինչեւ վերոնշյալ ժամկետը Հայաստանի կողմից համապատասխան քայլ կձեռնարկվի։ Անդրադառնալով այն հարցին, թե չկան արդյոք հակասություններ արձանագրությունների եւ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ օրերս հրապարակված Համահայկական հռչակագրի միջեւ, Մելքոնյանը նշեց, որ երկու փաստաթղթերը միմյանց չեն հակասում։
«Արձանագրություններում ասված էր Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ այսօրվա սահմանի մասին։ Եթե Հայաստանը ստորագրել է այդ փաստաթուղթը, դա չի նշանակում, թե արձանագրություններից դուրս նա բացառում է տարածքային պահանջները։ Չեմ կարծում, թե հայ-թուրքական արձանագրությունների այդ կետը զրկում է մեզ պահանջատեր լինելու մեր հնարավորությունից»,- նշել է թուրքագետը։
Հիշեցնենք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացը սկսվեց 2008 թվականի աշնանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ: 2009-ի հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմեդ Դավութօղլուն Ցյուրիխում «Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին արձանագրություն» եւ «Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին արձանագրություն» ստորագրեցին, որոնք պետք է վավերացվեին երկու երկրների խորհրդարանների կողմից:
Սակայն արդեն 2009 թվականի դեկտեմբերին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ Անկարան արձանագրությունները չի վավերացնի՝ առանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման: 2010 թվականի ապրիլի 22-ին Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը կանգնեցնելու մասին՝ փաստելով, որ Թուրքիան պատրաստ չէ շարունակել սկսված գործընթացը: Փաստաթղթերի վավերացման գործընթացը Թուրքիայի խորհրդարանում նույնպես սառեցված է:

До 24 апреля армяно-турецкие протоколы должны быть отозваны. Комментарий тюрколога
До 24 апреля армяно-турецкие протоколы должны найти свое завершение также де-юре, то есть – быть отозваны.
СТЕПАНАКЕРТ 3 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Об этом на пресс-конференции 3 февраля заявил заместитель декана Факультета востоковедения Ереванского государственного университета, тюрколог Рубен Мелконян.
Он уверен, что до отмеченного срока со стороны Армении будет предпринят соответствующий шаг.
Коснувшись вопроса о том, есть ли противоречия между обнародованной на днях Всеармянской декларацией в связи со 100-летием Геноцида и армяно-турецкими протоколами, Мелконян заметил, что между документами нет противоречий.
«В протоколах говорилось о нынешней границе между Арменией и Турцией. Если Армения подписала их, это не означает, что за рамками протоколов она исключает территориальные требования. Не думаю, что этот пункт в армяно-турецких протоколах лишает нас возможности представить наши требования», - отметил тюрколог.
Напомним, что процесс нормализации армяно-турецких отношений начался по инициативе президента Армении Сержа Саргсяна осенью 2008 года. 10 октября 2009 года главы МИД Армении Эдвард Налбандян и Турции Ахмед Давутоглу подписали в Цюрихе «Протокол об установлении дипотношений» и «Протокол о развитии двусторонних отношений», которые должны были быть ратифицированы парламентами двух стран. Однако уже в декабре 2009 года премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Анкара не ратифицирует протоколы без разрешения карабахского конфликта. 22 апреля 2010 года Саргсян заявил о приостановлении процесса ратификации армяно-турецких протоколов, констатируя, что Турция не готова продолжать начатый процесс. Процесс ратификации документов парламентом Турции также заморожен.