Դատարանը մերժել է Լեւոն Հայրապետյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը. նա ազատ չի արձակվի
Մոսկվայի քաղաքային դատարանում այսօր շարունակվեց հայ գործարար Լ. Հայրապետյանի գործով դատական նիստը, որի ընթացքում, հիշեցնենք, քննվեցին պաշտպանական կողմի ներկայացրած միջնորդությունները՝ Լ. Հայրապետյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանավորումը փոխելու վերաբերյալ:
Մոսկվայի քաղաքային դատարանը կալանքի տակ Է թողել գործարար Լեւոն Հայրապետյանին, ով մեղադրվում Է վատնման եւ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված դրամական միջոցների լվացման մեջ: «Բասմանյան դատարանի որոշումը` կալանավորումը որպես Լեւոն Հայրապետյանի խափանման միջոց ընտրելու մասին, թողնել առանց փոփոխության, պաշտպանության վերաքննիչ գանգատն՝ առանց բավարարման»,-«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` ասված Է Մոսկվայի քաղաքային դատարանի որոշման մեջ:
Նիստից հետո Հայրապետյանի փաստաբան Հենրի Ռեզնիկը դատարանի վճիռը համարել Է «աղաղակող»: «Նա մեղադրվում Է մի հոդվածով, ըստ որի` չի կարելի կալանքի տակ վերցնել (ՌԴ-ի Քրեական օրենսգիրք 174.1), ուստի, դա աղաղակող խախտում Է: Ես կարող եմ քննչական մեկուսարանում նրա գտնվելը բացատրել սոսկ այն բանով, որ ստացվել Է ինչ-որ հզոր պատվեր»,- ասել Է նա՝  ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի   հաղորդմամբ։
Դատական նույն նիստի ժամանակ հայտարարվել է, որ հետաքննությունն ունի փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են Լեւոն Հայրապետյանի մասնակցությունը դրամական միջոցների վատնամանը եւ լվացմանը: «Հայրապետյանի մոտ կատարված խուզարկության ընթացքում առգրավվել են փաստաթղթեր, որոնք անմիջականորեն վկայում են նրա մասնակցությունը հանցագործության կատարմանը»,- ասել Է նա: Թե հատկապես ինչ փաստաթղթերի մասին Է խոսքը, քննիչը չի հայտնել:
Հետաքննության ներկայացուցիչը խնդրել Է  մերժել մեղադրյալի համար պատժի ավելի մեղմ միջոց ընտրելու՝ պաշտպանների պահանջների բավարարումը: «Հայրապետյանն ունի զգալի ֆինանսներ, կապեր, անշարժ գույք արտասահմանում, ուստիեւ կարող Է օգտվել դրանից, որպեսզի թաքնվի, ճնշում գործադրի գործի մյուս մասնակիցների վրա, ինչպես նաեւ այլ եղանակով խանգարի հետաքննության ընթացքին»,- ասված է նրա խոսքում:

Мосгорсуд оставил бизнесмена Левона Айрапетяна под арестом
Мосгорсуд оставил под арестом предпринимателя Левона Айрапетяна, обвиняемого в растрате и отмывании денежных средств, приобретенных преступным путем.
Мосгорсуд оставил под арестом предпринимателя Левона Айрапетяна, обвиняемого в растрате и отмывании денежных средств, приобретенных преступным путем. "Постановление Басманного суда об избрании Айрапетяну меры пресечения в виде заключения под стражу оставить без изменения, апелляционную жалобу защиты без удовлетворения", - говорится в определении Мосгорсуда.
Как сообщает Арцахпресс со ссылкой на Итар-Тасс, после заседания адвокат Айрапетяна Генри Резник назвал решение суда "вопиющим". "Он обвиняется по статье, по которой нельзя заключать под стражу (174.1 УК РФ), поэтому это вопиющее нарушение. Я могу объяснить его нахождение в СИЗО только тем, что поступил какой-то мощный заказ", - сказал он.
Следствие располагает документами, подтверждающими причастность предпринимателя Левона Айрапетяна к растрате и отмывании денежных средств. Об этом в Мосгорсуде заявил следователь в ходе рассмотрения жалобы на арест бизнесмена. "В ходе обыска у Айрапетяна были изъяты документы, которые прямо указывают на его причастность к совершению преступления", - сказал он. О каких именно документах идет речь, следователь не сообщил.
Представитель следствия просил отказать в удовлетворении требований защитников об избрании обвиняемому более мягкой меры наказания. По его словам, Айрапетян обладает значительными финансами, связями, недвижимостью за границей и поэтому может воспользоваться этим, чтобы скрыться, оказать давление на других участников дела, а также иным способом воспрепятствовать ходу следствия.