Դատարանը մերժել է Լեւոն Հայրապետյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը. նա ազատ չի արձակվի
Մոսկվայի քաղաքային դատարանում այսօր շարունակվեց հայ գործարար Լ. Հայրապետյանի գործով դատական նիստը, որի ընթացքում, հիշեցնենք, քննվեցին պաշտպանական կողմի ներկայացրած միջնորդությունները՝ Լ. Հայրապետյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանավորումը փոխելու վերաբերյալ:
Մոսկվայի քաղաքային դատարանը կալանքի տակ Է թողել գործարար Լեւոն Հայրապետյանին, ով մեղադրվում Է վատնման եւ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված դրամական միջոցների լվացման մեջ: «Բասմանյան դատարանի որոշումը` կալանավորումը որպես Լեւոն Հայրապետյանի խափանման միջոց ընտրելու մասին, թողնել առանց փոփոխության, պաշտպանության վերաքննիչ գանգատն՝ առանց բավարարման»,-«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` ասված Է Մոսկվայի քաղաքային դատարանի որոշման մեջ:
Նիստից հետո Հայրապետյանի փաստաբան Հենրի Ռեզնիկը դատարանի վճիռը համարել Է «աղաղակող»: «Նա մեղադրվում Է մի հոդվածով, ըստ որի` չի կարելի կալանքի տակ վերցնել (ՌԴ-ի Քրեական օրենսգիրք 174.1), ուստի, դա աղաղակող խախտում Է: Ես կարող եմ քննչական մեկուսարանում նրա գտնվելը բացատրել սոսկ այն բանով, որ ստացվել Է ինչ-որ հզոր պատվեր»,- ասել Է նա՝  ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի   հաղորդմամբ։
Դատական նույն նիստի ժամանակ հայտարարվել է, որ հետաքննությունն ունի փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են Լեւոն Հայրապետյանի մասնակցությունը դրամական միջոցների վատնամանը եւ լվացմանը: «Հայրապետյանի մոտ կատարված խուզարկության ընթացքում առգրավվել են փաստաթղթեր, որոնք անմիջականորեն վկայում են նրա մասնակցությունը հանցագործության կատարմանը»,- ասել Է նա: Թե հատկապես ինչ փաստաթղթերի մասին Է խոսքը, քննիչը չի հայտնել:
Հետաքննության ներկայացուցիչը խնդրել Է  մերժել մեղադրյալի համար պատժի ավելի մեղմ միջոց ընտրելու՝ պաշտպանների պահանջների բավարարումը: «Հայրապետյանն ունի զգալի ֆինանսներ, կապեր, անշարժ գույք արտասահմանում, ուստիեւ կարող Է օգտվել դրանից, որպեսզի թաքնվի, ճնշում գործադրի գործի մյուս մասնակիցների վրա, ինչպես նաեւ այլ եղանակով խանգարի հետաքննության ընթացքին»,- ասված է նրա խոսքում:

Levon Hayrapetyan to stay under arrest
The Moscow City Court did not change the decision on putting Levon Hayrapetyan under arrest, who is accused of wasting and laundering money obtained in illegal way.
The Moscow City Court did not change the decision on putting Levon Hayrapetyan under arrest, who is accused of wasting and laundering money obtained in illegal way. As “Artsakhpress” reports, the Moscow City Court decision states: “Leave the Basmanny court’s decision on Levon Hayrapetyan’s arrest as a impediment measure unchanged, and leave the defense’ application without satisfaction”. After the session Hayrapetyan’s lawyer Henry Reznik considered the Court’s decision “flagrant”.
As “Itar- Tass” reports, Reznik stated: “He is charged with an article according to which one can’t be put under arrest (RF Criminal Code 174.1), so it a flagrant violation.” Previously it was reported that the Federal Security Service of the Russian Federation arrested Russia-resident rich Armenian businessman Levon Hayrapetyan. As reports “Armenpress” citing “Rosbalt”, Levon Hayrapetyan was detained on July 15 in Domodedovo Airport, where the airplane landed from Monaco.
The investigators transported the Armenian businessman to the Investigation Committee of the Russian Federation under special surveillance, where he was officially informed about the arrest. The law enforcement authorities suspect Levon Hayrapetyan of having connections with the band led by criminal authority Sergey Finagin.