Բաքվի կենտրոնում պղծվել է Հեյդար Ալիեւի արձանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին, Ինտերնետում հաստատող լուսանկարների հայտնվելուց հետո, հայտնել է   «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Արձանի պատվանդանին ինչ-որ մեկը գրություն է արել ադրբեջաներեն եւ անգլերեն.  «Կեցցե ստրուկների արձանը»: Արժե նշել, որ արձանը տեղադրված է մարդաշատ վայրում, շատ հաստատությունների մոտակայքում:
Ակցիայի հեղինակների մասին առայժմ ոչինչ հայտնի չէ: Սակայն դատելով նրանից, որ գրությունից բացի, նաեւ անիշխանականների նշանն է հայտնվել, կարելի է ենթադրել, որ դրանում ներգրավված են վերջերս հայտնված ձախ ուժերը: Այդ մասին է վկայում այն, որ արձանի պղծման մասին առաջիններից մեկը հայտնել է  Solfront-ը (Ձախական ճակատը» Ֆեյսբուքի իր էջում:
Օրվա ընտրությունն էլ պատահական չէր: Հենց այդ օրն է ադրբեջանական վերնախավը նշում  «ժողովրդի հոր»   93-ամյակը, որն արդեն վաղուց նշվում է որպես   «ծաղիկների տոն»: Իմիջիայլոց, արձանի վրա գրառումը հենց դա է ակնարկում:
«Ուղղակի անհնար է պատկերացնել, որ նման բան կարող էր պատահել Հեյդար Ալիեւի արձանին», - գրում է Meydan TV կայքը:

В центре Баку осквернен памятник Гейдару Алиеву
СТЕПАНАКЕРТ, мая 10 АРЦАХПРЕСС - Об этом стало после того, как в Интернете появились подтверждающие известие фотографии, сообщает радиостанция «Свобода».
На пьедестале памятника кто-то сделал надпись на азербайджанском и английском языках: «Да здравствует праздник рабов». Примечательно, что памятник установлен в людном месте, поблизости много учреждений.
Об авторах акции пока ничего не известно. Однако судя по тому, что помимо надписи появился также знак анархистов, можно предположить, что тут замешаны активизировавшиеся в последнее время левые силы. Об этом же говорит то, что одним из первых об осквернении памятника сообщил Solfront (Левый фронт» на своей странице в Фейсбук.
Выбор дня также не стал случайностью. Именно в этот день азербайджанская верхушка празднует 93-летие «отца нации», которое давно уже отмечается как «праздник цветов». Кстати, надпись на памятника намекает на это.
«Просто невозможно представить, что такое могло произойти с памятником Гейдару Алиеву», - пишет сайт Meydan TV.