«Թանգարանների գիշեր» նախագծի շրջանակներում՝ Ստեփանակերտում կայացել է ցուցահանդես (լուսանկարներ)
Այսօր «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական նախագծի շրջանակներում, Արցախի պետական պատմա-երկրագիտական թանգարանում տեղի է ունեցել «Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքների պատմաճարտարապետական հուշարձանները» թեմայով ցուցահանդես:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Բացման խոսքում Արցախի պետական պատմա-երկրագիտական թանգարանի տնօրեն Մելանյա Բալայանը ողջունելով, ներկաներին նշել է, որ ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս «Թանգարանների գիշեր» միջոցառմանը և թանգարանների միջազգային օրվան միացել են Հայաստանի և Արցախի 112 թանգարաններ:
Ցուցահանդեսին ներկայացված էր հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի ղեկավար, հուշարձանագետ, Սամվել Կարապետյանի կողմից 1981-1982 թվականներին արված 75 լուսանկար:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մելանյա Բալայանը նշել է, որ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումն այս տարի ևս կհամախմբի մշակութասեր հանրությանը: Տարբեր մշակութային օջախներում այսօր՝ մայիսի 18-ին սպասվում են մի շարք միջոցառումներ, որոնց նպատակը թանգարան-այցելու կապն ամրապնդելն է, հասարակության ուշադրությունը գրավելը, մշակութային ժառանգության պահպանման գիտելիքների ու փորձի տարածումը և սերունդներին դրանց հաղորդակից դարձնելը: Հաստատության տնօրենի խոսքով թանգարանն տարբեր պետություններից ունի այցելուներ, ովքեր մշտապես փաստում են, որ պատմական այն տեղեկատվությունը, որը ստանում են այստեղ, ամբողջովին փոխում է իրենց պատկերացումը հայ ժողովրդի մասին:
«Տարվա կտրվածքով թանգարան են այցելում մոտ 19000 այցելու` աշխարհի տարբեր ծայրերից: Վերջին շրջանում մեծ թվով արտասահմանյան այցելուներ ենք ունենում: Այցելելով թանգարան, ծանոթանալով մեր իրական պատմությանը, նրանց մոտ ճշմարիտ կարծիք է ձևավորվում այն մասին, թե ինչու է հայ ժողովուրդը ստիպված եղել լքել իր հայրենիքը և հայտնվել աշխարհի տարբեր անկյուններում», -մանրամասնել է Մ. Բալայանը։
Տնօրենը կարևորել է թանգարանում ներկայացվող այն տեղեկատվությունը, որը հայ ժողովրդի ամբողջական պատմությունն է ներկայացնում։
«Հավաստիացնում եմ, որ մեր թանգարանն այսուհետ ևս կլինի լուրջ քարոզչական կենտրոն, որովհետև միայն գրքեր հրատարակելով չենք կարող մեր իրական կենսագրությունը ներկայացնել տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներին»,-խոսքը եզրափակել է Մ. Բալայանը։
Նշենք, որ Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ, Եվրոպայի խորհրդի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանավորությամբ ամեն տարի մայիսին անց է կացվում «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը: Հայաստանյան թանգարաններն այս միջոցառմանը մասնակցում են 2005 թվականից:

An exhibition was held in Stepanakert as a part of the pan-European “Museum night” project (Photos)
On 18 May, within the framework of the pan-European “Museum night” project, an exhibition was held in the Artsakh State Museum of History and Country Study, entitled “ Historical and Architectural Monuments of the Territories occupied by Azerbaijan.”
An exhibition was held in Stepanakert as a part of  the pan-European “Museum night” project (Photos)
STEPANAKERT, MAY 18, ARTSAKHPRESS: Melania Balayan, the director of the Artsakh State welcoming the attendees of the exhibition, said that as in the previous years this year also  112 museums of Armenia and Artsakh joined to the “Museum night” project and to the International Museum Day.
75 photos taken in 1981-1982 by Samvel Karapetyan, the head of the foundation researching Armenian architecture were presented at the exhibition.
“Today at different cultural centers different events will be held , the aim of these events is to strengthen the relationship between museums and visitors, to attract the public attention, to disseminate the knowledge and experience, to preserve cultural heritage,” said  Melania Balayan to Artsakhpress.
“The museum has visitors from different countries, who constantly state that the historical information that they receive here, helps them to have clear view of the Artsakh people,” she said, adding the museum is visited by about 19,000 visitors annually from around the world. Visiting the  museum, learning about our real history, they form a true opinion about why the Armenian people had been forced to leave their homeland and to settle in various parts of the world, “said M. Balayan.
"I assure you that our museum will continue to be a center of propaganda, as only publishing books we can not represent our real biography to representatives of different nations," concluded M. Balayan.
At the initiative of the French Ministry of Culture,  and  under the patronage of the Council of Europe and UNESCO the pan-European “Museum night” project is held every year. The Armenian  museums are participating at this event since 2005.