Հռոմի Պապը Սիրիայում հակամարտության բոլոր կողմերին կոչ է արել պաշտպանել Հալեպի բնակչությանը
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը չորեքշաբթի անհանգստություն է հայտնել սիրիական Հալեպում իրավիճակի հետ կապված եւ հերթական անգամ բոլոր ուժերին կոչ է արել պաշտպանել այդ քաղաքի քաղաքացիական բնակչությանը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ես դարձյալ իմ մտքերն ուղղում եմ սիրելի եւ հոշոտված Սիրիային:  Ես շարունակում եմ դրամատիկ լուրեր ստանալ Հալեպի բնակչության ճակատագրի մասին, որի տառապանքները ես իմն եմ համարում», — ասել է քահանայապետը Վատիկանում Սուրբ Պետրոսի հրապարակում ընդունելության ընթացքում:
Ֆրանցիսկոսը «խորը ցավ եւ անհանգստություն» է հայտնել այն կապակցությամբ, ինչ տեղի է ունենում սիրիական այդ քաղաքում, որտեղ   «մահանում են հիվանդ երեխաներ, երիտասարդ մարդիկ եւ տարեցներ»:
«Ես դարձյալ դիմում եմ բոլոր կողմերին` ամբողջ ուժով պաշտպանել քաղաքացիական բնակչությանը: Եվ ես դիմում եմ նրանց խղճին, ով պատասխանատվություն է կրում ռմբակոծումների համար եւ ով պետք է Աստծո առաջ պատասխան տա դրա համար», — եզրափակել է Հռոմի Պապը:

Папа Римский призвал все стороны в Сирии защищать население Алеппо
Папа Римский Франциск в среду выразил обеспокоенность в связи с ситуацией в сирийском Алеппо и в очередной раз призвал все силы защищать гражданское население этого города, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 сентября  АРЦАХПРЕСС - «Я вновь обращаю свои мысли к любимой и растерзанной Сирии. Ко мне продолжают приходить драматические новости о судьбе населения Алеппо, с которым я чувствую себя единым в их страданиях», — сказал понтифик во время аудиенции на площади Святого Петра в Ватикане.
Франциск выразил «глубокую боль и беспокойство» в связи с тем, что происходит в этом сирийском городе, где «умирают больные дети, молодые люди и пожилые».
«Я вновь обращаюсь ко всем сторонам всеми силами защищать гражданское население. И я обращаюсь к совести тех, кто несет ответственность за бомбардировки и кто должен будет ответить за это перед Богом», — заключил папа Римский.