Հռոմի պապը Կովկասում խաղաղության հաստատման հույս է հայտնել
Աշխարհի կաթոլիկ քահանայապետ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Վրաստան և Ադրբեջան կատարած այցերից հետո լրագրողների հետ խոսել է տպավորությունների և արդյունքների մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հաղորդում է Catholic News Agnecy-ը, Պապը խոսել է Կովկասում հակամարտությունների առկայության և դրանք կարգավորելու անհրաժեշտության մասին:
«Դիմելով Ադրբեջանի իշխանություններին` ես հույս ունեմ, որ բաց հարցերը կարող են ստանալ ճիշտ լուծումներ և բոլոր կովկասյան ժողովուրդները կարող են ապրել խաղաղության և փոխադարձ հարգանքի մեջ»,- ասել է Ֆրանցիսկոս պապը:
Նա իր այցը որակել է որպես լրացում հունիսին Հայաստան կատարած այցին` ընդգծելով, որ Կովկասի երեք ժողովուրդներին այցելելով` նրանց խաղաղության և եղբայրության կոչ է արել:

Pope Francis hopes for establishment of peace in Caucasus
Pope Francis told the reporters about his impressions and the results of his visits to Georgia and Azerbaijan.
STEPANAKERT, OCTOBER 6, ARTSAKHPRESS: He talked about the existence of conflicts in the Caucasus and the necessity to settle them.
“In this perspective, addressing myself to the Azerbaijani authorities, I hope that the open questions can find good solutions and all Caucasian peoples may live in peace and in mutual respect,” the Pope said, Catholic News Agency reported.
He said the trip was seen as a continuation and completion of his visit to Armenia in June stating that by visiting the three peoples of the Caucasus he encouraged them towards peace and brotherhood.