Արցախի պետական համալսարանը նշեց ռուս մեծ մանկավարժ Կ. Դ. Ուշինսկու ծննդյան 190- ամյակը
Այսօր Արցախի պետական համալսարանի դահլիճում տեղի ունեցավ մեծատաղանդ մանկավարժ Կոնստանտին Դմիտրևիչ Ուշինսկու ծննդյան 190- ամյակին նվիրված միջոցառում, որին ներկա էին ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը, մանկավարժության ամբիոնի դասախոսներ և ուսանողներ:
Արցախի պետական համալսարանը  նշեց  ռուս  մեծ մանկավարժ Կ. Դ.  Ուշինսկու  ծննդյան 190- ամյակը
Այսօր Արցախի պետական համալսարանի դահլիճում  տեղի ունեցավ  մեծատաղանդ մանկավարժ Կոնստանտին Դմիտրևիչ  Ուշինսկու  ծննդյան 190- ամյակին նվիրված միջոցառում, որին ներկա էին  ԱրՊՀ  ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը, մանկավարժության ամբիոնի  դասախոսներ և ուսանողներ:Միջոցառումը  կազմակերպել էր  մանկավարժության  ամբիոնը:
«Արցախպրես»-ի թցթակցի տեղեկացմամբ՝ միջոցառման սկզբում ներկայացվեցին մեծ մանկավարժի կյանքն ու գործունեությունը,  նրա ասույթներով  հանդես եկան ուսանողները, ապա «Ուշինսկին և հայ իրականությունը», «Ուշինսկու մանկավարժական հայացքները»  թեմաներով  մատուցվեցին դասախոսություններ:
Ի ականջ եւ ի  պատգամ բոլորի՝ հնչեց Ուշինսկու հանրահայտ խոսքը մայրենիի մասին.«Ուսումնասիրելով մայրենի լեզուն` միայն պատմական հնչյուններ չէ, որ սովորում է երեխան, այլև հոգևոր կյանք և ուժ է ըմպում մայրենի լեզվի մայրական կրծքից»: Ցուցադրվեց Ուշինսկու   լուսանկարների մի պատկառելի  շարք. որոնցում նա պատկերված է իր ժամանակի մեծ մտածողների հետ:
Կ. Ուշինսկին ոչ միայն հայտի մանկավարժ էր, այլեւ կարճ պատմվածքների հեղինակ: Ուսանողները կարդացին  նրա «Մեղուներն ու ճանճերը», «Արջն ու գերանը», «Առավոտվա շողը», «Սագն ու արագիլը», «Չորս ցանկություն» ստեղծագործությունները, ապա երգվեց  նրա հեղինակած «Երեկոյան երգ»-ը:
Հանդես գալով միջոցառմանը,  համալսարանի մանկավարժության ամբիոնի դեկան Արզիկ Մխիթարյանը մասնավորապես շեշտեց այն միտքը, որ Ուշինսկին առաջին հերթին սովորեցնում է սիրել  հայրենիքը, որն անփոխարինելի է՝ ինչպես մայրը: Չէ՜ որ  պատահական չէ Մայր Հայրենիք համադրությունը՝ վերջում  հավելեց բանախոսը:

Арцахский государственный университет отметил 190-летие великого русского педагога К.Д.Ушинского
Сегодня в зале Арцахского государственного университета состоялось мероприятие, посвященное 190-летию со дня рождения педагога-ученого Константина Дмитриевича Ушинского, в котором приняли участие ректор АрГУ Мануш Минасян, преподаватели и студенты кафедры педагогики.
Арцахский государственный университет  отметил  190-летие  великого русского педагога К.Д.Ушинского
Сегодня в зале Арцахского государственного университета состоялось мероприятие, посвященное 190-летию со дня рождения  педагога-ученого Константина Дмитриевича Ушинского, в котором приняли участие ректор АрГУ Мануш Минасян, преподаватели и студенты кафедры педагогики.  Мероприятие было организовано кафедрой педагогики.
По сообщению корреспондента Арцахпресс, в начале мероприятия были представлены жизнь и деятельность великого педагога, студенты продекламировали его изречения, на темы "Ушинский и армянская действительность",  “Педагогические взгляды Ушинского" были прослушаны лекции.
Ими также  были процитированы слова Ушинского о родном  языке.  Показаны слайды с фотографиями Ушинского,  на  которых он  изображен с  великими  мыслителями своего времени.
Ушинский  не только педагог, но и автор коротких рассказов; студенты прочли некоторые из них:   "Пчелы и мухи", "Медведь и бревно", "Утренний луч", "Гусь и аист", "Четыре желания", затем прозвучала  "Вечерняя песня ".
Выступив на мероприятии, декан кафедры педагогики Арзик Мхитарян  особо подчеркнула мысль, что Ушинский в первую очередь призывает любить родину, что является незаменимым чувством, равносильным любви к матери. Ведь не случайно традиционное сопоставление – “Мать – Родина.”