Ջիմի Քարթեր․ Ամերիկան պետք է ճանաչի Պաղեստինը
Հասարակ, բայց կարեւորագույն քայլ, որը ԱՄՆ ներկա վարչակազմը պետք է կատարի մինչեւ իր լիազորությունների ավարտը՝ հունվարի 20-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Խոսքը Պաղեստինի պետության դիվանագիտական ճանաչման մասին է  (այս քայլն արդեն արել են 137 երկրներ) եւ այս քայլը կօգնի Պաղեստինին դառնալ ՄԱԿ լիիրավ անդամ, գրում է The New York Times–ում  Ջիմի Քարթերը։
Քարթերը հիշեցնում է Քեմփ Դեւիդում իսրայելա-եգիպտական համաձայնագրերի ստորագրման մասին, որոնց հիմքում ՄԱԿ ԱԽ թիվ 242 բանաձեւն էր։ Այդ բանաձեւի թեզիսները ԱՄՆ ու միջազգային համայնքի քաղաքականության հիմքն են։
Բայց այսօր, հեղինակի կարծիքով, իսրայելցիների ու պաղեստինցիների միջև խաղաղության հաստատման հարցում պարտավորությունները չեղարկման սպառնալիքի տակ են հայտնվել։ «Իսրայելը կառուցում է ավելի շատ բնակավայրեր, դուրս մղելով պաղեստինցիներին ու ամրապնդելով պաղեստինյան հողերի իր օկուպացիան։ Ավելի քան 4․5 մլն պաղեստինցիներ են ապրում այդ օկուպացված տարածքներում, չլինելով Իսրայելի քաղաքացիներ»,- գրում է Քարթերը։
«Մինչդեռ մոտ 600 հազար իսրայելցիներ Պաղեստինում օգտվում են իսրայելական քաղաքացիության բարիքներից։ Այս գործընթացը խթանում է «փաստացի մեկ պետության» ձեւավորումը, որը կարող է ոչնչացնել իսրայելական ժողովրդավարությունը ու ուժեղացնել միջազգային քննադատությունը Իսրայելի հասցեին»,- ասվում է հոդվածում։
«Carter Center -ը առաջարկել էր իր աջակցությունը «երկու պետություն» սկզբունքով որոշմանը, այս ամիս կազմակերպելով քննարկումներ Իսրայելի ու Պաղեստինի ներկայացուցիչների հետ ՝ խաղաղ կարգավորման ուղիներ որոնելու համար։ Հիմք ընդունելով այդ բանակցությունների ընթացքում դրական արձագանքները, ես վստահ եմ, որ ԱՄՆ կողմից պաղեստինյան պետության ճանաչումը կհեշտացնի Պաղեստինի ճանաչումը այն երկրների կողմից, որոնք դա դեռ չեն արել ու նաեւ ճանապարհ կհարթի իսրայելապաղեստինյան հակամարտության ապագայի մասին ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւի համար»,- գրում է Քարթերը։
«ԱԽ-ն պետք է ընդունի բանաձեւ, որում կշարադրի հակամարտության կարգավորման չափորոշիչները, որը կվերահաստատի 1967-ի սահմաններից դուրս իսրայելական բոլոր նորակառույց բնակավայրերի ապօրինությունը, բայց բաց թողնի կողմերի միջեւ փոփոխությունների մասին բանակցությունների հնարավորությունը»,- գրում է Քարթերը։ «Հետագա քայլերը պետք է ներառեն Պաղեստինյան պետության ապառազմականացում ու գուցե նաեւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղաստեղծ ուժերի առկայություն»,- շարունակում է նա։
«ԱՄՆ կողմից ճանաչման, ՄԱԿ-ին անդամակցության ու ԱԽ բանաձեւերի համագումարը   բավականաչափ ծանրակշիռ գործոն  կդառնա հետագա դիվանագիտության հիմքը ձեւավորելու համար։ Այս քայլերը կամրապնդեն չափավոր պաղեստինյան ղեկավարության դիրքերը, միաժամանակ վստահեցնելով Իսրայելի հասարակությանը, որ Իսրայելն ու նրա անվտանգությունը ճանաչված են բոլորի կողմից»,- համարում է հեղինակը։

Джимми Картер: Америка должна признать Палестину
«Простой, но важнейший шаг, который нынешняя администрация США должна совершить до окончания своего срока 20 января, - это дипломатическое признание Америкой государства Палестина (такой шаг уже совершили 137 стран), призванное помочь ему с обретением полноценного членства в ООН», - пишет в своей статье в The New York Times экс-президент США Джимми Картер, передает Инопресса.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 ноября АРЦАХПРЕСС - Картер вспоминает о подписании израильско-египетских соглашений в Кэмп-Дэвиде, основанных на резолюции 242 Совета Безопасности ООН. Тезисы этой резолюции являются основой курса США и международного сообщества.
Но сегодня, на взгляд автора, обязательства по установлению мира между израильтянами и палестинцами оказались под угрозой отмены. «Израиль строит все больше и больше поселений, вытесняя палестинцев и упрочивая свою оккупацию палестинских земель. Более 4,5 млн палестинцев проживают на этих оккупированных территориях, но не являются гражданами Израиля», - пишет Картер.
«Тем временем примерно 600 тыс. израильских поселенцев в Палестине пользуются благами израильского гражданства и законов. Этот процесс подстегивает формирование "фактического одного государства", который может уничтожить израильскую демократию и повлечет за собой усиление международной критики в адрес Израиля», - говорится в статье.
«Carter Center продолжил поддержку решения по принципу "два государства", устроив в этом месяце дискуссии с израильскими и палестинскими представителями в поисках пути к миру. Основываясь на позитивной реакции на этих переговорах, я уверен, что признание Соединенными Штатами палестинского государства облегчит признание Палестины другими странами, которые этого пока не сделали, а также расчистит путь для резолюции Совета Безопасности ООН о будущем израильско-палестинского конфликта», - пишет Картер.
«Совет Безопасности должен принять резолюцию, где излагались бы параметры урегулирования конфликта. Он должен заново подтвердить незаконность всех израильских поселений за пределами границ 1967 года, но оставить открытой возможность переговоров об изменениях между сторонами», - пишет Картер. На его взгляд, в резолюции следует признать право Израиля и Палестины на жизнь в мире и безопасности. «Дальнейшие меры должны включать в себя демилитаризацию палестинского государства и, возможно, наличие миротворческих сил под эгидой ООН», - говорится в статье.
«Совокупная весомость признания Соединенными Штатами, членства в ООН и резолюции Совета Безопасности, прочно укорененной в международном праве, заложат фундамент дальнейшей дипломатии. Эти шаги укрепят позиции умеренного палестинского руководства, одновременно четко заверив израильское общество во всемирном признании Израиля и его безопасности», - считает автор.