Ոստիկանապետ Կամո Աղաջանյանը հրաժարական տվեց
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա հանդես է եկել ուղերձով, որտեղ մասնավորապես նշել է, որ վերջին շրջանում առաջացած բողոքի ալիքը խորհելու առիթ է տվել բոլորին ու իր մտահոգության պատճառը իր հրաժարականի պահանջը չէր միայն¸ այլև երկրի ներքին անվտանգությունը չխաթարելու և ներքաղաքական սրացումներից զերծ մնալու նպատակը։
«Սիրելի ՛ հայրենակիցներ
1991թ-ից ես հող հայրենիի կանչով և ձեզանից շատ շատերի օրինակով կամավորագրվել եմ Արցախյան ազատամարտին։ ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերի ՈՒխտաձորի ջոկատի հրամանատարից հասնելով ՀՀ ՊՆ բանակային կորպուսի հրամանատարի պատասխանատու պաշտոնին¸ ողջ ծառայությանս ընթացքում սեփական կենսագրությամբ ու օրինակով եմ փորձել ներկայացնել Հայրենքի հանդեպ գերագույն նվիրումի դրսևորումը։
2013թ. մարտի 25-ից ցայսօր զբաղեցնելով ոստիկանության պետի պաշտոնը իմ հիմնական նպատակն ու առաքելությունն եմ համարել ծառայել ժողովրդիս¸ ստեղծել ու ամրապնդել լիարժեք վստահության մթնոլորտ ոստիկանության և հասարակության միջև։ Թե ինչքանով է դա ինձ հաջողվել¸ թողնում եմ ձեր դատին։
Որքան էլ որ բարձրագոչ հնչի¸ ինձ համար միշտ եղել ու այսօր էլ շարունակում է ամենաառաջնային համարվել ինչպես արտաքին¸ այնպես էլ ներքին անվտանգությունը¸ ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեության համար բոլոր պայմանների ապահովումը¸ որի համար պարտավոր ենք չխնայել ոչինչ ու չկանգնել ոչ մի խոչընդոտի առաջ։
Սիրելի ՛ բարեկամներ
Հաշվի առնելով իմ հրաժարականի ներկայացման վերաբերյալ հասարակության մեջ առաջացած պահանջը¸ ոստիկանության պետի պաշտոնից ազատվելու մասին զեկուցագիր եմ ներկայացրել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին։
Վերջում կուզեի հավաստիացնել¸ որ այսուհետ ևս շարունակելու եմ հավատարիմ մնալ Արցախի Հանրապետության պետականության ամրապնդման գործին և հայրենիքին սպառնացող յուրաքանչյուր վտանգի դեպքում պատրաստ եմ սեփական օրինակով ապացուցել այն։

Начальник полиции Камо Агаджанян подал в отставку
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июня, АРЦАХПРЕСС – Он сделал заявление, в котором указал, что недавняя волна протестов дала каждому возможность задуматься, и причиной беспокойства народа стало не просто требование его отставки, но и сохранение внутренней безопасности страны, а также избежание внутренней напряженности.
С 1991 года я вызвался добровольцем для участия в Арцахской Освободительной войне по зову родной земли и по примеру многих из вас. Всю свою жизнь, от командующего Ухтадзорским отрядом сил самообороны НКР и до командира армейским корпусом Министерства обороны РА, я пытался на своем примере представить высшую преданность Отечеству.
С 25 марта 2013 года и до сих пор я воспринимал должность начальника полиции в качестве своей главной цели и миссии, чтобы служить интересам людей, создавать и укреплять полноценную атмосферу доверия между полицией и общественностью. Насколько я преуспел в этом, судить только народу.
Независимо от того, насколько громко это прозвучит, для меня всегда была и остается первоочередной, как внешняя, так и внутренняя безопасность, обеспечивающая все условия для мирной жизни людей, для которых мы не должны жалеть ничего, несмотря на препятствия.
Принимая во внимание общественное требование моей отставки, я подал прошение президенту Республики Арцах Бако Саакяну об увольнении с должности начальника полиции.
В заключение я хотел бы заверить, что отныне я остаюсь преданным укреплению государственности Республики Арцах, а в случае какой-либо угрозы Родине я готов доказать это на личном примере.