Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ֆինանսավորվել են բոլոր նախատեսված ծրագրերը. քաղաքաշինության նախարար
Այսօր՝ օգոստոսի 1-ին, ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը հրավիրել է մամլո ասուլիս՝ ներկայացնելու նախարարության կողմից ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում իրականացված աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ներկայացնելով առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ ընդհանուր Կ. Շահրամանյանը ասել է, որ 2018 թվականի պետական բյուջեի կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի ծրագրով միայն քաղաքաշինության նախարարության մասով ոլորտին հատկացվել էր 13 մլրդ 930 մլն դրամ: «Ընթացիկ տարում այդ ծավալը ավելացվել է 530 մլն դրամով՝ ընդհանուր կազմելով 14 մլն 460 մլն դրամ: Բյուջեի ավելացումը պայմանավորված է նախորդ ամիսների ընթացքում տեղի ունեցած բնական աղետի հետևանքով հասցված վնասների վերացմանը և այլ  հրատապ լուծումներ պահանջող աշխատանքների կատարմանը»,- նշել է Կ. Շահրամանյանը:
Նրա խոսքով՝ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի  պլանը կազմում է 7 մլրդ 141 մլն դրամ, որի դիմաց սակայն իրականացվել է 8 մլրդ 706 մլն դրամի աշխատանքներ: Պլանը  գերակատարվել է՝ հաշվի առնելով հրատապ լուծում պահանջող աշխատանքներ: Սակայն նախարարը վստահեցրել է, որ ֆինանսավորումը իրականացվում է ըստ հաստատված պլանի և դրա դիմաց կառավարությունը որևէ պարտք չունի:
«Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում կապիտալ ներդրումների ծախսերի դիմաց իրականացվել է 4 մլրդ դրամի ֆիանանսավորում: Այսինքն այս տարի մոտ 3.1 մլրդ դրամի ավելի  ֆինանսավորում է իրականացրել»,-ընդգծել է Կ. Շահրամանյանը՝ հավելելով, որ հաշվետու ժամանակահատվածում՝ շինարարության բնագավառում, ապահովվել է 1 մլրդ 954 մլն դրամի հարկային մուտքեր:
Նախարարը նշել է, որ բացի պետական պատվերի ծրագրից՝ 707 մլն դրամ է հատկացվել պահուստային ֆոնդից, որից ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի դրությամբ  իրականացված  աշխատանքները կազմել է 563 մլն դրամ: «Բացի այդ գույքի գնման նպատակով պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 47 մլն դրամ՝ որոնք ուղղվել են հիմնականում հանրապետության դպրոցների, մանկապարտեզների և համայնքային կենտրոնների համար  գույքի ձեռքբերմանը և քաղպաշտպանության ոլորտում որոշակի աշխատանքների իրականացման համար հատկացվել է 83 մլն դրամ՝ սահմանամերձ բնակավայրերում ապաստարանների կառուցելու համար»,- մանրամասնել է Կ. Շահրամանյանը:

Министр градостроительства: Все запланированные программы были профинансированы в первой половине текущего года
Сегодня, 1 августа, министр градостроительства Республики Арцах Карен Шахраманян дал пресс-конференцию, чтобы представить работы, проведенные министерством в первой половине текущего года.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 августа, АРЦАХПРЕСС – Как передает «Арцахпресс», представляя результаты работы, проделанной в первом полугодии, в целом, К. Шахраманян отметил, что только 13 миллиардов 930 миллионов драм были выделены на сферу градостроительства в рамках Госпрограммы государственных капитальных вложений на 2018 год. «Эта сумма была увеличена на 530 млн. драм в текущем году и составила 14 млрд. 460 млн. драм. Увеличение бюджета обусловлено устранением ущерба, причиненного стихийным бедствием, имевшим место в предыдущие месяцы, и выполнением работ, требующих других неотложных решений», - сказал К. Шахраманян.
По его словам, план на первое полугодие текущего года составляет 7 млрд. 141 млн. драм, из которых уже потрачено 8 млрд. 706 млн. драм. План был перевыполнен с учетом срочной необходимости решения проблемы. Однако министр заверил, что финансирование осуществляется в соответствии с утвержденным планом, и, в связи с этим, у правительства нет долгов.
«На тот же период прошлого года на капитальные вложения было выделено 4 млрд. драм. То есть в этом году на финансирование было выделено почти на 3,1 млрд. драм больше », - сказал К. Шахраманян, добавив, что за отчетный период в строительной сфере было предоставлено 1 млрд. 954 млн. драм налоговых поступлений.
Министр отметил, что помимо программы государственного заказа из резервного фонда было выделено 707 млн. драм, из которых, в первую половину текущего года было израсходовано 563 млн. драм. «Кроме того, из резервного фонда было выделено 47 млн. драм на покупку имущества для школ, детских садов и общинных центров республики и 83 млн. драм на строительство убежищ в приграничных поселениях», - в частности отметил К. Шахраманян.