Արցախում քննարկվում է դպրոցներում հնգօրյա ռեժիմի անցնելու հարցը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 21 ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վերջին   շրջանում   հասարակության   լայն   շրջանակներում  ակտիվ   սկսել  են  քննարկել        Արցախում   ևս      հնգօրյա      ռեժիմի  անցնելու  հարցը:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում   ԱՀ  կրթության, գիտության  և սպորտի   փոխնախարար   Միքայել  Համբարձումյանն  ասել  է, որ   հանրակրթության  մասին   օրենքի   15-րդ    հոդվածի     4-րդ  մասով  ամրագրված  է, որ պետական  ուսումնական  հաստատությունում  ուսումնական  շաբաթվա   հնգօրյա  կամ  վեցօրյա   տևողությունը  սահմանում  է   ուսումնական  հաստատությունը, իսկ   ոչ   պետական  ուսումնական   հաստատությունում՝  հիմնադիրը: Ուսումնական  հաստատությունն  այդ  հարցը    առնվազն      տասնհինգօրյա   ժամկետում    համաձայնեցնում  է  կրթության   պետական  կառավարման  լիաազորված    մարմնի  հետ:
«Այս  պահի  դրությամբ   Արցախում    միայն   Քաշաթաղի   շրջանի  Բերձորի  N2   դպրոցն  է, որը  դեռևս  2017  թվականից  էր ԿԳՍ  նախարարությանը   հնգօրյա  ռեժիմի  անցնելու      հայտ  ներկայացրել: Ցայսօր   մենք  այլ  ուսումնական   հաստատություններից     նման      հայտ         չենք  ստացել:  Մինչև   օգոստոսի    30-ը  ներառյալ  Արցախի     յուրաքանչյուր   դպրոց     ուսումնասիորւթյուններ  կատարելուց  հետո      կարող  է    5-օրյա  ռեժիմի  անցնելու  հայտ   ներկայացնել նախարարությանը,  որն  էլ  մեր   կողմից   համապատասխան     ընթացավորում   կստանա»,-տեղեկացրել  է  փոխնախարարը:

В Арцахе обсуждается вопрос о переходе школ на пятидневку
СТЕПАНАКЕРТ, 21 августа, АРЦАХПРЕСС - В последнее время в широких общественных кругах Арцаха обсуждается вопрос о переходе школ на пятидневку.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заместитель министра образования, науки и спорта АР Микаел Амбарцумян сказал, что в пункте 4 статьи 15 закона "Об общем образовании" говорится, что пятидневную или шестидневную учебную неделю в государственном образовательном учреждении определяет само учебное заведение, а в негосударственном образовательном учреждении - сам учредитель. Учебное заведение координирует этот вопрос, по крайней мере, в течение 15-дневного периода с уполномоченным органом государственного управления в области образования.
«В настоящее время только школа №2 г. Бердзора Кашатагского района с 2017 года подала заявку о переходе на пятидневку в Министерство образования. До сих пор мы не получали такого заявления от других учебных заведений. До 30 августа любая школа в Арцахе после проведения опредленных процедур может подать заявку о переходе на пятидневку в министерство образования, науки и спорта АР, где будет рассмотрено нами и получит надлежащий ответ», - сказал заместитель министра.