Հոկտեմբերի 21-ին Մարտունիում տեղի կունենա նռան փառատոն
ԱՀ Մարտունու շրջվարչակազմի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 21-ին շրջկենտրոնում տեղի է ունենալու նռան փառատոն:
Հոկտեմբերի   21-ին  Մարտունիում     տեղի  կունենա   նռան  փառատոն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում   Մարտունու շրջվարչակազմի   աշխատակազմի   մշակույթի     և  երիտասարդության   հարցերի   բաժնի  վարիչ  Անի  Խաչատրյանն   ասել  է, որ  արդեն  երկրորդ  տարին  է   ինչ    իրենք  կազմակերպում   են     նռան  փառատոն:
Նրա  խոսքով՝   փառատոնին   ձևավորվելու  է    շուրջ   30  տաղավար, որտեղ  Մարտունու   շրջանի   համայնքների,  Սյունիքի   մարզի    և   բոլոր  այն  շրջանների   ներկայացուցիչները, ովքեր   ցանկություն   կունենան   մասնակցելու,   կցուցադրեն  և  կվաճառեն    իրենց   ապրանքատեսականին՝  նուռ  և  այլ  մրգեր, գյուղական  մթերքներ,  արցախյան  խոհանոցի  ուտեստներ. այնտեղ   ցուցադրվելու  է   նաև   արվեստի  աշխատանքներ:
Փառատոնի  ժամանակ   նախատեսվում  է  նաև   համերգային    հետաքրքիր   ծրագիր:
«Նուռը   Մարտունու   խորհրդանիշն  է:  Շրջանը     հայտնի  է  իր     նռան     այգիներով: Փառատոնի  նպատակն  է  նռան    մշակմամբ   զբաղվողներին   հնարավորություն  տալ  նաև  իրացնելու    իրենց  արտադրանքը: Միջոցառման  կազմակերպումը  նոր   շունչ   ու  ոգի      կհաղորդի   մարտունեցիներին  և  հյուրերին: Քանի   որ   քիչ  թվով   օտարերկրյա   քաղաքացիներ  են    այցելում   Մարտունի, նման  փառատոները    կխթանեն  նաև   զբոսաշրջության   զարգացմանը»,- ավելացրել   է  Ա.  Խաչատրյանը:
Խոսելով   փառատոնին  ներկայացված  ապրանքատեսակների   գներիի մասին՝  մեր  զրուցակիցը    տեղեկացրել  է,  որ    դրանք   սպառողներին  առաջարկվելու     են  շուկայականից    ավելի  էժան  գներով:

В Мартуни состоится фестиваль граната
По инициативе районной администрации Мартуни 21 октября в районном центре состоится фестиваль граната.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 сентября, АРЦАХПРЕСС - В интервью корреспонденту «Арцахпресс» начальник отдела культуры и по вопросам молодежи районной администрации Мартуни Ани Хачатрян сказала, что уже второй год подряд они организовывают фестиваль граната.
По ее словам, на фестивале будет около 30 павильонов, где представители общин Мартуни, Сюникской области и всех тех регионов, которые хотят принять участие в фестивале, выставят и будут продавать свою продукцию, в числе которых, гранаты и другие фрукты, сельскохозяйственная продукция, блюда арцахской кухни. Будут также представлены произведения искусства.
На фестивале также предусмотрена увлекательная концертная программа.
«Гранат - это символ Мартуни. Район славится своими гранатовыми садами. Цель фестиваля - дать фермерам, выращивающим гранат, возможность продавать свою продукцию. Поскольку небольшое количество иностранных туристов посещают Мартуни, такие фестивали будут способствовать развитию индустрии туризма в регионе», - добавила А. Хачатрян.
Говоря о цене товаров, представленных на фестивале, наша собеседница сообщила, что они будут предложены потребителям по более низкой цене, нежели на рынке.