Հունվարի 18-ին Ճարտարում քաղաքապետի պաշտոնի համար կպայքարեն չորս թեկնածուներ
Մարտունու տարածքային ընտրական հանձնաժողովի համապատասխան որոշումների համաձայն, Մարտունու շրջանի Ճարտարի քաղաքային համայնքի ղեկավարի թեկնածուներ են գրանցվել Վահեն Արտոյի Ալիբաբայանը, Արթուր Լովերտի Աղաբեկյանը, Սերժիկ Սանջանի Ասրիբաբայանը և Վլադիկ Նիկոլայի Հովհաննիսյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ըստ ԼՂՀ Մարտունու տարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Պետրոսյանի՝ Ճարտարի քաղաքային համայնքի ավագանու թեկնածու է առաջադրվել 20 քաղաքացի: Ընդ որում, ավագանու անդամների թեկնածուները կպայքարեն 11 տեղերի համար։
«Պայմանավորված այն օբյեկտիվ հանգամանքով, որ ընդհանուր առմամբ 12 տեղի համար մրցակցում են 24 թեկնածու, ընտրապայքարի առումով որոշակի աշխուժություն է նկատվում, իսկ նախընտրական քարոզչությունը, որին, ի դեպ, մնացել է ընդամենը 3 օր, ծավալվում է գործող օրենսդրության շրջանակներում»,- «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում մանրամասնել է Հ. Պետրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ 2014թ-ի հուլիսին, տեղական հանրաքվե անցկացնելով, Ճարտար եւ Ղուզե Ճարտար համայնքների բնակչությունը քվեարկել էր երկու համայնքների միավորման օգտին: Ելնելով դրանից՝ կառավարությունը փոփոխություններ եւ լրացումներ է առաջարկել «ԼՂՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում: Համաձայն՝ դրանց առաջարկվում է Ճարտարի տարածքում գտնվող Զորավանին ևս տալ քաղաքի կարգավիճակ՝ Ներքին ճարտար անունով՝ ընդգրկելով այն Ճարտար քաղաքային համայնքի կազմում:

На предстоящих 18 января выборах за пост мэра Чартара поборются четыре кандидата
Согласно соответствующим решениям окружных избирательных комиссий Мартунинского района НКР, кандидатами на пост главы городской общины Чартар Мартунинского района зарегистрированы Ваген Артоевич Алибабаян, Артур Ловертович Агабекян, Сержик Санджанович Асрибабаян и Владик Николаевич Ованнисян.
СТЕПАНАКЕРТ,14 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС-По словам председателя окружной избирательной комиссии Мартунинского района НКР Айка Петросяна, свою кандидатуру на пост членов Совета старейшин городской общины Чартар выдвинули 20 граждан, причем кандидаты на пост членов Совета старейшин поборются за 11 мест.
«В связи с тем, что в общей сложности за 12 мест в борьбу вступят 24 кандидатов, в плане предвыборной борьбы уже наблюдается определенная активность, а предвыборная агитация, которая начинается через 3 дня, осуществляется в рамках действующего законодательства», – сообщил в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» Айк Петросян.
Напомним, что в июле по итогам местного референдума население общин Чартар и Гузе Чартар проголосовало за объединение двух общин. Исходя из этого, Правительство НКР предложило поправки и дополнения в законе "Об административно-территориальном делении НКР", принятые Национальным собранием и утвержденные главой государства. Новым законом предлагается наделить населенный пункт Зораван, расположенный на территории Чартара, статусом города под названием Неркин Чартар, включив его в состав городской общины Чартар.