Լեռնային Ղարաբաղի թանկարժեք փիրուզը. Սարսանգ
Ստեփանակերտից շուրջ 60 կմ դեպի հյուսիս տեղակայված են Արցախի Հանրապետությունում խոշորագույն՝ Սարսանգի ջրամբարն ու ՀԷԿ-ը, որն ապահովում է հանրապետության էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի 60%-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մայրաքաղաքից դեպի ջրամբար տանող երկու ճանապարհ կա: Կարճ ճանապարհը գյուղական է: Փոքր-ինչ երկար գնալու դեպքում կարելի է մայրուղով այնտեղ հասնել Մարտակերտով: Սակայն որ ճանապարհն էլ ընտրեք, լճի տեսարանի գեղեցկությունը՝ խոշոր ափերով եւ հրաշալի փիրուզագույն ջրերով, կստիպի մոռանալ ճամփորդության դժվարությունների մասին:
Սարսանգի ջրամբարը ոչ միայն հանրապետության տնտեսության կարեւոր մասն է, ռազմավարական օբյեկտ, այլեւ հարեւան Ադրբեջանի կողմից տարատեսակ հարձակումների եւ ապատեղեկատվության առարկա: Սարսանգի ՀԷԿ-ի, ԼՂՀ տնտեսությունում դրա դերի մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց Սարսանգի ՀԷԿ-ի ղեկավար Գրիգոր Գրիգորյանը:
Սարսանգի ջրամբարի ամբարտակի շինարարությունը սկսվել է 1966 թվականին եւ շարունակվել մի ամբողջ 10 տարի՝ մինչեւ 1976 թվականը: Ամբարտակի բարձրությունը 120 մետր է, երկարությունը՝ 550 մետր, իսկ ստորին հատվածի լայնությունը՝ շուրջ 500 մետր: Ջրամբարի տարողությունը շուրջ 600 մլն խորանարդ մետր է, որից կարելի է օգտագործել մոտ 550 մլն խ.մ-ը, այսինքն՝ գրեթե 50 մլն-ը «մեռած ջուր է»:
«Նման ամբարտակներն աշխարհում շատ քիչ են, այդպիսիք հիմա պարզապես չեն կառուցում: Մեր ամբարտակի կառուցման ժամանակ բետոն չի օգտագործվել: ՀԷԿ-ը երկու միավորից է բաղկացած, յուրաքանչյուրը՝ 25 ՄգՎտ հզորությամբ: Կայանն աշխատում է արդեն 39 տարի, եւ շատ լավ վիճակում է՝ բարեխիղճ շահագործման եւ ժամանակին կատարվող վերանորոգման շնորհիվ»,- նշեց ՀԷԿ-ի ղեկավարը: Ի դեպ, Գրիգոր Գրիգորյանը ՀԷԿ-ում աշխատում է 1986 թվականից: Աշխատել սկսել է որպես էլեկտրիկ, իսկ 2010 թվականից ղեկավարում է կայանը:
Նրա խոսքով, Արցախում կայանը հզորությամբ առաջին ՀԷԿ-ն է: Այն ապահովում է հանրապետության էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի 40-ից մինչեւ 60%-ը, իսկ նոր ՀԷԿ-երի հետ միասին՝ 70%-ը:
«Հիմա ջրամբարում ջրի ամենացածր մակարդակն է: Ջուրը սեզոնային է օգտագործվում: Մարտից գետերի մակարդակը սկսում է բարձրանալ եւ, համապատասխանաբար, նաեւ ջրամբարի ջրի մակարդակը»,- նշեց կայանի ղեկավարը:
Գրիգորյանը նաեւ հավելեց, որ հիմնանորոգման ժամանակ մասնագետներ են հրավիրում Հայաստանից, իսկ որպես այդպիսին, կայանը դեռեւս խնդիրներ չի ունեցել:
Կայանի աշխատանքը սեզոնային է. ձմռանը, երբ էլեկտրաէներգիայի սպառման ծավալներն աճում են, ջրառը մեծանում է: Տարվա տաք եղանակներին ավելի քիչ էլեկտրաէներգիա է արտադրվում: Այդ առիթով էլ ոռոգման նպատակով Սարսանգից ջուր ստացող ադրբեջանական կողմը, ամբարտակի «վթարայնության» պատրվակով, անսահմանափակ ջուր է պահանջում: Ոռոգման սեզոնը սկսվում է ապրիլին եւ ավարտվում օգոստոս-սեպտեմբերին: Ամռան շրջանում ջուրը հավաքվում է: Սակայն ադրբեջանական կողմը, հարցը խաղաղությամբ եւ փոխադարձ համաձայնությամբ լուծելու փոխարեն, փորձում է շանտաժի ճանապարհով առաջ գնալ: Մի քանի տարի առաջ ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը դիմել է ադրբեջանական կողմին՝ առաջարկելով համաձայնության գալ Սարսանգի ջրամբարի ջուրը համատեղ օգտագործելու շուրջ: Բայց՝ ապարդյուն: Ադրբեջանական կողմն այնքան է քաղաքականացնում հարցը, որ տարածաշրջանային այցերից մեկի ժամանակ Մինսկի խմբի համանախագահները նաեւ ջրամբար այցելելու ցանկություն են հայտնել: Ամեն դեպքում, ջրամբարի հուսալիության մասին է խոսում նաեւ այն հանգամանքը, որ ջրամբարի մերձակայքում մի քանի ղարաբաղյան գյուղ կա, երկու ՀԷԿ Մատաղիսում, ինչպես նաեւ բավական մեծ միջոցներ են ներդրվում ենթակառուցվածքների զարգացման համար:

Сарсанг – драгоценная бирюза Нагорного Карабаха
Примерно в 60 километрах к северу от Степанакерта расположено крупнейшее в Нагорно-Карабахской Республике Сарсангское водохранилище и ГЭС, обеспечивающая на 60% потребности республики в электроэнергии.
От столицы к водохранилищу ведут две дороги. Короткая дорога ухабистая, проселочная. Если сделать небольшой крюк, то можно через Мартакерт по шоссе. Но какую бы дорогу вы ни выбрали, красота открывающегося вида озера с крутыми берегами и чудесного бирюзового цвета водой заставит забыть о сложностях путешествия .
Сарсангское водохранилище не только важная часть экономики республики, стратегический объект, но и предмет разнообразных нападок и дезинформации со стороны соседнего государства – Азербайджана. О Сарсангской ГЭС, ее роли в хозяйстве НКР в беседе с корреспондентами Новости Армении – NEWS.am рассказал начальник Сарсангской ГЭС Григор Григорян.
Строительство плотины Сарсангского водохранилища началось в 1966 г и продолжалось целых 10 лет, до 1976 г. Высота плотины 120 м, длина 550 м, ширина в нижней части около 500 м. Объем водохранилища около 600 млн кубических метров. Реально используемый – около 550 млн куб метров, то есть около 50 млн «мертвая вода». «Таких плотин в мире очень мало, теперь их просто не строят. При строительстве нашей плотины бетон не использовался. У ГЭС два агрегата, каждый мощностью по 25 Мг Ватт. Станция работает уже 39 лет, находится в очень хорошем состоянии, благодаря хорошей эксплуатации и своевременному ремонту», - отметил начальник ГЭС. К слову, сам Григор Григорян работает на ГЭС с 1986 г. Начинал электриком, а с 2010 г возглавил ГЭС. По его словам, станция для Карабаха первая по мощности ГЭС. Она обеспечивает от 40 до 60% потребности республики в электроэнергии, а вместе с новыми ГЭС на 70%. «Сейчас самый низкий уровень воды в водохранилище. Вода используется сезонно. С марта начнется повышения уровня реки и соответственно уровня воды в водохранилище. Зеркало озера расположено на высоте моря 692 метра. Доводим до уровня 71 Во время капитального ремонта, продолжил Григорян, приглашают специалистов из Армении, а проблем как таковых у станции пока не было.
Работа станции обусловлена сезонностью – зимой, когда потребление электроэнергии возрастает, забор воды увеличивается. В теплое время года выработка электроэнергии меньше. С этим связаны попытки азербайджанской стороны, получающей воду из Сарсанга для орошения, под предлогом «аварийности» плотины требовать неограниченный доступ к воде. Так, оросительный сезон начинается в апреле и заканчивается в августе-сентябре. В этот период ГЭС меньше работает и меньше «проход» воды.
В летний период накапливается вода. Однако азербайджанская сторона, вместо того, чтобы решать вопрос миром и по обоюдному согласию, пытается шантажировать. Несколько лет назад вице-премьер НКР Артур Агабекян обратился к азербайджанской стороне с предложением договориться по поводу совместного использования воды Сарсангского водохранилища. Результата не последовало.
Вопрос настолько политизирован азербайджанской стороной, что в одно из посещений сопредседатели Минской группы также пожелали побывать на водохранилище. Тем не менее, помимо заверений представителей НКР о безосновательности утверждений касательно «аварийности» дамбы, о ее надежности говорит тот простой факт, что за водохранилищем расположены несколько карабахских сел, две ГЭС в Матагисе, вкладываются значительные средства в развитие инфраструктуры. 7 м», - сообщил начальник станции.