Եվրոպայում կրթություն ստանալու իրավունքը հասանելի պետք է լինի նաեւ արցախցիներին. Արմեն Աշոտյան
Մարտի 16 ին ԿԳ նախարար Արեմեն Աշոտյանը մասնակցել է Երևանում ընթացող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով` նվիրված Հայաստան-ԵՄ կրթական համագործակցությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախարարը մասնավորապես խոսել է Բոլոնիայի գործընթացի մասին, փաստել, որ  ստեղծվելով  ԵՄ  կրթական տարածքում  գործընթացն  արդեն դուրս է եկել այս տարածքից և իրականցվում է այն երկրներում, որոնք ԵՄ անդամ չեն, ապա մանրամասն խոսել է մեր երկրում իրականացվող եվրոպական կրթական ծրագրերի մասին:
Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է նաև մարդու իրավունքի և հիմնարար ազատությունների խախտմանը՝ փաստելով, որ կրթություն ստանալու իրավունքը պիտի հասանելի լինի բոլորին, սակայն Արցախում, Կոսովոյի և այլ տարածքների շատ երիտասարդներ զրկված են Եվրոպայում սովորելու հնարավորությունից:

Armen Ashotyan: Karabakh youth are deprived of opportunity to study in Europe
Minister of Education and Science of Armenia Armen Ashotyan attended in capital city Yerevan, the session of the Euronest Parliamentary Assembly Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society.
STEPANAKERT, MARCH 17, ARTSAKHPRESS: Ashotyan also delivered an address devoted to Armenia-European Union cooperation in the domain of education, informed the press service of the Ministry of Education and Science of Armenia. In particular, the minister spoke about the Bologna Process, and the ongoing European education programs in Armenia.
He also reflected on the violation of human rights and fundamental freedoms, and stated that even though the right to education must be accessible to everyone, numerous youth in Nagorno-Karabakh, Kosovo, and several other similar places are deprived of the opportunity to study in Europe.