Սարսանգի հարցը ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջան մտցնելով՝ Մարկովիչը կատարեց իր պարտքը Ադրբեջանի առաջ. Վ. Բաբայան
«Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» Սարսանգի ջրամբարին վերաբերող զեկույցի հեղինակ, բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչը ԵԽԽՎ սոցիալական հանձնաժողովի նիստին առանձնացավ աննախադեպ ցինիզմով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին Tert.am–ի հետ զրույցում մեկնաբանեց ԵԽԽՎ սոցիալական հանձնաժողովի անդամ Վահան Բաբայանը։
«Միլիցա Մարկոչվիչն իրեն ուղղակի ցինիկ պահեց և բոլոր հորդորներին, որ բոլոր հորդորներին, որ ուղղակի անթույլատրելի է առանց Սարսանգ ու Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու, ջրամբարը տեսնելու զեկույց գրել այդ մասին, անդրդվելի կերպով պատասխանեց, որ ինքը պնդում է, որ զեկույցը մտնի հունվարյան նստաշրջան»,– ասաց նա:
Նշենք, որ ԵԽԽՎ սոցիալական հանձնաժողովի նիստում «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» Սարսանգի ջրամբարին վերաբերող զեկույցը ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանի օրակարգ ներառվել է ձայների 16 կողմ, 9 դեմ  հարաբերակցությամբ:
Ապրիլին ԵԽԽՎ պատգամավորի լիազորությունները ցած դնող Միլիցա Մարկովիչի այս պահվածքը, ըստ Վահան Բաբայանի մեկնաբանության, վկայում է այն մասին, որ տիկինը պետք է աներ հնարավորը մինչև լիազորությունների ավարտը իր պարտքը Ադրբեջանի առաջ կատարելու համար, ինչը և Մարկովիչն արեց։

Внеся вопрос Сарсангского водохранилища в повестку январской сессии ПАСЕ, Маркович выполнила свой долг перед Азербайджаном – В. Бабаян
Автор доклада под названием «Пограничные регионы Азербайджана намеренно лишают воды» относительно Сарсангского водохранилища, боснийский депутат ПАСЕ Милица Маркович отличилась в ходе заседания по социальным вопросам ПАСЕ беспрецедентным цинизмом.
СТЕПАНАКЕРТ, ноября 24 АРЦАХПРЕСС  - Об этом в беседе с Tert.am сказал представитель комиссии по социальным вопросам ПАСЕ Ваан Бабаян.
«Милица Маркович вела себя цинично и на все увещания относительно того, что не следует писать подобный доклад, не посетив Сарсангское водохранилище и Нагорный Карабах, она дала непоколебимый ответ, что доклад должен быть включен в повестку зимней сессии, намеченной на январь 2016 года», - сказал он.
Отметим, что доклад «Пограничные регионы Азербайджана намеренно лишают воды» относительно Сарсангского водохранилища был включен в повестку январской сессии с 16 голосами «за» и 9 «против».
Подобное поведение Милицы Маркович, которая в апреле должна сложить мандат депутата ПАСЕ, по словам Ваана Бабаяна свидетельствует о том, что госпожа должна была сделать все возможное до окончания срока своих полномочий, чтобы выполнить свой долг перед Азербайджаном, что Маркович и сделала.